bell-icon

İnternet sitemizde çerezlerden faydalanılmaktadır. Ayrıntılı bilgi için Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Finansal Sağlık
Geçmiş Aramalar
   Önerilen Sonuçlar

    Pratik Plan

    Siz de “birikim yapmam gerekiyor” diyorsanız, gelin geleceğiniz için biriktirmeye bugünden başlayalım.

    Geleceğinize yatırım yapmak için mevcut yaşam standardınızdan ödün vermenize gerek yok. Pratik Plan’ın avantajları sayesinde küçük birikimlerle, geleceğinize bugünden yön verebilirsiniz.

    Bireysel Emeklilik Sistemi’nde tasarruflarınızın ne zaman, nasıl ve ne şekilde değerlendirileceğini tamamen siz belirlersiniz. Üstelik %30 devlet katkısı ile her 100 TL için devlet de sizin adınıza 30 TL katkıda bulunur. Yani sistemdeki her 100 liranız 130 lira olarak değerlenir. Buna fon getirilerini de eklediğimizde, emekliliğiniz için çok doğru bir yatırım yapmış olursunuz.

    Ayrıca Bonus ve Flexi kredi kartınızla yaptığınız ödemelerde ekstra bonus kazanır ve dilerseniz biriken bonuslarınızı emeklilik sözleşmenize aktararak emeklilik birikiminizi artırabilirsiniz.

    • Özellikler ve Avantajlar

     Düşük katkı payı: Ayda 240 TL katkı payı tutarıyla emekliliğinize yatırım yapmaya hemen başlayabilirsiniz.
     100 sizden 30’u devletten: Bireysel emeklilikte her ay ödediğiniz katkı payına %30 devlet katkısı sağlanır. Örneğin, siz her ay 200 TL’lik bir ödeme gerçekleştiriyorsanız, devlet de bunun üzerine 60 TL katkı sağlar ve birikim hesabınıza 260 TL olarak yansır. Devlet katkısı* hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
     *Bir katılımcıya bir yılda ödenebilecek devlet katkısı, yıllık brüt asgari ücretin %30’u ile sınırlıdır.
     Kesintiler hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.
     Bonus emeklilik: Birikmiş bonuslarınızı bireysel emeklilik hesabınıza aktararak daha çok yatırım yapma imkanına sahip olabilirsiniz.
     Fon dağılımı değişiklik hakkı: Yıl içinde 12 kez fon dağılımı değişikliği yapma hakkına sahipsiniz. Dilediğiniz fon dağılımını 14 ayrı emeklilik yatırım fonu arasından seçebilirsiniz. Fonlarla ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
     Başka plana geçme hakkı: Yıl içinde 4 kez plan değişikliği yapma hakkına sahipsiniz. Böylelikle kolayca başka bireysel emeklilik planlarına da geçiş yapabilirsiniz.
     Ödemeler sizin kontrolünüzde: Bireysel emeklilik planları esnek bir ödeme anlayışına sahiptir. Dilediğiniz zaman aylık katkı payı ödemelerinizi artırabilir, düşürebilir, hatta ara da verebilirsiniz.
     **Düzenli Katkı Payı ödemelerinizden alınır.
    • Önemli Bilgiler

     Devlet Katkısı Nedir? Ne kadar devlet katkısı alabilirim?
     Başka hiçbir yatırım aracında bulunmayan devlet katkısı uygulaması ile sisteme yatıracağınız her katkı payı tutarının %30’u kadar ek bir tutar sözleşmenize bağlı devlet katkısı hesabınızda biriktiriliyor. Yani yatırdığınız her 100 TL katkı payı için devlet de birikiminize 30 TL katkı payı yatırıyor.
     Bir katılımcıya ödenebilecek devlet katkısı, yıllık brüt asgari ücretin %30’u ile sınırlıdır. Katılımcı birden fazla emeklilik sözleşmesine sahip olsa dahi devlet katkısı tutarı yıllık brüt asgari ücretin %30'unu geçemiyor. Katılımcının toplam katkı payının sözleşmeler arasındaki dağılımına göre paylaştırılıyor.
     Bireysel Emeklilik Sistemi’nden nasıl emekli olabilirim?
     Bireysel Emeklilik Sistemi’nden emekli olabilmek için en az 10 yıl sistemde kalmanız ve 56 yaşını doldurmanız yeterli.
     Detaylı bilgi için tıklayınız.
     Fon Dağılımı Değişikliğini Nasıl Yaparım?
     Fon Koçu menüsü altından "Fon Dağılım Değişikliği" adımına tıklayın. Fon dağılımınızı fon danışmanınız Fon Koçu’nun profilinize özel önerdiği fon paketine göre değiştirmek isterseniz; açılan ekranda ilgili adımları takip edebilirsiniz.
     Fon dağılımınızı kendi görüşünüze göre belirlemek isterseniz, aynı ekran üzerinde “Kendim Belirlemek İstiyorum” butonunu tıklayın. Fon dağılım değişikliği yapmak istediğiniz sözleşmeniz için, “Fon Dağılım Değişikliği Şekli” kutucuğundan seçiminizi yaptıktan sonra, seçmek istediğiniz fonların oranlarını belirleyerek “Değişiklikleri Kaydet” butonunu tıklayabilirsiniz.
     Fon dağılımınızı yılda en fazla 12 kez değiştirebileceğinizi hatırlatmak isteriz. Hangi fonu seçeceğinizden emin değilseniz Fon Koçu Profilinizi belirleyebilir; Fon Koçu’nun, yatırım tercihleriniz ve getiri beklentinize özel sunduğu fon paketini uygulayabilirsiniz.
     Fon Koçu hakkında ayrıntılı bilgi almak için tıklayın.
     Fon dağılım değişikliği işlemini yapmak için tıklayın.
     Fon Koçu ile yatırımlarıma nasıl yön verebilirim?
     Garanti Portföy Yönetimi danışmanlık hizmetleri kapsamında sunduğumuz Fon Koçu, sizin yerinize piyasaları değerlendirerek risk tercihinize göre en uygun fon dağılımını sunar.
     Garanti BBVA İnternet / Mobil'e giriş yaparak Fon Koçu menüsünden veya ana sayfadan Fon Koçu’na tıklayın. Risk profiliniz hakkında detaylı bilgi alarak, Fon Koçu’nun size özel sunduğu fon dağılımını inceleyin. Fon Koçu’nun, yatırım tercihleriniz ve getiri beklentinize göre size özel sunduğu fon dağılımını uygulayın.
     Fon Koçu, artık sizin yerinize piyasaları takip eder, piyasa koşullarına göre dağılımda değişiklik önerdiğinde sizi SMS ve e-mail ile bilgilendirir, siz de dağılımınızı Garanti BBVA Emeklilik İnternet/Mobil’den kolayca değiştirebilirsiniz.

    Sıkça Sorulan Sorular

    Sıkça Sorulan Sorular