Finansal Sağlık
Engelsiz Bankacılık
Hesabını Bilen Kadınlar
Geçmiş Aramalar
   Önerilen Sonuçlar

    Avantajlı BES Planı

    Siz de “birikim yapmam gerekiyor” diyorsanız, gelin geleceğiniz için biriktirmeye bugünden başlayalım.

    Geleceğinize yatırım yapmak için mevcut yaşam standardınızdan ödün vermenize gerek yok avantajları sayesinde küçük birikimlerle, geleceğinize bugünden yön verebilirsiniz.

    Bireysel Emeklilik Sistemi’nde tasarruflarınızın ne zaman, nasıl ve ne şekilde değerlendirileceğini tamamen siz belirlersiniz. Üstelik %30 devlet katkısıyla daha fazla birikim yapma şansı yakalarsınız. Örneğin, siz her ay 1.000 TL’lik bir ödeme gerçekleştiriyorsanız, devlet bunun üzerine 300 TL katkı sağlar ve birikim, hesabınıza 1.300 TL olarak yansır. Birikimizle fon yatırımı da yaptığınızı varsayarsak emekliliğiniz için çok doğru bir yatırım yapmış olursunuz.

    Ayrıca  Bonus ve Flexi kredi kartınızla yaptığınız ödemelerde kazandığınız ekstra bonuslarınızı emeklilik sözleşmenize aktararak emeklilik birikiminizi artırabilirsiniz.

    • Özellikler ve Avantajlar

     Düşük katkı payı: Ayda 360 TL katkı payıyla emekliliğinize yatırım yapmaya hemen başlayabilirsiniz.
     100 sizden 30’u devletten: Bireysel emeklilikte her ay ödediğiniz katkı payına %30 devlet katkısı sağlanır. Örneğin, siz her ay 1.000 TL’lik bir ödeme yapıyorsanız, devlet de bunun üzerine 300 TL katkı sağlar ve birikim, hesabınıza 1.300 TL olarak yansır.
     Devlet katkısı* hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
     *Bir katılımcıya bir yılda ödenebilecek devlet katkısı, yıllık brüt asgari ücretin %30’u ile sınırlıdır.
     Kesintiler hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
     Bonus emeklilik: Birikmiş bonuslarınızı bireysel emeklilik hesabınıza aktararak daha çok yatırım yapma imkanına sahip olabilirsiniz.
     Fon dağılımı değişiklik hakkı: Yıl içinde 12 kez fon dağılımı değişikliği yapma hakkına sahipsiniz. Dilediğiniz fon dağılımını 14 ayrı emeklilik yatırım fonu arasından seçebilirsiniz. Fonlarla ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
     Başka plana geçme hakkı: Yıl içinde 4 kez plan değişikliği yapma hakkınız mevcuttur. Böylelikle farklı başka bireysel emeklilik planlarını deneyerek kendiniz için en uygun plana karar verebilirsiniz.
     Ödemeler sizin kontrolünüzde: Bireysel emeklilik planları esnek bir ödemeye sahiptir. Dilediğiniz zaman aylık katkı payı ödemelerinizi artırabilir, düşürebilir, dilerseniz ödemelere ara verebilirsiniz.
    • Önemli Bilgiler

     Devlet Katkısı Nedir? Ne kadar devlet katkısı alabilirim?
     Devlet katkısı sadece BES yatırım aracında bulunan bir katkı payıdır. Devlet katkısı uygulamasıyla sisteme yatıracağınız her katkı payı tutarının %30’u kadar ek bir tutar hesabınıza yansıtılır. Örneğin BES hesabınıza her ay 1.000 TL yatırıyorsanız, devlet de birikiminize 300 TL katkı payı yatırır. Fakat BES katılımcısına ödenebilecek devlet katkısının, yıllık brüt asgari ücretin %30’uyla sınırlı olduğunu unutmayın. Katılımcı birden fazla emeklilik sözleşmesine sahip olsa dahi devlet katkısı tutarı yıllık brüt asgari ücretin %30'unu geçemez. Katılımcının toplam devlet katkı payı, sözleşmeler arasındaki dağılıma göre paylaştırılır.
     Bireysel Emeklilik Sistemi’nden nasıl emekli olabilirim?
     Bireysel Emeklilik Sistemi’nden emekli olabilmek için en az 10 yıl sistemde kalmanız ve 56 yaşını doldurmanız gerekmektedir..
     Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
     Fon Dağılımı Değişikliğini Nasıl Yaparım?
     • Fon Koçu menüsü altından "Fon Dağılım Değişikliği" adımını izleyin.
     • Fon dağılımını fon danışmanınız Fon Koçu’nun profilinize özel önerdiği fon paketine göre değiştirmek isterseniz açılan ekranda ilgili adımları takip edebilirsiniz.
     • Fon dağılımını kendi görüşünüze göre belirlemek isterseniz, aynı ekran üzerinde “Kendim Belirlemek İstiyorum” butonunu takip edin.
     • Fon dağılım değişikliği yapmak istediğiniz sözleşmeniz için, “Fon Dağılım Değişikliği Şekli” kutucuğundan seçiminizi yaptıktan sonra, seçmek istediğiniz fonların oranlarını belirleyerek “Değişiklikleri Kaydet” butonunu takip edin.

     Fon dağılım değişikliği işlemini buradan yapabilirsiniz.

     Fon dağılımını yılda en fazla 12 kez değiştirebileceğinizi hatırlatmak isteriz. Hangi fonu seçeceğinizden emin değilseniz Fon Koçu profilinizi belirleyebilir, Fon Koçu’nun, yatırım tercihlerinize ve getiri beklentinize özel sunduğu fon paketini uygulayabilirsiniz.

     Fon Koçu hakkında ayrıntılı web sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

     Fon Koçu ile yatırımlarıma nasıl yön verebilirim?
     Fon Koçu,  piyasaları sizin adınıza takip ederek yaşanan hareketliliğe göre yaşınıza ve risk profilinize özel fon önerileri sunar. Garanti Portföy Yönetimi’nin piyasa görüşü doğrultusunda ve algoritmalar sayesinde Fon Koçu, bu önerileri belirler.
     • Fon Koçu aracılığıyla yatırımlarınıza yön vermek için Garanti BBVA Emeklilik İnternet Bankacılığı veya Garanti BBVA Mobil’e giriş yaparak Fon Koçu menüsünü takip edin ya da ana sayfadan Fon Koçu adımını izleyin.
     • Risk profilinizi belirleyen anketi doldurarak fonlarınızı, Fon Koçu’nun önerdiği fonlarla değiştirin. Böylece piyasalara uygun bir şekilde siz de aylık olarak birikiminizi aktif yönetebilirsiniz.

     “Fonlarım otomatik olarak değişirse daha iyi, bildirimleri takip edemiyorum.” diyorsanız Fon Koçu bunu da rahatlıkla yapabilir. Otomatik Fon Koçu, risk profilinize uygun fonları “otomatik” uygular. Garanti BBVA İnternet Bankacılığı ya da Garanti BBVA Mobil'e giriş yaparak Fon Koçu menüsünden Otomatik Fon Koçu adımını izleyebilir, fonlarınızın otomatik değiştirilmesine ve yönetilmesine izin verebilirsiniz. Siz de zaman kaybetmeden fon dağılımınızın yönetimini Otomatik Fon Koçu’na bırakabilirsiniz.

     Sağlıklı Yaşa programından nasıl faydalanabilirim?

     Sağlıklı Yaşa, kendinize ve sevdiklerinize bugünden iyi bakmanız, hayatı dolu dolu ve sağlıklı yaşamanız için hayata geçirdiğimiz iyi yaşam alanında birbirinden farklı birçok etkinlik ve avantajlar sunan ayrıcalıklı bir dünya…

     Siz de Sağlıklı Yaşa’daki etkinlik ve avantajlardan faydalanmak için Garanti BBVA Emeklilik Mobil’e hemen giriş yapabilir, Sağlıklı Yaşa menüsünden detayları inceleyebilirsiniz. Faydalanmak istediğiniz etkinlik ve avantaja ait kodu alarak kendinize iyi bakmaya başlayabilirsiniz.

    Sıkça Sorulan Sorular

    Sıkça Sorulan Sorular