Yardım ve Öneriler

Şifrematik nedir, nasıl çalışır? Boyutları nedir ve bana ne sağlar? Garanti BBVA Müşteri İletişim Merkezi ve Şirketlerin Garanti BBVA İnternet Bankacılığı için de kullanabilir miyim?

Şifrematik,  Garanti BBVA İnternet Bankacılığı kullanımınızda ekstra güvenlik sağlayan "Tek Kullanımlık Şifre" üretme cihazıdır. Şifrematik’te üretilen bir şifre ile Garanti BBVA İnternet Bankacılığı’nda işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra, siz ya da Şifrematik kullanan bir başkası aynı şifreyi bir kez daha kullanamaz. Böylece Garanti BBVA İnternet Bankacılığı işlemlerinizi ekstra güvenlik altında gerçekleştirebilirsiniz.
Garanti BBVA İnternet Bankacılığıte yeniden bir işlem yapmak istediğinizde Şifrematik’inizle kolayca yeni bir şifre oluşturur ve işleminizi tamamlarsınız.
Şifrematik’inizi her zaman yanınızda taşıyabilir, istediğiniz her yerden Garanti BBVA İnternet Bankacılığı’na güven içinde ve kolayca erişebilirsiniz.
Her Şifrematik kullanımında değişik bir şifre üretileceğinden ekstra güvenlik kazanmış olacaksınız.
Şifrematik, 2 taraflı çalışan bir sistemdir. Sistemin bir bacağı Sunucu, diğer bacağı da Şifrematik cihazıdır. Şifrematik sunucusu merkezimizde, cihaz ise müşterilerimizde bulunur. Bu iki birim arasında, kablolu ya da kablosuz, herhangi bir iletişim yoktur. Sunucu, Şifrematik cihazının üreteceği şifreleri önceden bilir ve Garanti BBVA İnternet Bankacılığı’na girişte tam olarak doğru bir şifre girilip girilmediğini denetler. Şifrematik cihazı kendisinden beklenmeyen bir şifre üretmişse ya da farklı bir cihazla üretilen şifre ile belirli bir kullanıcının Garanti BBVA İnternet Bankacılığı’na giriş denenirse, sunucu bu şifrenin doğru Şifrematik cihazından gelmediğini anlayarak girişi engeller.
Sistem oldukça basit bir modelle çalışır, bu sebeple hata üretme olasılığı oldukça düşüktür. Sunucu ile Şifrematik cihazı, müşterilerimize gönderilmeden önce aralarında ilişkilendirilir. Önceden senkronize edilen cihazlarda hangi anda hangi şifrenin üretileceği karmaşık bir denklem yardımıyla belirlenir. Şifrematik cihazı, şifre üretme aşamasında bu denklemden faydalanarak bir sayı üretir ve sunucu sistem de aynı denklem vasıtasıyla ürettiği sayıyla cihazın ürettiği sayıyı karşılaştırır ve onaylarsa giriş başarılı olur. Denkleme sokulan girdiler, işlem zamanı ve işlem sırası yani olay ve olay anı olarak ifade edilebilir.
Şifrematik’in boyu 7.5 cm ve eni 4.7 cm’dir.
Dilerseniz Şifrematik’inizi Garanti BBVA İnternet Bankacılığı’ndan Tanımlamalar Menüsü, Şifrematik İşlemleri adımından, Garanti BBVA Müşteri İletişim Merkezi şifresi üretmesi için de tanımlayabilirsiniz.
Şirketlerin Garanti BBVA İnternet Bankacılığı’nı kullanan tüzel müşterilerimiz her alt kullanıcı için Şifrematik’ten faydalanabilirler.

İlgili sorular

  1. Şifrematik'in PIN Kodu nedir? Unutursam ya da değiştirmek istersem ne yapacağım?

    Şifrematik PIN Kodu, Şifrematik ile şifre üretmenizi için sizin belirleyeceğiniz bir güvenlik kodudur. PIN Kodunu 5 defa yanlış girerseniz Şifrematik'iniz kilitlenecektir.

  2. Şifrematik başvurusu yapabilmem için Garanti BBVA müşterisi ya da garantibbva.com.tr kullanıcısı olmam gerekli mi? Ücretli midir? Nasıl talep edebilirim ve teslim alabilirim?

    Evet. Şifrematik sahibi olabilmeniz için Garanti BBVA müşterisi olmanız ve İnternet Şubesi kullanıcısı olmanız gerekmektedir. Şifrematik aktivasyonunu sadece ve sadece mevcut parolanız / şifreniz ile giriş yaptığınız İnternet Şubesi'nden yapabilirsiniz. Bu nedenle öncelikle İnternet Şubesi kullanıcısı olmanız gerekmektedir. İnternet Şubesi'ne başvuru için tıklayın.Şifrematik talebi sırasında bir defalık 30 TL Şifrematik hizmet bedeli alınmaktadır.Şifrematik talebini yalnızca İnternet Şubesi'nde bulunan Şifrematik menüsünden yapabilirsiniz. Şirketler ise Şifrematik talebi için şubelerine başvurabilirler.Şifrematik'iniz 7 iş günü içerisinde talep sırasında belirttiğiniz adresinize kurye ile ulaştırılacaktır.Şirketler ise Şifrematik'lerini şubelerinden alabilirler.

Diğer yardım kanallarıDiğer yardım kanalları

Yardım ve Öneriler Ana Sayfa

Telefonda yardım almak için ise:Müşteri İletişim Merkezi / 444 0 333