2. El Araç için Güvenli Alım Satım Sistemi

Garanti BBVA ikinci el araç alım satım işlemlerinde Türkiye Noterler Birliği ile işbirliği yaparak Güvenli Alım Satım Sistemi’ni hayata geçirdi.

Güvenli Alım Satım Sistemi ile ikinci el araç alım satım işlemlerinde araç bedeline ilişkin para transferi Garanti BBVA İnternet ve Mobil’den yapılabilecek.

 • Sıkça Sorulan Sorular
  • Güvenli Alım Satım Sistemi ile birlikte alıcı ve satıcı taraflar Garanti BBVA İnternet ve Mobil’den hesaplarını seçerek sistemde kayıt oluşturacaktır. Taraflar alım-satım işlemine özel oluşturulan referans numarası ile noterde işlemlerini tamamlayacaklardır. Tescil ve ödeme süreci eş zamanlı olacağından işlemlerin tamamlanması ile birlikte satıcı tarafa araç bedeli ödemesi gerçekleşmiş olacaktır. Güvenli Alım Satım Sistemi ile Garanti BBVA İnternet ve Mobil 'den para transferi ile alım satım işlemlerinin güvenli, kolay ve hızlı gerçekleşmesi sağlanırken ; nakit taşıma riski ortadan kalkmaktadır.

  • İnternet ve Mobil Şube üzerinden 7/24 işlem başlatılabilir. Tatil günlerine denk gelen işlemler için nöbetçi noterler aracılığı ile işlem yapılması mümkündür.

  • Güvenli Alım Satım Sisteminden sadece asil kişiler faydalanabilir. Alıcı ve satıcı sadece kendi hesapları üzerinden işlem yapabilir. Bu işlemleri gerçekleştirmek için hem alıcının hem de satıcının Garanti BBVA Vadesiz TL hesabı sahibi olması gerekmektedir.

   • Alım - Satım işleminin başlaması için satıcı tarafından Garanti BBVA İnternet ve Mobil üzerinden plaka , satış tutarı ,alıcı TCKN ve alıcı cep telefonu bilgilerinin girişi yapılır. Bilgilerin kaydedilmesi sonrasında Türkiye Noterler Birliği tarafından işleme özel bir referans numarası oluşturulur. Referans numarasının oluştuğu bilgisi alıcıya e-mail, Garanti BBVA Mobil Bankacılık bildirim mesajı veya SMS ile iletilir.Garanti BBVA İnternet ve Mobil’den alıcının Ödemeler > Güvenli Alım Satım menüsünden ilerlediği bilgi girişi sayfasında satıcının eklemiş olduğu plaka bilgisi dışında kalan bilgiler maskelenerek alıcı ile paylaşılmaktadır. İşlemin devam edebilmesi için alıcı Garanti BBVA İnternet ve Garanti BBVA Mobil üzerinden Ödemeler > Güvenli Alım Satım menüsünden devam etmek istediği işlemi seçerek bilgi girişini tamamlamalıdır.
   • Alıcı ve satıcı tarafından bilgi girişlerinin tamamlanması sonrasında taşıt satış bedeli alıcı hesabından banka tarafından belirlenen havuz bir hesaba aktarılır.
   • Satıcı ve alıcı notere başvuru yaparak taşıt alım-satım işlemlerinin başlatılmasını sağlar.
   • Noter tarafından taşıt sözleşmesine ilişkin noter makbuzu kesilmesinden ve aracın alıcı adına tescil edilmesinden önce alıcı veya satıcı bu aşamaya kadar yaptığı işlemleri Garanti BBVA İnternet ve Mobil’den iptal edebilir. İşlemin iptal edilmesi durumunda banka tarafından taşıt satış bedelinin iadesi yapılır. İptal işlemine ilişkin bilgilendirme alıcı veya satıcıya e-mail, Garanti BBVA Mobil Bankacılık bildirimi veya SMS ile iletilir.
   • Tescil işleminin tamamlandığının bilgisi TNB sistemi üzerinden bankaya bildirildiği anda taşıt satış bedeli üzerindeki bloke kaldırılarak satıcının hesabına satış bedeli aktarılır.Bu aşamadan sonra iptal gerçekleştirilemez.
   • Güvenli Alım Satım Sistemi’nde satıcı ve alıcı e-mail, Garanti BBVA Mobil Bankacılık bildirim mesajı veya SMS ile süreç konusunda bilgilendirilmektedir.
   • Satıcının hesabına transfer edilen satış tutarı içerisinden Türkiye Noterler Birliği tarafından belirlenmiş olan işlem katılım payı, Güvenli Alım Satım hizmetine dair işlem ücreti ve Banka Sigorta Muamele Vergisi (BSMV) kesintisi yapılmaktadır.
   • Alıcının hesabından tahsil edilen alış tutarının yanı sıra havale işlemi ücreti ve BSMV kesintisi yapılmaktadır.
   • Garanti BBVA , sadece Güvenli Alım Satım Sistemi ile satıcı ve alıcı arasında araç bedelinden kaynaklı tutarın ödenmesine aracılık etmekte olup , taraflar arasında satış süreci veya satışa konu araca dair oluşabilecek ihtilaflardan sorumlu değildir.