2. El Araç için Güvenli Alım Satım Sistemi

Tüm motorlu kara taşıtları için 2.el araç alım-satımda Garanti BBVA Güvenli Alım Satım Sistemi ile işlemlerinizi hızlıca gerçekleştirin!

Türkiye Noterler Birliği Sistemi ile entegre çalışan Güvenli Alım Satım Sistemi ile Noterlerde gerçekleştireceğiniz 2. el araç alım satım tescil işlemlerinize ait para transferlerinizi, nakit taşımaya gerek olmadan Garanti BBVA İnternet ve Mobil 'den güvenli, kolay ve hızlı gerçekleştirebilirsiniz.

Güvenli Alım Satım Sistemini kullanabilmek için satıcının bankamız müşterisi olması gerekmektedir. Alıcı bankamız müşterisi olmasa bile bu sistemden yararlanabilmektedir. Satış işleminin başlaması için önce satıcı sonrasında ise bankamız müşterisi olan alıcının Garanti BBVA İnternet ve Mobil’den Ödemeler – Güvenli Alım Satım menüsünden bilgi girişi yapması gerekmektedir. Alıcı bankamız müşterisi değil ise satıcının bilgi girişini tamamlaması sonrasında SMS ile bilgilendirilecektir. Bilgi girişlerinin tamamlanması sonrasında 2. el araç satış bedeli alıcı hesabından banka tarafından belirlenen havuz bir hesaba aktarılır. Sistem üzerinden Noterde tescil işleminin tamamlandığı bilgisi bankamıza iletildiğinde satıcı hesabına 2. el araç satış bedeli aktarılır.

*İnternet ve Mobil üzerinden 7/24 işlem başlatılabilir. Tatil günlerine denk gelen işlemler için nöbetçi noterler aracılığı ile işlem yapılması mümkündür. 

 • Sıkça Sorulan Sorular
  • Türkiye Noterler Birliği ile entegre çalışan Güvenli Alım Satım Sistemi ile , ikinci el taşıt alım satım işlemlerinin güvenli,kolay ve hızlı gerçekleşmesi sağlanırken ; nakit taşıma riski ortadan kalkmaktadır.

  • Tüm Bireysel ve Tüzel müşterilerimiz ile birlikte, sistemde alıcı olarak yer alan ve henüz bankamız müşterisi olmayan müşteriler.

  • Müşterilerimiz Garanti BBVA İnternet ve Mobil üzerinden, 7/24 işlem başlatabilir. Tatil günlerine denk gelen işlemler için nöbetçi noterler aracılığı ile işlem yapılması mümkündür.

  • Alıcı ve satıcı sadece kendi hesapları üzerinden işlem yapabilir. Bu işlemleri gerçekleştirmek için hem alıcının hem de satıcının Garanti BBVA Vadesiz TL hesabı sahibi olması gerekmektedir.

   Alıcı henüz bankamız müşterisi değilse alış işleminin oluştuğuna ilişkin SMS alıcıya iletilir. Güvenli Alım Satım tutarını, açıklamaya referans numarasının tamamını yazarak T.Garanti Bankası A.Ş. hesabına göndererek işlemine devam edebilir.

   • Alım - Satım işleminin başlaması için satıcı Garanti BBVA İnternet ve Mobil üzerinden plaka, satış tutarı, alıcı TCKN/VKN ve alıcı cep telefonu bilgilerinin girişini yapmalıdır. 
   • Bilgilerin kaydedilmesi sonrasında Türkiye Noterler Birliği tarafından işleme özel bir referans numarası oluşturulur.
   • Referans numarasının oluştuğu bilgisi;

   Alıcı Bankamız Müşterisi ise ; e-mail, Garanti BBVA Mobil Bankacılık bildirim mesajı veya SMS ile iletilir.

   Garanti BBVA İnternet ve Mobil’den alıcının Ödemeler > Güvenli Alım Satım menüsünden ilerlediği bilgi girişi sayfasında satıcının eklemiş olduğu plaka bilgisi dışında kalan bilgiler maskelenerek alıcı ile paylaşılmaktadır. İşlemin devam edebilmesi için alıcı; Garanti BBVA İnternet ve Mobil üzerinden Ödemeler > Güvenli Alım Satım menüsünden devam etmek istediği işlemi seçerek bilgi girişini tamamlamalıdır.

   Alıcı Bankamız Müşterisi Değil ise ; Alış işleminin oluştuğuna ilişkin SMS alıcıya iletilir. Güvenli Alım Satım tutarını , açıklamaya referans numarasının tamamını yazarak T.Garanti Bankası A.Ş. hesabına göndererek işlemine devam edebilir.

   • Alıcı ve satıcı tarafından bilgi girişlerinin tamamlanması sonrasında taşıt satış bedeli alıcı hesabından banka tarafından belirlenen havuz bir hesaba aktarılır.
   • Satıcı ve alıcı notere başvuru yaparak taşıt alım-satım işlemlerinin başlatılmasını sağlar. Noter tarafından taşıt sözleşmesine ilişkin noter makbuzu kesilmesinden ve aracın alıcı adına tescil edilmesinden önce alıcı veya satıcı bu aşamaya kadar yaptığı işlemleri Garanti BBVA İnternet ve Mobil’den iptal edebilir. İşlemin iptal edilmesi durumunda banka tarafından taşıt satış bedelinin iadesi yapılır. İptal işlemine ilişkin bilgilendirme alıcı veya satıcıya e-mail, Garanti BBVA Mobil Bankacılık bildirimi veya SMS ile iletilir.

   *Alıcı bankamız müşterisi değilse işlemin iptal edilmesi için bir talepte bulunamaz.

   • Tescil işleminin tamamlandığının bilgisi Türkiye Noterler Birliği sistemi üzerinden bankaya bildirildiği anda taşıt satış bedeli üzerindeki bloke kaldırılarak satıcının hesabına satış bedeli aktarılır. Bu aşamadan sonra iptal gerçekleştirilemez.
   • Güvenli Alım Satım Sistemi’nde satıcı ve alıcı e-mail, Garanti BBVA Mobil Bankacılık bildirim mesajı veya SMS ile süreç konusunda bilgilendirilmektedir.
   • Satıcının hesabına transfer edilen satış tutarı içerisinden Türkiye Noterler Birliği tarafından belirlenmiş olan işlem katılım payı, Güvenli Alım Satım hizmetine dair işlem ücreti ve Banka Sigorta Muamele Vergisi (BSMV) kesintisi yapılmaktadır. Alıcının hesabından tahsil edilen alış tutarının yanı sıra havale işlemi ücreti ve BSMV kesintisi yapılmaktadır.
   • Garanti BBVA, sadece Güvenli Alım Satım Sistemi ile satıcı ve alıcı arasında araç bedelinden kaynaklı tutarın ödenmesine aracılık etmekte olup , taraflar arasında satış süreci veya satışa konu araca dair oluşabilecek ihtilaflardan sorumlu değildir.