Finansal Sağlık
Engelsiz Bankacılık
Hesabını Bilen Kadınlar
Geçmiş Aramalar
   Önerilen Sonuçlar

    Hazine Bonosu/Devlet Tahvili

    DİBS(Devlet İç Borçlanma Senedi)

    Hazine bonoları T.C. Hazinesi’nin çıkarmış olduğu bir yıldan kısa vadeli; devlet tahvilleri ise bir yıl ve daha uzun vadeli TL cinsinden devlet iç borçlanma senetleridir. Her iki senedi de vade tarihine kadar elinizde tutarsanız, anaparanın ve faizinin size geri ödenmesi garantilidir.

    Yatırımlarınızı orta veya uzun vadede değerlendirerek güvenli bir getiri sağlamak istiyorsanız, hazine bonosu ve devlet tahviline yatırım yapabilirsiniz. Hazine bonosu veya devlet tahvili işlemi yapmak için Vadesiz Hesabı’nız olması yeterli.

    Garanti BBVA İnternet Bankacılığı Yatırımlar menüsü Bono/Tahvil adımından alış-satış işlemlerinizi yapabilirsiniz.

    Henüz Garanti BBVA’da hesabınız yoksa açtırmak için size en yakın Garanti BBVA şubesi'ne uğramanız yeterli.

    • Özellikler

     • Devlet tarafından çıkarılan kısa, orta ve uzun vadeli borçlanma senetleridir.
     • T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı güvencesindedir.
     • Alım satım işlemleri 09:30-16:00 saatleri arasında yapılır.
     • Hazine bonosu iskontolu olarak satılır, vade sonunda elde edilecek kazanç bellidir.
     • Devlet tahvili iskontolu ya da kupon ödemeli olabilir. Kuponlu tahviller sabit veya değişken kupon faizi ile ihraç edilir.
     • DİBS vade tarihine kadar hesapta tutulduğu takdirde anapara ve faizin tamamının ödenmesi garantilidir. DİBS vadesi dolmadan ikincil piyasada nakde dönüştürülmek istenirse, piyasada geçerli fiyatlardan satış yapılacağı için vade sonunun beklenilmesi durumundaki kazanca göre daha az getiri veya zararla da karşılaşılabilir.
     • Her an nakde çevrilebilecek bir yatırım aracı olan hazine bonosunu, vadesi gelmeden, ikincil piyasada satma işlemini Garanti BBVA İnternet Bankacılığı, Garanti BBVA Müşteri İletişim Merkezi ve şubelerimizden yapabilirsiniz.
     • Özel Sektör Tahvil / Bonoları banka ya da anonim şirketler tarafından finansman sağlamak amacıyla, Türk Lirası üzerinden ihraç edilen, 1 yıl ve daha uzun vadeli borçlanma senetleridir. Özel Sektör Tahvili /Bonolarının Devlet Tahvili ve Hazine Bonosundan farkı, ihraççının bir banka veya anonim şirket olması dolayısıyla herhangi bir devlet garantisinin söz konusu olmamasıdır.