Finansal Sağlık
Engelsiz Bankacılık
Hesabını Bilen Kadınlar
Geçmiş Aramalar
   Önerilen Sonuçlar

    VİOP

    VİOP işlemleri Garanti BBVA’da.

    VİOP işlemlerinizi Garanti BBVA’da yapmak çok kolay! Şubeye gitmeden, VİOP Hesabınızı Garanti BBVA İnternet Bankacılığı'ndan kolaylıkla açarak; Garanti BBVA Yatırım Şubeleri, Garanti BBVA İnternet Bankacılığı, 444 0 333 Garanti BBVA Müşteri İletişim Merkezi ve Garanti BBVA e-Trader üzerinden BIST Vadeli İşlem ve Opsiyon işlemlerinizi yapmaya başlayabilirsiniz. Yeni açılacak hesabınız, Merkezi Kayıt Kuruluşu ve Takasbank nezdinde 1 iş günü içinde aktif olmaktadır.
    Detaylı bilgi için tıklayın.
     
    • Özellikler

     • VİOP sözleşmelerinde alım-satıma dayanak varlığın niteliği, miktarı ve vadesi standart olarak belirlenmiştir.
     • Organize bir borsada işlem görürler. Türkiye’de BIST Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası ve teminat sistemi ile Takasbank garantisi altındadırlar. İşlem yapmak isterseniz, sözleşme bazında belirlenen teminatları yatırmakla yükümlü olursunuz.
     • Vade sonuna kadar alınıp satılabilirler. Vade sonunda pozisyon kapatılır. Pay vadeli işlem ve pay opsiyon sözleşmelerinin vade sonu uzlaşma yöntemi fiziki teslimat iken, bunlar dışındaki vadeli işlem sözleşmelerinde vade sonunda nakdi uzlaşma söz konusudur.
     • Kar ve zarar günlük olarak hesaplanır, ilgili hesabınıza yansıtılır.
     • Vadeli işlem piyasaları ise, ileri bir tarihte, önceden belirlenen fiyat, miktar ve nitelikte ekonomik veya finansal göstergeyi, sermaye piyasası aracını, malı, kıymetli madeni veya dövizi alma veya satma işlemlerinin elektronik ortamda yapılabildiği bir piyasadır.
     • Şubelerimiz ve Garanti BBVA İnternet Bankacılığı üzerinden hesap açılışı yapılabilmektedir.

     VİOP’ta işlem gören sözleşmeler

     VİOP’ta hisse senedi, hisse senedi endeksleri, döviz(DolarTL,EuroTL, EUR/USD,Ruble/TL, Yuan/TL), altın, emtia, elektrik vadeli işlem sözleşmeleri gibi enstrümanlarda işlem yapılabilmektedir.

     VİOP hakkında daha detaylı bilgi için tıklayınız.

    • Avantajlar

     • Kaldıraç Etkisi: VİOP’ta kaldıraçlı işlemler düşük teminat ile daha büyük pozisyon açma imkanı sağlar.
     • Çift Yönlü İşlem İmkanı: Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda yatırımcılar, fiyatlar yükselirken kazanç sağlayabildikleri gibi fiyatlar düşerken de kazanç elde etme imkanına sahip olmaktadırlar.
     • Vergi Avantajı: Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda işlem gören Endeks Sözleşmeleri ve Tek Hisseye Dayalı Sözleşmeler için stopaj uygulanmaz. Pay ve Pay Endeksine dayalı sözleşmeler haricindeki sözleşmelerden elde edilen kazançlar için %10’dur. Kurumsal yatırımcıların elde ettikleri kazançların vergilendirmesi %0’dır. Vadeli işlemler vergilendirmesi için tıklayın.
     • Portföy Çeşitliliği: VİOP’ta bulunan sözleşmeler portföy yöneticilerine, portföylerini çeşitlendirme ve risklerini etkin bir şekilde alternatif yatırım araçlarına dağıtma imkanı sunar.
     • Korunma (Hedging): Vadeli işlemler sözleşmeleri üretici, ithalatçı, ihracatçı, yatırımcı ve tüm reel sektöre; faiz, kur ve fiyat riskine karşı korunma imkanı sağlar.
     • Teminatların nemalandırılması: VİOP sözleşmesi almak için TL olarak gönderdiğiniz teminat tutarları Takasbank tarafından nemalandırılır.

     *Garanti BBVA olarak; Sermaye Piyasası Mevzuatı ile emir iletimine izin verilen sermaye piyasası araçlarına (VİOP ve Pay Piyasası işlemleri gibi) ilişkin Müşteri Emirleri’nin Aracı Kurum’a (Garanti BBVA Yatırım) iletilmesi ve söz konusu emirlerin sonuçlarına ilişkin bilgilendirme yapılması” (“Emirlerin İletilmesi Hizmeti”) hizmeti verilebilmektedir.

     Emir İletimine Aracı olan Garanti BBVA’nın “Emir İletilmesi Hizmeti” kapsamındaki sorumluluğu; Müşteri tarafından verilen emrin Aracı Kurum’a doğru şekilde ve mümkün olan en kısa sürede iletilmesi ve Sermaye Piyasası Mevzuatı ile öngörülen belge ve kayıtların birer örneğinin saklanması ile sınırlı olup, emirlerin gerçekleştirilmesine ilişkin yükümlülük Aracı Kurum’a (Garanti BBVA Yatırım) ait olacaktır.

    Sıkça Sorulan Sorular

    Sıkça Sorulan Sorular