HGS Ödemeleri

HGS başvuru ve bakiye yükleme işlemlerinizde Garanti BBVA İnternet Bankacılığı ve mobil şube seçeneklerinden yararlanabilir, rahat ve hızlı bir geçişin keyfini sürebilirsiniz.

.

HGS

HGS başvurularınızı;

 • Garanti BBVA İnternet Bankacılığı’nda Başvurular menüsü HGS adımından,
 • Garanti BBVA Mobil’de Başvurular menüsü HGS Başvurusu adımından,
 • Garanti BBVA Müşteri İletişim Merkezi’nden ya da
 • Garanti BBVA şubelerinden yapabilirsiniz.

Dilerseniz yukarıdaki başvuru kanallarından ilerleyerek talep ettiğiniz ürünü kurye ile tarafınıza ücretsiz ulaştırmamızı isteyebilir veya Garanti BBVA şubelerinden HGS başvurusu sırasında etiketinizi anında teslim alıp kullanmaya başlayabilirsiniz (Sadece 1. Sınıf araçlar için olan HGS etiketleri için geçerlidir).

Garanti BBVA Müşteri İletişim Merkezi’nden, Garanti BBVA İnternet Bankacılığı’ndan veya Garanti BBVA Mobil’den yaptığınız başvurularda aracınız hibrit veya elektrikli ise, aldığınız HGS Etiket ürün ücretinin iade sürecini başlatmak için “hgs@garantibbva.com.tr” adresine, ruhsatın yakıt cinsinin göründüğü fotoğrafını ek yaparak, müşteri numaranız ve plakanızla birlikte e-posta gönderebilirsiniz. Garanti BBVA şubelerinden yapacağınız başvurularda ise şube personelinden sizler için iade kaydı oluşturmasını isteyebilirsiniz.

31 Mart 2022 tarihi itibariyle Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından OGS kullanımı sona erdirilmiştir. Aktif OGS ürününüze istinaden Garanti BBVA Internet/mobil ya da şubelerimizden ücretsiz HGS ürününüz için başvuruda bulunabilir; OGS ürün iptalinizi gerçekleştirebilirsiniz. Müşterilerimiz tarafından kapatılmayan OGS ürünleri, Bankamızca iptal edilecektir. Kapatılan OGS ürünlerine ilişkin bakiyeler, kapama tarihinden 7 işgünü sonra ürünün bağlı olduğu hesap veya kartınıza iade edilecektir. Bu süre zarfında iadelerin gerçekleşmesi için ilgili ödeme araçlarının kapatılmaması gerekmektedir. HGS Etiket ürününe başvurunuzu yaptıktan sonra, ürününüzü fiziki olarak teslim almamış olsanız da, ücretli yollardan geçiş yaptığınızda, geçiş ücretleri plakadan sorgulanarak ürüne yansıtılacak ve ödeme aracı müsaitse tahsilat gerçekleşecektir.

 • Özellikler

  HGS

  • HGS ürününe başvurabilmek için bankamızda hesabınızın veya bankamıza ait kredi kartınızın olması gerekmektedir. Hesap veya kredi kartınız yoksa başvurudan önce hesap açtırabilir veya kredi kartı başvurusunda bulunabilirsiniz.
  • Geçişlerinize ait ödemelerin otomatik olarak ödenebilmesi için vadesiz hesabınızdan ya da kredi kartınızdan ‘’Otomatik Ödeme Talimatı’’ verebilirsiniz.
  • Ürününüzdeki bakiye limitini seçebilir, bakiyenizin belirlemiş olduğunuz limitin altına düşmesi halinde, seçtiğiniz otomatik yükleme miktarı kadar tutarın ürününüze yüklenmesini sağlayabilirsiniz.
  • HGS ürünü Etiket ve Kart tipi olarak sunulmaktadır.
  • HGS etiketini 70 TL,  HGS kartını 125 TL karşılığında alabilirsiniz.
  • Aracınız hibrit veya elektrikli ise, aldığınız HGS ürün ücretinin iadesini alabilirsiniz.
 • Sıkça Sorulan Sorular

  HGS Kart ve Etiket ürün ücreti ne kadardır?

  Bankamızda satışa sunulan HGS etiketini 70 TL, HGS kartını ise  125 TL karşılığında alabilirsiniz.

   

  Garanti BBVA’da HGS hangi araç sınıfları için satılmaktadır?

  HGS birinci, ikinci, üçüncü, dördüncü, beşinci, altıncı sınıflar için satılmaktadır.

   

  Aracım Hibrit ya da Elektrikli, HGS ücret iademi nasıl alırım?

  Aracınız hibrit veya elektrikli ise, aldığınız HGS ürün ücretinin iade sürecini başlatmak için “hgs@garantibbva.com.tr” adresine, ruhsatın yakıt cinsinin göründüğü fotoğrafını ek yaparak, müşteri numaranız ve plakanızla birlikte e-posta gönderebilirsiniz. Sizlerden başvuru anında alınan ürün ücreti, bu işlem sonucunda iade edilecektir.

  Şubelerimizden başvurmanız durumunda, şube personelinden sizin için iade kaydı da oluşturmasını isteyebilirsiniz.

   

  HGS nasıl ve nereden alınır?

  HGS ürünü için ise başvurularınızı;

  • Garanti BBVA İnternet Bankacılığı’nda Başvurular menüsü HGS adımı
  • Garanti BBVA Mobil’de Başvurular menüsü HGS Başvurusu adımı ya da
  • Garanti BBVA Müşteri İletişim Merkezi’nden
  • Garanti BBVA şubelerinden yapabilirsiniz.

   

  HGS başvurusundan ne kadar süre sonra aktif hale geliyor?

  HGS başvurusu alındıktan bir sonraki iş gününün akşamında aktif olmaktadır. Ürünlerin aktifleşmeden geçiş yapılması durumunda cezai şartlar oluşmaması adına bu sürelere dikkat edilmesi gerekmektedir.

   

  HGS yükleme alt limit ve otomatik yükleme alt limit uygulaması nedir?

  Yükleme alt limiti ürün üzerinde bulunması gereken minimum tutarı; otomatik yükleme tutarı ise ürün üzerindeki bakiyenin yükleme alt limitinin altına inmesi durumunda ürüne yükleme yapılacak minimum tutarı ifade etmektedir.

   

  HGS için yükleme alt limit ve otomatik yükleme alt limit tutarları nelerdir?

  HGS’de araç sınıflarına göre yükleme alt limit ve otomatik yükleme alt limit tutarları aşağıdaki gibidir(*).

  Sınıf Yükleme Alt Limiti Otomatik Yükleme Tutarı
  1.Sınıf 50 TL 40 TL
  2.Sınıf 50 TL 40 TL
  3.Sınıf 60 TL 50 TL
  4.Sınıf 70 TL 60 TL
  5.Sınıf 80 TL 75 TL
  6.Sınıf 40 TL 30 TL

  (*) Örnek olarak; 1. Sınıf HGS’de ürün üzerindeki bakiye minimum 50 TL olmalıdır. 50 TL altına indiğinde, ürüne minimum 40 TL’lik otomatik yükleme yapılabilmektedir.

   

  HGS yüklemeleri online olarak nasıl gerçekleştiriliyor?

  HGS ürünlerinize ilk başvuru anında, belirlenen minimum limitler dahilinde yükleme yapılması gerekmektedir. Sonraki dönem için ürünlerinize otomatik yükleme talimatı verebilirsiniz. Belirlediğiniz yükleme alt limit ve otomatik yükleme alt limit tutarlarını dahilinde ürünlerinize bakiyeler ürüne bağladığınız vadesiz hesap veya kredi kartınızdan otomatik olarak yüklenecektir.

  Otomatik ödeme haricinde de yüklemelerinizi Garanti BBVA Şubeleri, Garanti BBVA Mobil ve Garanti BBVA İnternet Bankacılığı üzerinden hızlıca yapabilirsiniz.

   

  HGS’de uygun bakiye yönetimi için ne yapmalıyım?

  HGS ürünü üzerindeki bakiyenin sürekli pozitif olması için otomatik ödeme talimatı verdiğiniz hesabınızda bakiye ya da kredi kartınızda kullanılabilir limit olmasına dikkat edilmelidir.

  Cezai şartların uygulanmaması ve geçişlerde sorun yaşanmaması adına minimum alt limit ve otomatik yükleme limitlerinin olabildiğince yüksek tutulması tavsiye edilmektedir.

  Otomatik ödeme haricinde de yüklemelerinizi Garanti BBVA Şubeleri, Garanti BBVA Mobil ve Garanti BBVA İnternet Bankacılığı üzerinden hızlıca yapabilirsiniz.

   

  Ürünüme bakiyenin iadesini alabilir miyim? Bakiye aktarımı yapabilir miyim?

  HGS’ de bakiye iadesi bulunmamaktadır.

   

  Ürünün üzerinde geçiş için yeterli bakiye bulunmadığı durumda ne olur?

  Devlet himayesindeki otoyol ve köprülerden geçişler esnasında; ürününüzde yeterli bakiye bulunmaması ve otomatik yükleme mekanizmalarının da hesap veya kartınızın ödemeye müsait olmaması sebebiyle çalışmaması durumunda, geçişiniz cezai geçiş olarak nitelendirilmektedir.

  Özel otoyol ve köprü geçişlerinde ise; online yapı kapsamında, ürün üzerinde yeterli bakiye olmaması durumunda gişeden geçiş anında ürüne bağlı olan hesap veya kartın ödemeye uygunluğun olup olmadığı kontrol edilmektedir:

  • Ödemeye uygun olması durumunda direkt olarak hesaptan ilgili tutar çekilmekte veya kredi kartından ‘’alışveriş’’ gibi gösterilerek ödeme alınmaktadır.
  • Ödemeye uygun olunmaması durumunda ise manuel ödeme gişesine yönlendirme yapılmaktadır.

   

  HGS geçişlerime ilişkin hareketlerimi nereden takip edebilirim?

  Ürüne ait bildirim tercihlerinizi dijital kanallar olarak seçtiyseniz, geçişlerinize ait hareket bilgilerinizi Garanti BBVA Mobil ve Garanti BBVA İnternet Bankacılığı üzerinden takip edebilirsiniz.

  Dijital kanal seçmemeniz durumunda ise, her ay tarafınıza göndereceğimiz ekstre ile  geçişlerinizi takip edebilirsiniz.

   

  Ürününüze yansıtılan geçişin size ait olmadığını düşünüyorsanız ne yapmalısınız?

  Aramızdaki protokolleri gereği, bankamıza ilgili otoyollar ve köprülerden gelen geçişleri işlemek durumundayız. Hatalı durumlarla karşılaştığınızı düşündüğünüz noktada, Devlet himayesindeki otoyol ve köprülerden geçişler için KGM’ ye; özel otoyollar için ise ilgili özel otoyola bizzat başvurmalı ve geçişinizin iptal edilmesini talep ve takip etmelisiniz.

   

  Mevcut  HGS ürünlerimin bilgilerini değiştirebilir miyim?

  HGS ürününüze ait ödeme aracı bilgilerini, plaka bilgilerini Garanti BBVA İnternet Bankacılığı’ ndan, Garanti BBVA Mobil’den, Garanti BBVA müşteri iletişim merkezinden Garanti BBVA şubelerinden dilediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.

   

  HGS ürünümün kayıtlı olduğu plaka hatalı ne yapmalıyım? 

  Araç plakası sistem için önem arz etmekte olup, doğru eşleşme yapılmalıdır. Hatalı eşleşmeleri bilgi değişikliği yaparak giderebilirsiniz.

  Bu duruma mahal vermemek adına ve cezai durumlar oluşmaması için başvuru anında mutlaka plakanızın doğruluğunu kontrol etmeniz gerekmektedir.

   

  Mevcut HGS ürünümün sınıfını değiştirebilir miyim?

  HGS ürününüze ait mevcut araç sınıfı bilgisini değiştirmeniz mümkün değildir. İlgili yeni araç sınıfına göre yeni ürün almanız gerekmektedir.

   

  HGS nasıl iptal edilir?

  HGS ürününüzü Garanti BBVA İnternet Bankacılığı’ndan, Garanti BBVA Mobil’den ve Garanti BBVA şubelerinden dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

   

  İptal edilen ürün üzerindeki bakiyelere ne olur?

  Ürün aktif olmadan önce yapılan ilk yükleme tutarlarının ve ürün ücretinin iadesi anlık olarak ilgili hesap veya kartınıza yapılmaktadır.

  Aktif olan HGS ürününü iptal edilmesi durumunda sadece içerisindeki bakiye iptal tarihinden itibaren 31. gün iade edilmektedir.

   

  İptal edilen  HGS yeniden aktifleştirilebilir mi?

  HGS ürününde iptal sonrası aktifleştirme özelliği bulunmamakta olup, yeni ürün alınmalıdır.

   

  Aracımı satacağım ve yeni araç alacağım, bu durumda ürünüme ne yapmalıyım?

  HGS’de Etiket aracınıza monte ise ürününüzü iptal edip, aracınızdan çıkarabilirsiniz. Yeni aracınız için yeni bir ürün almanız gerekmektedir. Ürün aracınıza monte değilse veya kart kullanıyorsanız bu durumda plaka değişikliği yaparak yeni aracınız için kullanabilirsiniz.

   

  HGS ürünüm bozuk, ne yapmalıyım?

  Bozuk olan HGS’ler için Garanti BBVA şubelerimize başvurarak ürünün bozuk olup olmadığının incelenmesini sağlayabilir, inceleme sonucuna göre bozuk olan ürünün yerine yenisi ücretsiz olarak alabilirsiniz.

  Yıpranan HGS’ler bu kapsamın dışında kalmakta olup, bu ürünler için yeni başvuru yapılması gerekmektedir.

İlginizi çekebilir...

Otomatik Fatura

Garanti BBVA'dan otomatik ödeme talimatı verin, fatura takip derdinden kurtulun.

Otomatik Fatura
GSM TL Yükleme

CepBank'la dilediğiniz operatöre kolayca GSM TL yükleyin.

GSM TL Yükleme
Avans Hesap

Hesabınızda para yokken bile faturalarınız ödensin.

Hesabınızda para yokken bile faturalarınız ödensin.