PotanınPerileri

Garanti BBVA'nın Basketbola Destek ProjeleriGaranti BBVA'nın Basketbola Destek Projeleri

Potanın Perileri’ni 2005’ten beri destekliyoruz

2005 yılında ülkemizde düzenlenen Avrupa Kadınlar Basketbol Şampiyonası öncesinde, A Milli Kadın Basketbol Takımı’nın sponsoru olan Garanti BBVA, takıma Potanın Perileri adını armağan etti.

Garanti BBVA’nın sağladığı bu desteğin, ülkemizdeki kadın basketbolunun ve Potanın Perileri’nin bilinirliğine katkıda bulunduğuna, bu sponsorluğun, Türk basketboluna verdiğimiz desteği tamamladığına inanıyoruz.

Potanın Perileri, Avrupa Şampiyonası’na ilk kez 2005 yılında ülkemizde düzenlenen turnuvada, ev sahibi statüsüyle katıldı ve tarihinde ilk kez 8. oldu. Periler, Polonya’da düzenlenen 2011 Avrupa Basketbol Şampiyonası’ndan gümüş madalya ile döndü.

2012 Londra Yaz Olimpiyatları elemelerini başarıyla geçerek, ilk kez Olimpiyatlara katılmaya hak kazandı.Potanın Perileri, Londra’da çeyrek final oynayarak, bize büyük bir gurur ve mutluluk yaşattı.

2014 tarihleri arasında Türkiye’nin ev sahipliği yaptığıKadınlar Dünya Basketbol Şampiyonası’nda 4.lüğü elde etti. Garanti BBVA, aynı zamanda bu Şampiyona’nın Ana Sponsorluğunu üstlendi.

2015 FIBA Kadınlar Avrupa Şampiyonası’nda başarıyla mücadele eden Potanın Perileri, şampiyonayı 5.sırada tamamlayarak 2016 Rio Olimpiyat Oyunları elemesi vizesini aldı.

2016 Rio Olimpiyatları’nda ülkemizi temsil eden Potanın Perileri yarı finalde İspanya’ya mağlup oldu ve Olimpiyatları 5. Olarak tamamladı. 2017’de düzenlenen Avrupa Şampiypmasında 5. Olan Millilerimiz 2018 yılında İspanya’da düzenlenen Dünya Kupasında ülkemizi temsil etti.