ÖnemliGelişmeler

Önemli GelişmelerGaranti BBVA ve bankacılık ile ilgili tüm gelişmeler

Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Didem Dinçer Başer, basketbola verilen destek ve 12 Dev Adam Basketbol Okulları ile ilgili soruları Türkiye Basketbol Federasyonu CEO’su Ömer Onan ile birlikte yanıtladı.

Spor ve basketbol Garanti Bankası’nın uzun süredir öncelik verdiği ve desteklediği alanların başında geliyor. Biraz bu yolculuktan bahseder misiniz?

DDB: Spor ve basketbol sağlıklı nesiller yetiştirmek, ekip çalışması, inanç, güven ve disiplin gibi unsurları ruhunda barındırdığı için toplum tarafından sahiplenilmesi önemli olan bir konu. Biz de 2001 yılından bu yana gönülden bağlı olduğumuz basketbola büyük bir inançla destek veriyoruz. 17 yıldır hala ilk günün heyecanı ile desteklediğimiz, tüm sporseverler ve kamuoyuyla güçlü gönül bağı kurduğumuz bir alan basketbol. Sponsorluğumuzun başından beri Garanti markası ve basketbolun bir araya gelmesinden büyük bir sinerji oluştuğuna şahit olduk. Destek olduğumuz tüm takımları markalaştırmanın mutluluğunu yaşadık. 2001 yılında Türkiye Basketbol Federasyonu ile imzaladığımız sponsorluk anlaşmasını takiben çok geniş kapsamlı bir reklam kampanyasına hazırlanırken takımın kimliğine uygun 12 Dev Adam ismi ve logosu ortaya çıktı. Türkiye Erkek Milli Basketbol Takımını “12 Dev Adam” ismiyle markalaştırdık. 2005 yılından bu yana desteklediğimiz A Milli Kadın Basketbol Takımı için de ülkemizde gerçekleştirilen Avrupa Kadınlar Basketbol Şampiyonası öncesinde 12 Dev Adam örneğine benzer bir isim ve logo çalışması yaparak kadın basketboluna “Potanın Perileri” ismini armağan ettik. Aynı şekilde 2013’te sponsor olduğumuz Tekerlekli Sandalye Basketbol Milli Takımlarımız için hazırladığımız reklam kampanyasıyla Erkek Milli Takımımıza “12 Cesur Yürek”, Kadın Milli Takımımıza “12 Sihirli Bilek” ismini verdiğimizi duyurduk.

Bugün geldiğimiz noktada bu destek, altyapı çalışmalarından, kadın, erkek ve alt yapı milli takımları ile Tekerlekli Sandalye Basketbol kadın – erkek ve genç milli takımları seviyesine uzanan geniş bir yelpazede devam ediyor.

Garanti Bankası, 17 yıldır basketbola kesintisiz ve geniş bir yelpazede destek veriyor. Federasyon olarak kurumların sürdürülebilir desteğinin önemi hakkında neler söylemek istersiniz?

Ö.O: Garanti Bankası şu anki sponsorlarımız arasında en uzun süredir iş birliği yaptığımız kurum. 12 DABO gibi geleceğin basketbol kültürünü inşa etmeye hizmet eden altyapı projelerinde en mühim noktaların başında sürdürülebilirlik geliyor. Bu tip projeleri bir iki yıl yapıp rafa kaldırırsanız, o iki yılda harcadığınız emek bile ziyan olabiliyor. Bu yüzden Garanti Bankası iş birliğinde olduğu gibi karşılıklı güven ilişkisi içinde uzun süreli iş birliğine gidebileceğiniz paydaşlara sahip olmak çok önemli. Bu vesileyle, basketbola böylesine uzun yıllardır kesintisiz destek verdikleri için kendilerine bir kez daha teşekkür etmek isterim.

12 DABO, 2002 yılından beri Garanti Bankası’nın milli takımlar sponsorluğu ile beraber gelişen, büyüyen en değerli ortak projelerimizden biri. Bizim Türkiye Basketbol Federasyonu olarak üstlendiğimiz en önemli misyon, bu ülkenin geleceği olan çocuklarımızın sağlıklı ve ahlâklı bireyler olarak yetişmelerine katkıda bulunabilmek. Spor da eğitimle birlikte bu hedefe ulaşmamızı sağlayacak en güçlü araç.

Basketbolla ilgili hayata geçirdiğiniz en önemli projelerden biri de 12 DABO. Bu projenin doğuş hikayesini öğrenebilir miyiz?

DDB: Garanti olarak misyonumuzu sadece bankacılık hizmetleriyle sınırlı tutmayıp ekonomideki rolümüze ek olarak topluma kattığımız değeri sürekli ve belirgin bir biçimde artırma ilkesiyle hareket ediyoruz. Bu kapsamda da spor, kültür, sanat, çevre, eğitim gibi bireyin ve toplumun vizyonunu geliştiren alanlarda uzun soluklu projeler yaratıyor ya da finansal destek veriyoruz. Biraz önce belirttiğim gibi basketbol, bankamızın kurum kültürünü oluşturan unsurları barındıran bir spor. 2001 yılı, Türk Basketbol için dönüm noktasıydı. O yıl, ülkemizin ev sahipliğini üstlendiği Avrupa Basketbol Şampiyonası, 12 Dev Adam’ın finale kadar gitmesiyle birlikte ilgiyi iyiden iyiye üzerine topladı. Ve birçok çocuk ileride parkede olmanın hayalini kurmaya başladı. İşte biz de bu potansiyel ve isteği göz önüne alarak bir hayali gerçekleştirmek üzere yola çıktık. 2002 yılında Türkiye Basketbol Federasyonu iş birliği ile 12 Dev Adam’ın verdiği ilhamla çocuklara doğrudan dokunan, sporla hayatlarına yeni bir anlam katan ‘Garanti 12 Dev Adam Basketbol Okulları’ (12 DABO) projesini hayata geçirdik. Türkiye genelinde çocuklara basketbol eğitimi veren 12 DABO, basketbol sevgisini oluşturmak ve bilinçli bir basketbol ailesi yaratmak amacıyla çalışmalarını sürdürürken aynı zamanda birçok ilde lisanslı sporcu sayısının artmasını da sağladı ve daha fazla çocuğun basketbol tanışmasına olanak verdi.12 DABO’da eğitim görmek isteyen tüm çocuklarımız seçmelere katılma şansına sahip. Okullar aracılığıyla duyurusunu yaptığımız bu seçmelerde Altyapı Milli Takım Koordinatörlüğü’nde yapılan sporcu taramaları neticesinde başarı gösteren çocuklarımız, Türkiye Basketbol Federasyonu tarafından belirlenen antrenörler tarafından ücretsiz olarak nitelikli bir eğitim alma fırsatını yakalıyorlar.

Bugüne kadar binlerce çocuğa basketbol ile buluşturan 12 DABO’nun TBF için önemi nedir?

Ö.O: Türkiye Basketbol Federasyonu olarak bizim asıl misyonumuz çocuklarımızı bu güzel sporla mümkün olduğunca erken yaşta tanıştırmak ve böylece geleceğin sağlıklı nesillerini yetiştirebilmek. 16 yıldır devam eden 12 DABO projemiz de bu noktada bizim en fazla önem verdiğimiz projelerden biri. 12 DABO sayesinde bugüne kadar Edirne’den Hakkari’ye kadar on binlerce çocuğumuzu basketbol ile tanıştırdık. Bu da hepimize gurur veriyor.

12 DABO’nun gideceği illeri neye göre belirliyorsunuz?

Ö.O: Asıl hedefimiz tabii ki 12 DABO vasıtasıyla Türkiye’nin her şehrine ulaşabilmek. Fakat bu noktada öncelikli kriter salonların bu çalışmalar için müsait olması. Bu kriter dışında, altyapı milli takımlar koordinatörlüğümüz de kendi programlarına uygun olarak hangi illerde 12 DABO’nun düzenleneceğine karar veriyorlar.

12 DABO bugüne kadar kaç çocuğa ulaştı?

DDB: 2002 yılından bugüne, Anadolu’nun neredeyse tüm illerinden 55 binden fazla çocuğa ulaştık. 2018’de 24 ilde 750 çocuğumuza eğitim verme şansımız oldu. 2019’da ise 30 il ve 1000 çocuğa ulaşma hedefimiz var.

Çocuklar 12 DABO’da nasıl bir eğitim görüyorlar, kısaca bahseder misiniz?

Ö.O: 12 DABO’da çocuklarımıza basketbola dair temel eğitimleri veriyoruz. Atletik ve koordinasyon özelliklerini geliştirecek antrenmanlar sayesinde temel basketbol becerilerini artırmayı hedefliyoruz. Basketbol okullarımızda uygulanan antrenmanlar hem kısa hem de uzun vadede çocuklarımızın gelişimini sağlayabilecek biçimde hazırlanıyor.

2018 yılında ne gibi yenilikler oldu?

DDB: 12 DABO’da bu yıl itibariyle birçok yeniliğe imza attık. Daha önce amacımız Türkiye genelinde basketbolu yaygınlaştırmak küçük yaştan itibaren basketbol sever bir kitle yaratmak iken bu yıl itibariyle geleceğin ‘12 Dev Adam’ları ve ‘Potanın Perileri’ni keşfetmek ve yetiştirmek üzere yola çıktık ve projemizi de bu yönde geliştirdik. Bu yeni yaklaşımla her bir merkezde, milli takım altyapı antrenörleri tarafından yapılan taramalar sonucunda seçilen sporcular Türk basketbolunun altyapısını oluşturmak üzere eğitim görüyor. İlk etapta 24 ilde başlattığımız bu çalışmayı önümüzdeki 3 yıl içinde 81 ile çıkarmayı amaçlıyoruz.

Federasyon olarak bu seçmelerde nelere dikkat ediyorsunuz, nasıl yapılıyor seçimler, süreç nasıl işliyor?

Ö.O: Oyuncu taramalarımız milli takım standartlarına göre gerçekleştiriliyor. Taramaları gerçekleştiren teknik ekipte altyapı milli takımlarında görev alan antrenörlerimiz var. Antropometik, koordinasyon ve teknik beceriler doğrultusunda, milli takımlarda görev alan antrenör arkadaşlarımızın illerde yaptıkları taramalar sonucunda çocuklarımızı tespit ediyor ve belirli periyotlarda gelişimlerini takip ediyoruz.

Türk kadın basketbolunun da son yıllarda büyük bir yükselişte olduğunu görüyoruz. Bu doğrultuda kızların seçmelere ilgisi nasıl?

Ö.O: Kız çocuklarının seçmelere olan ilgileri gerçekten çok yüksek. Bu da bizi çok sevindiriyor. Hatta bazı bölgelerde seçmelere katılan kız çocuklarının sayısı erkek çocuklarının sayısından daha fazla. Birçok bölgede de bu sayılar birbirine denk. Bu da halihazırda hepimizin gurur kaynağı olan kadın basketbolunun gelecekte daha da iyi yerlere gelmesi konusunda bizlere büyük umut veriyor.

12 DABO kaç yaşındaki çocukları kapsıyor?

DDB: Aslında bu yıl 12 DABO’daki en büyük yeniliklerden biri de kapsadığı yaş grupları oldu. Bu yıla kadar 7 – 12 yaş grubuna yönelikti. 2018 itibariyle ise profesyonel anlamda geleceğin basketbolcularını bulmak hedeflenince bu yaş aralığı, 9 – 12 olan Minik Takım yaşına çekildi.

12 DABO’da eğitim gören çocukların ne gibi kazanımları oldu?

DDB: 12 DABO, Türk basketboluna yeni yetenekler kazandırdı. Basketbola bu okullarda başlayan öğrenciler arasında Yıldız Erkek Milli Takımı’nın yanı sıra, Bölgesel Lig, 2.Lig ve hatta 1.Lig kulüplerinde oynayan sporcular bulunuyor. Burada yetişen öğrenciler, edindikleri basketbol becerileri sayesinde önde gelen eğitim kurumlarından ücretsiz eğitim bursu kazanarak, eğitim hayatlarını daha iyi şartlarda sürdürme şansı da buluyor. Ayrıca burada eğitim gören gençlerin, gelecekte sporcu, antrenör, yönetici, hakem veya bilinçli bir seyirci olarak basketbolun içinde yer alacağına, basketbol kültürüne ve bilincine sahip çıkacağına inanıyoruz.

12 DABO denince akla gelen bir başka organizasyon da Yıldızlar Şöleni. Ondan da biraz bahseder misiniz?

DDB: 12 DABO kapsamında çeşitli organizasyonlara da imza atılıyor. Bunların başında da ‘Yıldızlar Şöleni’ var. İlki 2004 yılında düzenlendi. Geleceğin dev adamları ve perilerinin hünerlerini sergileme fırsatı bulduğu bu organizasyon, Türkiye’nin dört bir yanından gelen basketbolcuları bir araya getirerek, farklı kültürlerle tanışma imkanı da tanıyor. Bugüne kadar yüzlerce minik sporcunun yer aldığı Yıldızlar Şöleni 28-30 Kasım 2018 tarihleri arasında Ankara’da düzenlendi. Organizasyona 24 ilde eğitim gören 96 sporcu katıldı. Bu renkli organizasyon önümüzdeki dönem de tüm heyecanıyla devam edecek.

Küçük basketbolcuların, 12 Dev Adam ile de bir araya gelme şansı yakaladıkları bu yılki Yıldızlar Şöleni nasıl geçti?

Ö.O: Bu yıl Ankara’da düzenlediğimiz Yıldızlar Şöleni, genç sporcularımız için güzel ve keyifli bir organizasyon oldu. Şölende sadece müsabakalar yoktu. Çocuklarımız hem A Milli Erkek Takımımızın oyuncularıyla bir araya geldiler hem de Anıtkabir’i ziyaret ettiler. Daha sonra da A Milli Takımımızın Ankara Spor Salonu’nda İspanya’yı mağlup ettiği maçta ağabeylerine tribünlerden destek verdiler. Kısacası Ankara’da dolu dolu bir üç gün geçirdiler. Kazanmanın ya da kaybetmenin önemli olmadığı şölene katılan tüm sporcular, organizasyonun son gününde madalyalarını aldılar.

12 DABO, 2019 sezonunda hangi illerde olacak?

Ö.O: Şu anda çalışmalarımız 24 ilimizde devam ediyor. Bunların dışında 6 şehre daha 12 DABO’yu ulaştıracağız. Söylediğim gibi asıl amacımız 81 ilin hepsine ulaşabilmek.

Yardım ve ÖnerilerYardım ve Öneriler

 • Garanti BBVA ne zaman kuruldu, vizyon, misyon ve stratejisi nedir?

  Garanti BBVA 1946 yılında Ankara'da kuruldu. Garanti BBVA'nın vizyonu: Avrupa'nın en iyi bankası olmaktır, stratejisi: uzun vadeli sürdürülebilir büyüme kaydetmektir. Detaylı bilgi

 • Mülakatlarda adaylardan ne bekleniyor?

  Deneyimsiz / Deneyimli tüm mülakatlarımızda adaylarımızı bankamız değerleri ve pozisyonun gerektirdiği teknik bilgiler çerçevesince değerlendiriyoruz. Detaylı bilgi

 • Kimler başvurabiliyor?

  İlanlarımızda belirtilen kriterlere uygun olan tüm adaylarımız başvuruda bulunarak süreçlerimize dahil olabilir. Detaylı bilgi

 • Ağırlıklı olarak hangi pozisyonlar için alım yapılıyor?

  Alımlarımızın yaklaşık %75’ini yeni mezunlar oluşturuyor. Müşteri Danışmanı, Çağrı Merkezi Asistanı, Operasyon Asistanı alımlarımız yıl boyu; Şubelerimiz ve Genel Müdürlük birimlerimiz için Yetkili ve Müfettiş Yardımcısı alımlarımız ise, her yıl 1 kez gerçekleştiriliyor. Bunun dışında Genel Müdürlük ve şube müdürlüklerimize gerçekleştirdiğimiz bankacılık alanında deneyimli adaylarımız için alımlarımız da yıl boyu sürmektedir. Detaylı bilgi