ÖnemliGelişmeler

Önemli GelişmelerGaranti BBVA ve bankacılık ile ilgili tüm gelişmeler

Garanti, Türkiye’den, CDP Global A Listesi’ne 2 yıl üst üste giren ilk şirket oldu.

Garanti Bankası, CDP platformunu kullanarak iklim değişikliği stratejilerini açıklayan şirketler arasında, CDP derecelendirmesinde en yüksek grup olan CDP Global A Listesi’ne girdi. Garanti, tüm dünyadan toplam 193 şirketin yer aldığı CDP Global A listesi’nde 2 yıl üst üste yer almayı başaran Türkiye’den ilk şirket oldu. Garanti, ayrıca, dünyanın en kapsamlı çevre raporlama sistemini sunan ve 2016 yılında 100 trilyon dolar değerindeki varlığı yöneten 827 kurumsal yatırımcı adına, şirketleri iklim değişikliği stratejilerini açıklamaya davet eden CDP’nin Türkiye operasyonu kapsamında, “CDP Türkiye 2016 İklim Liderleri” arasında yer aldı. Garanti’nin bu başarısı, CDP Türkiye’nin 30 Kasım Çarşamba günü Zorlu PSM’de düzenlediği “CDP Türkiye 2016 İklim Değişikliği Rapor Lansmanı ve Ödül Töreni”nde kamuoyuyla paylaşıldı.

Lansman kapsamında düzenlenen panele katılan Garanti Bankası Genel Müdürü Fuat Erbil, “Garanti Bankası’nın faaliyetlerinin ayrılmaz parçası olan sürdürülebilirliği, gelecek nesillere bir borç, bir sorumluluk olarak görüyoruz. 2015 yılında, Türkiye’den, CDP İklim Değişikliği’nde Global A Listesi’ne giren ve İklim Performans Lideri Ödülü’ne layık görülen tek şirket olarak, bu yıl tekrar A Listesi’nde yer almaktan mutluluk duyuyoruz. A Listesi, dünya genelinde iklim değişikliği konusunu iş modeline iyi entegre eden, risklerini ve fırsatlarını doğru yöneten, bu konuda fark yaratan lider şirketlerden oluşuyor. Bu nedenle, 2016’da tekrar endekste yer almaya hak kazandığımız için gurur duyuyoruz.” dedi.

Bankanın, “CDP Global A listesi”ne 2 yıl üst üste girmesini sağlayan çalışmaları hakkında bilgi veren Erbil, “Türkiye’deki çalışanlarımızın %100’ü ISO14001 sertifikalı binalarda görev yapıyor. Ayrıca, WWF-Türkiye’den Yeşil Ofis Diploması almaya hak kazanan Türkiye’nin ilk bankasıyız. Bu sistem sayesinde 2020 yılında sera gazı emisyonlarımızı, Çevre Yönetim Sistemi’ni kurduğumuz 2012 yılına kıyasla %50 azaltmayı hedefliyoruz. Ofislerimizde yaptığımız pek çok karbon azaltımı projesi var. Mesela 2015’te sadece veri merkezlerimizdeki sunucuların sanallaştırılması sayesinde, yıllık 2.338 tCO2 eşdeğeri olan 4,73 milyon kWh elektrik enerjisi tasarrufu sağladık.” sözleriyle konuşmasını sürdürdü.

CDP Su Programı’nın ana sponsoru olduklarına da değinen Erbil, “İklim Değişikliği Adaptasyonu: Su Risklerinin Yönetilmesi planıyla, hem doğrudan hem de dolaylı su tüketimini kapsamlı şekilde yöneterek, Türkiye’nin iklim değişikliği mücadelesine destek veriyoruz. Finanse ettiğimiz projelerin çevresel ve sosyal etkilerini detaylı inceleyerek, müşterilerimizin bu riskleri en iyi şekilde yönetmelerine destek oluyoruz. Proje finansmanı müşterilerimizden, 2025 yılına kadar toplam 32 milyon ağaç dikilmesi için taahhüt aldık. Önümüzdeki dönemde, Garanti Bankası’nın enerji projeleri portföyünde %50 olan yenilenebilir enerji projeleri oranını, en az %60'a çıkarmayı taahhüt ettik.” dedi.

Bankanın, 2 yıl üst üste Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nin “Gelişmekte Olan Piyasalar” kategorisinde, Türkiye’den yer alan tek şirket olma başarısını gösterdiğini belirten Erbil, sözlerini, “Geçtiğimiz yıl COP21 öncesinde, Türkiye’nin iklim değişikliğiyle mücadelesine ve düşük karbonlu ekonomiye geçiş sürecine verdiğimiz desteği göstermek amacıyla, bir eylem planı yayınladık. Bu planla, 2016’da Karbon ve Enerji Yönetimi kategorisinde Sürdürülebilir İş Ödülü’ne layık görüldük. Aldığımız ödüller, Garanti’nin bu alandaki öncü konumunun sürdürülebilirliğini kanıtlıyor.” diye noktaladı.

CDP Hakkında

Kâr amacı gütmeyen Londra merkezli uluslararası bir kuruluş olan CDP, halka açık şirketlerin doğal kaynakları ve doğal sermayeyi nasıl kullanıldıklarını, faaliyetleriyle sınırlı kaynakların yeniden üretimini nasıl etkilediklerini ve bu alandaki risklerini nasıl yönettiklerini yatırımcılara raporlamalarına aracılık ediyor. Yaklaşık 100 ülkeden 5.000 civarında şirket, CDP programları aracılığıyla iklim değişikliği, su kaynakları ve orman ürünlerinin faaliyetleriyle etkileşiminin sonuçlarını ve karşı karşıya oldukları riskleri ölçüyor ve yatırımcılara açıklıyor. CDP şirket raporlarını karşılaştırılabilir hale getiriyor ve ilgi alanındaki uluslararası raporlama standartlarını geliştirmeyi hedefliyor. CDP, 2016 yılı itibariyle, 100 trilyon dolar değerindeki varlığı yöneten 827 yatırımcı adına hareket ediyor ve dünyanın önde gelen şirketlerine çevresel politikalarını açıklamaları adına çağrıda bulunuyor.

Yardım ve ÖnerilerYardım ve Öneriler

 • İş Olanakları Nelerdir?

  Garanti BBVA üniversite öğrencilerine yönelik part-time ve sezonluk çalışma olanakları sunmaktadır. Detaylı bilgi

 • Ağırlıklı olarak hangi pozisyonlar için alım yapılıyor?

  Alımlarımızın yaklaşık %75’ini yeni mezunlar oluşturuyor. Müşteri Danışmanı, Çağrı Merkezi Asistanı, Operasyon Asistanı alımlarımız yıl boyu; Şubelerimiz ve Genel Müdürlük birimlerimiz için Yetkili ve Müfettiş Yardımcısı alımlarımız ise, her yıl 1 kez gerçekleştiriliyor. Bunun dışında Genel Müdürlük ve şube müdürlüklerimize gerçekleştirdiğimiz bankacılık alanında deneyimli adaylarımız için alımlarımız da yıl boyu sürmektedir. Detaylı bilgi

 • Yeni mezunlar için iş olanakları nelerdir?

  Üniversite mezunlarına yönelik yılın farklı dönemlerinde yürüttüğümüz, deneyim gerektirmeyen alım programlarımız devam ediyor. Detaylı bilgi

 • Mülakatlarda adaylardan ne bekleniyor?

  Deneyimsiz / Deneyimli tüm mülakatlarımızda adaylarımızı bankamız değerleri ve pozisyonun gerektirdiği teknik bilgiler çerçevesince değerlendiriyoruz. Detaylı bilgi