ÖnemliGelişmeler

Önemli GelişmelerGaranti BBVA ve bankacılık ile ilgili tüm gelişmeler

Garanti Bankası, teknoloji ve yaratıcılığı “Hackathon”da buluşturuyor.

Garanti Bankası, inovasyona verdiği önem doğrultusunda; proje üretmeye odaklanan yazılımcı, tasarımcı ve girişimcilere, fikirlerini kısa sürede ürüne dönüştürme şansı vermek amacıyla “Hackathon” etkinliği düzenleyecek. Mecidiyeköy’de Doğuş İş Hanı’nda düzenlenen etkinlik, 20 Kasım Cuma akşamı 20:00’de başlayacak ve 22 Kasım Pazar akşamı 18:00’de sona erecek. Bir finans kurumunun belirlenmiş api’lerini paylaşarak katılımcıların açık platformda çalışmalarını sağlayarak Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyan 36 saatlik Hackathon projesi kapsamında yarışmacıların yeni servisler, ürünler ya da projeler üretmesi hedeflenecek. Etkinlik, genç yazılımcı ve tasarımcılara, müşteri deneyiminde fark yaratacak, yenilikçi çözümler geliştirme fırsatı sunarken, bir sosyal ağın parçası olarak güçlü ilişkiler kurma, bankacılık ve finans dünyasını yakından tanıma ve mentorların deneyiminden faydalanma gibi olanaklar sağlayacak. Hackathon katılımcıları etkinlik sayesinde hem sektörde ağ kurma şansını yakalayacak, hem de yazılım ve tasarım alanında uzman mentorlarla etkileşime geçerek kendilerini geliştirme imkanına sahip olacak, problem çözme yeteneklerini ve öğrenme potansiyellerini güçlendirebilecek.

Etkinliğe, Hackathon temposuna uyum sağlayabilecek ve yarışmayı seven; yazılımcılar, tasarımcılar, iş geliştirme uzmanları, girişimciler ve üniversite son sınıf öğrencileri katılabilecek. Etkinliğe katılmak isteyen takımlar, hackathon.garanti.com.tr üzerinden başvuru yapabilecek. En az 2, en çok 4 kişiden oluşacak takımlarda, yazılımcı ve tasarımcı bulunma şartı aranacak. 10 takımın finale kalacağı Hackathon kapsamında dereceye giren 3 takıma çeşitli ödüller verilecek. Birinci olan takım, Silikon Vadisi’nde girişimciler, yazılımcılar ve yatırımcılarla bir araya gelebileceği ve SpringStudio’dan özel hazırlanmış bir tasarım eğitimi alabileceği bir San Francisco gezisi kazanacak.

Garanti Bankası’nın finans sektöründe teknoloji üretimini destekleme hedefiyle hayata geçirdiği etkinliğin, kendini geliştirmek isteyen yazılımcı ve tasarımcılara fayda sağlaması amaçlanıyor. Çalışacakları projeleri kendileri belirleyecek takımlar, hayata geçirmek istedikleri fikrin prototipini oluşturabilecek. 36 saat boyunca sektör duayenleriyle bir arada yazılım geliştirme imkânı sunacak etkinlik, teknolojisiyle dikkat çeken Garanti Bankası’nın api ve webservis kabiliyetlerini yakından tanıma şansı verecek. Hackathon sayesinde mevcut fikrini hayata geçirmek ve destek bulmak için Garanti Bankası’nın teknoloji alanındaki deneyiminden yararlanma fırsatını elde edecek katılımcılar, Garanti ve Garanti Teknoloji çalışanlarıyla da tanışabilecek.

Konuyla ilgili bilgi veren Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Didem Dinçer Başer, “Bu tür çalışmalarla sektörün daha da gelişmesi bizim için büyük önem taşıyor. Türkiye’de ilk defa bir platform üzerinde bankacılık api’lerini katılımcılara sunuyor ve bununla daha yaratıcı servis ve ürünler geliştirmeyi amaçlıyoruz. Açık platform inovasyonunun ilk adımı olan bu Hackathon’da bizi destekleyen bir çok partnerin yanında, bu konuda öncülük yapmış yeni nesil banka örneği Simple’ın kurucu ortaklarından biri olan Shamir Karkal’ın bizlerle olması da ayrı bir mutluluk kaynağı.” dedi.

Hackathon: Ortak bir konuya ilgi duyan kişilerin bir araya gelip, sınırlı zaman içinde, kendilerine verilen konuyla ilgili yeni bir ürün tasarlamaya çalıştıkları etkinliktir. Hackathon’lar genellikle yazılım ve donanım geliştirmeye odaklanan kişiler için dünya çapında yarışma, paylaşım merkezi ve eğlenceli bir ortam olma özelliği taşır. Temel amacı, yeni “hackerlarla” tanışıp, “hacker” kültürünü öğrenmek ve tüm insalığa faydalı şeyler üretmeye odaklanmak olan, minimum 24 saat maksimum 1 hafta süren etkinliklere katılanların, etkinlik bitene kadar uyumaması gerekir.