Finansal Sağlık
Engelsiz Bankacılık
Hesabını Bilen Kadınlar
Geçmiş Aramalar
   Önerilen Sonuçlar

    Konut Hesabı

    Konut Hesabı ile iki adımda ev sahibi olun!

    Konut Hesabı’nızda en az 36 ay birikim yapın, birikiminizin %20’sine kadar devlet katkısı kazanın. Dilerseniz de birikimimizin üç katına kadar kredi alarak iki adımda ev sahibi olabilirsiniz.

    • Hayallerinizdeki eve kavuşmak için düzenli tasarruf yapma fırsatı sizi bekliyor. Konut Hesabı ile vadesiz hesabınızdan veya kredi kartınızdan düzenli ödeme talimatı vererek fark etmeden birikim yapabilir, kısa sürede istediğiniz eve ulaşabilirsiniz.
    • Birikimleriniz Garanti BBVA’da her gün değer kazanacak ve bu günlük faiz getirisini hiçbir koşulda kaybetmeyeceksiniz.
    • Özellikler

     Konut Hesabı; 07.04.2015 tarihi itibari ile tamamı kendi adına kayıtlı bir konutu olmayıp ilgili tarihten sonraki ilk ve tek konut alımı için şimdiden birikim yapmak isteyen T.C vatandaşı müşterilerimize, en az 36 ay birikim yapmaları koşulu ile, birikim tutarının %20’sine kadar devlet katkısı imkanı sağlayan birikim hesabıdır.

     Katılımcıların bu katkıyı alabilmeleri için;

     • 7/4/2015 tarihinden itibaren tamamı kendi adına kayıtlı kat mülkiyeti, kat irtifakı veya müstakil tapulu başka bir konut edinmemiş olması,
     • Devlet katkısının talep edileceği konut edinim tarihinden minimum 36 ay önce bankamızda Konut Hesabı adlı birikim ürününe başvurması
     • Düzenli ödemelerini gerçekleştirmesi,
     • Hesap açılışından itibaren her 12 aylık ödeme dönemi içerisinde düzenli ödemesini; aylık ödeme yapıyorsa 3, 3 ayda bir ödeme yapıyorsa 1’den fazla aksatmamışolması,
     • Hesap açılışından itibaren her 12 aylık ödeme dönemi içerisinde 2’den fazla kısmi çekim yapmamış olması ve kısmi çekim sonrasında Konut Hesabı’nda kalan bakiyenin, hesabın açılış tarihinden itibaren yatırılması gereken asgari tutarlar toplamından az olmaması,
     • Konut edinim tarihinden itibaren maksimum 6 ay içerisinde Devlet katkısı için Bankamıza başvuruda bulunması gerekmektedir.

     Düzenli Ödeme ve Devlet Katkısı;

     • Düzenli ödemeler aylık veya 3 aylık olarak belirlenebilir. Talebe göre vadesiz mevduat hesaplarından veya kredi kartlarından düzenli ödeme talimatı verilebilir.
     • Konut Hesabı’na aylık düzenli aktarım tutarı alt limiti 519,16 TL maksimum 5.191,53 TL, 3 aylık minimum düzenli ödeme tutarı ise 1.557,47 TL maksimum 15.574,59 TL’dir. Düzenli aktarım tutarları bu limitler dâhilinde müşteri tarafından serbestçe belirlenebilir.
     • Konut Hesabı maksimum 62.298,36 TL’ ye kadar bakiyeli olarak açılabilir. Aylık veya 3 aylık ödeme dönemlerinde istenir ise maksimum düzenli ödeme tutarının altında kalacak şekilde konut hesabına ara ödeme yapılabilir.

     Devlet katkısı;

     • Düzenli ödeme süresi 36 ile 47 arasında olanlar için, hesap birikim tutarının %15’idir. Ancak ödenecek tutar 26.995,96 TL’yi geçemez.
     • Düzenli ödeme süresi 48 ile 59 arasında olanlar için, hesap birikim tutarının %18’idir. Ancak ödenecek tutar 29.072,57 TL’yi geçemez.
     • Düzenli ödeme süresi 60 ay ve üzeri olanlar için, hesap birikim tutarının %20’sidir. Ancak ödenecek tutar 31.149,18 TL’yi geçemez.

     Konut Hesabı ve devlet katkısına ilişkin detaylı bilgi için ilgili yönetmeliğe buradan ulaşabilirsiniz.

     03.04.2020 tarihli 2346 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı kapsamında, Bankamızda konut hesabı olan ve aylık ödeme yapan müşterilerimizin bir dönem içerisinde düzenli ödeme yapmama imkanı 3’ten 6’ya, 3 aylık ödeme yapan müşterilerimizin düzenli ödeme yapmama imkanı 1’den 2’ye yükseltilmiştir. Söz konusu karar 30.09.2020 tarihine kadar geçerli olacaktır.

    • Merak Ettikleriniz

     Kimler Konut Hesabı açabilir?
     07.04.2015 tarihi itibari ile tamamı kendi adına kayıtlı bir konutu olmayıp ilgili tarihten sonra da devlet katkısı almak için başvurduğu konut dışında tamamı kendi adına kayıtlı konut edinimi olmamış T.C. vatandaşları açılabilir.

     Çocuğuma Konut Hesabı açabilir miyim?
     18 yaşından küçükler için veli/vasi tarafından hesap açtırılabilir.

     Konut Hesabı ortak açılabilir mi?
     Ortak hesap olarak açtırılamaz.

     Yabancı para cinsinden Konut Hesabı açabilir miyim?
     Konut Hesabı yalnızca TL cinsinden açılabilir.

     Devlet katkısı dışında hesabım bankada nasıl değerlenir, ne kadar faiz getirisi elde ederim?
     Konut Hesabınızdaki tutarlara günlük olarak faiz tahakkuk edecektir. Bu faiz hesap açılışından itibaren 1 yıl boyunca sabit ve geçerlidir. 1 yılın sonunda o an Konut Hesabı için geçerli olan faiz oranından temdit eder. Düzenli ödeme günlerinde ya da dışındaki günlerde hesaba yatırılan tutarlar o yıl için geçerli olan faiz oranı üzerinden faize konu olmaktadır. Faiz günlük olarak tahakkuk ettiği için herhangi bir faiz/getiri kaybı yaşamazsınız.

     Ödeme düzenini kendim belirleyebilir miyim?
     Konut Hesap açılırken seçilen düzenli ödeme dönemleri olan aylık ve 3 aylık ödeme dönemleri sonradan değiştirilememektedir.

     Düzenli ödeme günlerimde sonradan değişiklik yapabilir miyim?
     Dönem içerisinde düzenli ödeme günlerinizde değişiklik yapabilirsiniz. Düzenli ödeme talimatında yapılan ödeme günü değişiklikleri düzenli ödeme o ay için henüz gerçekleşmedi ise ay içerisinde; gerçekleşti ise bir sonraki ödeme döneminden itibaren geçerli olur.

     Düzenli ödeme hesabımdan veya Kredi kartımdan kısmi tahsilat yapılabilir mi?
     Düzenli ödeme tutarı müşteri tarafından belirlenen günde sorgulanarak gerçekleştirilmeye çalışılır. Vadesiz hesaptan verilen düzenli ödeme talimatları için hesapta yeterli bakiye olmaması durumunda kısmi tahsilata izin verilecek olmasının yanısıra minimum düzenli ödeme tutarını sağlamak için ilgili ay içerisinde manuel para yatırılması mümkündür. Minimum düzenli ödeme tutarının altında kalınırsa o ay ödeme aksatılmış sayılır. Kredi kartından verilecek düzenli ödeme talimatlarında kısmi tahsilat mümkün olamamaktadır. Otomatik olarak hesaptan veya kredi kartından çekilecek talimat tutarı dışında başka bir hesaptan havale ya da para yatırarak yapılacak ödemelerde, ilgili döneme ilişkin talimat gerçekleşmiş sayılacaktır.

     Kredi kartından otomatik tahsilat nasıl gerçekleşiyor?
     Düzenli ödemelerin kredi kartında yapılması durumunda düzenli ödeme tutarı hesap kesim tarihinizde ekstrenize yansıtılır, kredi kartı son ödeme gününde hesabınıza aktarılır.

     Tek Hesap/avans hesap/kredili mevduat hesabımdan düzenli ödeme gerçekleştirebilir miyim?
     Düzenli ödemelerin vadesiz mevduat hesabından tahsil edildiği ödeme tipinde hesaba tanımlı tek hesap/avans hesap olsa dahi hesap bakiyesinin düzenli ödeme talimat tutarının tamamı için yeterli olmadığı durumda; düzenli ödemeler kredili mevduat hesabından karşılanmaz.

     Ne zaman ödeme aksatmış sayılırım?
     Düzenli ödemeler 1 yıllık dönemlerde, aylık ödeme planı seçilmiş ise 3 defadan fazla, 3 aylık ödeme planı seçilmiş ise 1 kereden fazla aksatılır ise devlet katkısı hakkı kaybedilir. Belirtilen aylık periyotların birinde düzenli veya manuel ödemelerinizin toplamı yönetmelikte belirlenen alt limitin altında kalırsa ilgili ay için ödemenizi aksatmış sayılırsınız.

     Konut Hesabımdan ihtiyacım olduğunda para çekebilir miyim?
     Devlet katkısı hakkını kaybetmeden 12 aylık dönemde asgari 2 kez Konut Hesap’ tan para çekebilirsiniz. Her nakit çekimden sonra hesapta kalan bakiyenin o güne kadar hesapta olması gereken minimum düzenli ödeme tutarları toplamından az olmaması gerekir.

     Maksimum kaç adet Konut Hesabı açabilirim ve bankalar arası Konut Hesabı transferi yapabilir miyim?
     Bir kişi yalnızca bir tek Konut Hesabı açabilmekte ve bankalar arasında Konut Hesabı aktarımı yapılamamaktadır.

     Devlet katkı hakkımı kaybedersem hesabım ne olacak?
     Devlet katkısı hakkının kaybedilmesi halinde hesap “Konut Hesabı” statüsünden çıkartılır, müşteri talimatı olmadığı müddetçe açık kalır ve devlet katkısı hakkı bulunmadan “Kolay Birikim Hesabı” olarak açık kalmaya devam eder.

     Hangi tür konutlar için Devlet Katkısı ödemesi talep edilebilir?
     Kat mülkiyet tapusu olan konutlar; kat irtifakı tapusu olan ve yapı kullanma izin belgesi bulunan konutlar; konut nitelikli yapı kullanma izin belgesi bulunan konutlar için Devlet katkısı talep edilebilir. Devre mülklere Devlet katkısı ödenmez.

     Birinci derece akrabalardan satın alınan konutlar için devlet katkısı ödemesi yapılabilir mi?
     Katılımcıların eş ve birinci derece kan hısımlarından satın aldığı konutlara Devlet Katkısı ödemesi yapılmaz.