Finansal Sağlık
Engelsiz Bankacılık
Hesabını Bilen Kadınlar
Geçmiş Aramalar
   Önerilen Sonuçlar

    Çeyiz Hesabı

    %25'e varan devlet katkılı Çeyiz Hesabı ile Garanti BBVA en mutlu günlerinizde de yanınızda!

    Evliliğe nasılsa daha çok var demeyin, hazırlıksız yakalanmayın. Çeyiz Hesabı ile evlilik size maddi bir yük olmaktan çıkacak, birikimlerinizi rahatça evlilik masrafları için harcayabileceksiniz.

    • Çeyiz Hesabı; 27 yaşından önce ilk evliliğini yapan T.C vatandaşı ya da mavi kart sahibi müşterilerimize, en az 36 ay birikim yapmaları koşulu ile birikim tutarının %25’ine kadar devlet katkısı imkanı sağlayan birikim hesabıdır.
    • Çeyiz Hesabı ile vadesiz hesabınızdan veya kredi kartınızdan düzenli ödeme talimatı vererek birikim yapabilirsiniz. Üstelik devlet katkısı hakkını kaybetseniz bile, birikimleriniz Garanti BBVA’da her gün değer kazanır ve bu günlük faiz getirisini kaybetmezsiniz. Garanti BBVA bu mutlu anınızda da yanınızda.
    • Özellikler

     Katılımcıların Çeyiz Hesabı için devlet katkısı alabilmeleri için;

     • Başvuru tarihine kadar daha önce evlenmemiş olduğunu beyan ederek bankamızda çeyiz hesabı adlı birikim ürününe başvurması,
     • Evlilik tarihinden önce minimum 3 yıl boyunca Çeyiz Hesabı’na düzenli ödeme yapması,
     • Hesap açılışından itibaren her 12 aylık ödeme dönemi içerisinde 2’den fazla kısmi çekim yapmamış olması ve kısmi çekim sonrasında Çeyiz Hesabı’nda kalan bakiyenin, hesabın açılış tarihinden itibaren yatırılması gereken asgari tutarlar toplamından az olmaması,
     • Hesap açılışından itibaren her 12 aylık ödeme dönemi içerisinde düzenli ödemesini; aylık ödeme yapıyorsa 3, 3 ayda bir ödeme yapıyorsa 1’den fazla aksatmamış olması,
     • 27 yaşını doldurmadan önce evlenmiş ve evlilik tarihinden itibaren 6 ay içerisinde uluslararası aile cüzdanı ve ilk evliliği olduğu olduğuna dair 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu’nun 44. maddesi gereğince İlçe Nüfus Müdürlükleri’nden alacağı belge ile bankamıza başvurması gerekmektedir.

     Düzenli Ödeme;

     • Düzenli ödemeler aylık veya 3 aylık olarak belirlenebilir. Talebe göre vadesiz mevduat hesaplarından veya kredi kartlarından düzenli ödeme talimatı verilebilir.
     • Çeyiz Hesabı’na aylık düzenli aktarım tutarı alt limiti 207,65 TL üst limiti 2.076,58 TL, 3 aylık düzenli aktarma tutarı ise alt limiti 622,97 TL üst limiti 6.229,74 TL’dir. Düzenli aktarım tutarları bu limitler dâhilinde müşteri tarafından serbestçe belirlenebilir.
     • Çeyiz Hesabı bakiyeli olarak açılabilir. Bu tutar 31.149,18 TL’yi geçmez.
     • Düzenli ödeme tutar limitleri her yıl yeniden değerleme oranı ile artırılır. 2020 yılı yeniden değerleme oranı %9,11’dir.

     Devlet katkısı;

     • Düzenli ödeme süresi 36 ile 47 ay arasında olanlar için, hesap birikim tutarının %20’sidir. Ancak ödenecek tutar 8.693,55 TL’yi geçemez.
     • Düzenli ödeme süresi 48 ile 59 ay arasında olanlar için, hesap birikim tutarının %22’sidir. Ancak ödenecek tutar 10.031,03 TL’yi geçemez.
     • Düzenli ödeme süresi 60 ay ve üzeri olanlar için, hesap birikim tutarının %25’idir. Ancak ödenecek tutar 12.037,23 TL’yi geçemez.

     Çeyiz Hesabı ve devlet katkısına ilişkin detaylı bilgi için ilgili yönetmeliğe buradan ulaşabilirsiniz.

     09.06.2020 tarihli 2625 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı kapsamında, Bankamızda çeyiz hesabı olan ve aylık ödeme yapan müşterilerimizin bir dönem içerisinde düzenli ödeme yapmama imkanı 3’ten 6’ya, 3 aylık ödeme yapan müşterilerimizin düzenli ödeme yapmama imkanı 1’den 2’ye yükseltilmiştir. Söz konusu karar 30.09.2020 tarihine kadar geçerli olacaktır.

    • Merak Ettikleriniz

     Kimler Çeyiz Hesabı açabilir?
     Yalnızca T.C. vatandaşları ile Mavi Kart sahiplerince açılabilir.

     Kaç yaşına kadar Çeyiz Hesabı açabilirim?
     Çeyiz Hesap sadece daha önce evlenmemiş ve 24 yaşını doldurmamış olan kişiler tarafından açtırılabilir.

     Çocuğuma Çeyiz Hesabı açabilir miyim?
     18 yaşından küçükler için veli/vasi tarafından hesap açtırılabilir.

     Çeyiz Hesabı ortak açılabilir mi?
     Ortak hesap olarak açtırılamaz.

     Yabancı para cinsinden Çeyiz Hesabı açabilir miyim?
     Çeyiz Hesabı yalnızca TL cinsinden açılabilir.

     Devlet katkısı dışında hesabım bankada nasıl değerlenir, ne kadar faiz getirisi elde ederim?
     Çeyiz Hesabınızdaki tutarlara günlük olarak faiz tahakkuk edecektir. Bu faiz hesap açılışından itibaren 1 yıl boyunca sabit ve geçerlidir. 1 yılın sonunda o an Çeyiz Hesabı için geçerli olan faiz oranından temdit eder. Düzenli ödeme günlerinde ya da dışındaki günlerde hesaba yatırılan tutarlar o yıl için geçerli olan faiz oranı üzerinden faize konu olmaktadır. Faiz günlük olarak tahakkuk ettiği için herhangi bir faiz/getiri kaybı yaşamazsınız.

     Ödeme düzenini kendim belirleyebilir miyim?
     Çeyiz Hesap açılırken seçilen düzenli ödeme dönemleri olan aylık ve 3 aylık ödeme dönemleri sonradan değiştirilememektedir.

     Düzenli ödeme günlerimde sonradan değişiklik yapabilir miyim?
     Dönem içerisinde düzenli ödeme günlerinizde değişiklik yapabilirsiniz. Düzenli ödeme talimatında yapılan ödeme günü değişiklikleri düzenli ödeme o ay için henüz gerçekleşmedi ise ay içerisinde; gerçekleşti ise bir sonraki ödeme döneminden itibaren geçerli olur.

     Düzenli ödeme hesabımdan veya Kredi kartımdan kısmi tahsilat yapılabilir mi?
     Düzenli ödeme tutarı müşteri tarafından belirlenen günde 3 kez sorgulanarak gerçekleştirilmeye çalışılır. Vadesiz hesaptan verilen düzenli ödeme talimatları için hesapta yeterli bakiye olmaması durumunda kısmi tahsilata izin verilecek olmasının yanı sıra minimum düzenli ödeme tutarını sağlamak için ilgili ay içerisinde manuel para yatırılması mümkündür. Minimum düzenli ödeme tutarının altında kalınırsa o ay ödeme aksatılmış sayılır. Kredi kartından verilecek düzenli ödeme talimatlarında kısmi tahsilat mümkün olamamaktadır. Otomatik olarak hesaptan veya kredi kartından çekilecek talimat tutarı dışında başka bir hesaptan havale ya da para yatırarak yapılacak ödemelerde, ilgili döneme ilişkin talimat gerçekleşmiş sayılacaktır.

     Kredi kartından otomatik tahsilat nasıl gerçekleşiyor?
     Düzenli ödemelerin kredi kartında yapılması durumunda düzenli ödeme tutarı hesap kesim tarihinizde ekstrenize yansıtılır, kredi kartı son ödeme gününde hesabınıza aktarılır.

     Tek Hesap/avans hesap/kredili mevduat hesabımdan düzenli ödeme gerçekleştirebilir miyim?
     Düzenli ödemelerin vadesiz mevduat hesabından tahsil edildiği ödeme tipinde hesaba tanımlı tek hesap/avans hesap olsa dahi hesap bakiyesinin düzenli ödeme talimat tutarının tamamı için yeterli olmadığı durumda; düzenli ödemeler kredili mevduat hesabından karşılanmaz.

     Ne zaman ödeme aksatmış sayılırım?
     Hesap açılış tarihinden sonraki her 1 aylık dönem ödeme periyodunuzun takip edildiği dönemdir. Belirtilen aylık periyotların birinde düzenli veya manuel ödemelerinizin toplamı yönetmelikte belirlenen alt limitin altında kalırsa ilgili ay için ödemenizi aksatmış sayılırsınız. 2018 yılı için bu rakam 125,48 TL’dir.

     Maksimum kaç adet Çeyiz Hesabı açabilirim ve bankalar arası Çeyiz Hesabı transferi yapabilir miyim?
     Bir kişi yalnızca bir bankada tek Çeyiz Hesabı açabilmekte ve bankalar arasında Çeyiz Hesabı aktarımı yapılamamaktadır.

     Devlet katkı hakkımı kaybedersem hesabım ne olacak?
     Devlet katkısı hakkının kaybedilmesi halinde hesap “Çeyiz Hesabı” statüsünden çıkartılır, müşteri talimatı olmadığı müddetçe açık kalır ve devlet katkısı hakkı bulunmadan “Kolay Birikim Hesabı” olarak açık kalmaya devam eder.

     Evlenmeyi düşündüğüm kişinin de çeyiz hesabı olabilir mi?
     Evlenmeyi planlayan çiftlerin her biri Çeyiz Hesabı açtırarak ayrı ayrı devlet katkısından yararlanabilir.