Finansal Sağlık
Engelsiz Bankacılık
Hesabını Bilen Kadınlar
Geçmiş Aramalar
   Önerilen Sonuçlar

    Güvenli Kart Kullanımı

    Size önerdiğimiz kart kullanım yöntemleriyle güvenliğinizi artırın.

    Kartlarınızı kullanırken, dikkat edeceğiniz küçük detaylarla güvenliğinizi arttırabilirsiniz. Tüm bankacılık süreçlerinizde güvenli deneyimler yaşamanız bizim önceliğimiz, ancak sizin de belirli konulara dikkat etmenizle birlikte ekstra güvenlik sağlacaktır.

    Kartınızın kaybolduğunu veya çalındığını fark ettiğinizde Garanti BBVA Mobil Uygulaması üzerinden kartınızı kapatın veya 444 0 333 Garanti BBVA Müşteri İletişim Merkezi’ni arayarak kartınızın kapatılıp yenilenmesini talep edin.

    • Adınıza yapılabilecek sahte başvuruların önüne geçebilmek için kredi kartlarınızla beraber nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport gibi belgeleriniz de çalındıysa ya da kaybolduysa mutlaka durumu polis ve savcılığa bildirip tutanak tutturmanız gerekiyor.

    Kartınızın ATM’de alıkonulması veya sıkışması durumunda şifrenizi kimseyle paylaşmayın ve hemen 444 0 333 Garanti BBVA Müşteri İletişim Merkezi’ni arayın.

    • Kartınız mesai saatleri içinde şubelerimizden herhangi birinin ATM’sinde alıkonulduysa ilgili şubeden kartınızı hemen teslim almanız gerekiyor. Kartınızın alıkonulduğu ATM şubelerimizden birinin ATM’si değilse veya şube ATM’sinde mesai saatleri dışında alıkonulduysa, hemen 444 0 333 Garanti BBVA Müşteri İletişim Merkezi’ni arayarak kartınızın kapatılıp yenilenmesini talep etmelisiniz.
    • Garanti BBVA’yı ararken kendi telefonunuzu veya en yakındaki güvenli bir telefonu kullanın. Böyle bir durumda telefon numarasını mutlaka kendiniz çevirin.
    • ATM ekranında özellikle şifre girişi istenen ekranın belirmediği durumlarda şifrenizi tuşlamayın. Şüpheli bir durumla karşılaşmanız halinde derhal 444 0 333 Garanti BBVA Müşteri İletişim Merkezi’ni arayın.
    • Yardım bahanesiyle yanınıza gelerek tavsiyelerde bulunan kişilere karşı dikkatli olmalı, şifrenizin bu kişilerce öğrenilmesini engellemelisiniz. (Bu kişilerin, ATM’ye tekrar şifrenizi girmeniz durumunda kartınızın geri verileceği ya da iptal edileceği gibi tavsiyelerini kesinlikle dikkate almayın)

    Şifre bilgilerinizi korumanızı sağlayacak detaylara dikkat edin.

    • Şifrenizi, doğum tarihiniz, nüfus cüzdanı numaranız,1234 gibi ardışık sayılar ya da desteklediğiniz takımın kuruluş yılı gibi kolay tahmin edilebilir bilgilerden seçmeyin.
    • Şifre, kişiye özel bir bilgi olduğu için banka çalışanları dahil hiç kimseyle paylaşmayın.
    • Şifrenizi kartın üzerinde veya cüzdanınızda yazılı olarak bulundurmayın ya da cep telefonunuza kaydetmeyin.
    • Şifrenizi unutmanız halinde 444 0 333 Garanti BBVA Müşteri İletişim Merkezi’ni arayarak yeni şifre alın.
    • POS ya da ATM’lerden şifre girişi yaparken şifrenizi kimseye göstermeyin.

    Güvenli kart kullanımı için dikkat edilmesi gerekenleri uygulayın.

    • Kartınızın arkasındaki 3 haneli güvenlik kodunu, American Express kartlar için ayrıca kartın ön yüzündeki 4 haneli kodu, kartınızın son kullanma tarihini ve şifre bilgilerinizi kimseyle paylaşmayın. Şifrenizi kartın üzerinde veya cüzdanınızda yazılı olarak bulundurmayın ya da cep telefonunuza kaydetmeyin.
    • Kartınızı sizin dışınızda kimsenin kullanmasına izin vermeyin.
    • Kartınızı kullanırken satıcıların yaptığı işleme dikkat edin. Kartınızı işlem yapılmak üzere satıcıya verdiğinizde kart numaranızın not edilmediğinden ya da POS cihazı dışında bir cihazdan geçirilmediğinden emin olun.
    • Kredi/banka kartınızla POS makinelerinde ödeme yaptıktan sonra kartınızı geri aldığınızdan emin olun.
    • Kredi kartı ile yapılan alışverişlerde işyerinin düzenlediği satış belgesini inceleyerek üzerinde yer alan bilgilerin (alışveriş tarihi - kart sahibi - alışveriş tutarı) doğruluğunu mutlaka kontrol edin.
    • Dağıtım firmaları ile teslim edilen kartın ardından kendisini kurye görevlisi olarak tanıtan kişiye her ne gerekçeyle olursa olsun aldığınız kartı geri vermeyin.
    • İnternet kafe gibi halka açık ve kalabalık yerlerde bulunan bilgisayarlarda, internet aracılığıyla alışveriş yapmanız durumunda kredi kartı bilgilerinizin güvenliği açısından çok dikkatli olun.
    • Kredi kartı numaranızın başkalarının eline geçmesini önlemek için kart numaranızın bulunabileceği ekstre, ATM fişi, satış belgesi (slip) gibi belgeleri güvenli bir yerde muhafaza edin. Bu belgelere ihtiyacınız kalmadığında belgeleri mutlaka üzerindeki numaraları okunamayacak hale gelecek şekilde imha edin. Sadece buruşturup çöpe atacağınız bir belge kötü niyetli kişilerce elde edilerek kullanılabilir.

    Telefonla aranılarak kartınızın son kullanma tarihi, arka yüzündeki güvenlik numarası ve şifreniz gibi bilgiler isteniyorsa, kesinlikle paylaşmayın.

    • Bankalar, müşterilerini telefon ile arayarak ya da başka kanallardan ulaşarak kartın son kullanma tarihi, arka yüzündeki güvenlik numarası, şifre gibi müşterilerin kişiye özel bilgilerini talep etmezler. Bankadan aradığını söyleyerek bilgi talebinde bulunan kişilere güvenmeyin ve bilgilerinizi bu kişilerle paylaşmayın.
    • İnternet üzerinden yapılan işlemlerin güvenliğini sağlamak üzere telefonunuza gönderilen 3D Secure işlem doğrulama şifrenizi kimse ile paylaşmayın. 3D Secure işlem şifresinin girişini sadece işlem anında ekranda açılan 3D Secure işlem penceresine yapın.
    • 3D Secure işlem doğrulama mesajı, kartınızın kullanıldığı işyeri bilgisi ve tutar bilgisini de içerir. Bu bilgileri kontrol etmeyi unutmayın.