DijiBESPlanı

Sadece dijital kanallarımıza özel bireysel emeklilik planı!

.

Müşteri İletişim Merkezimizi aramanıza veya şubeye gitmenize gerek olmadan oluşturabileceğiniz; hem küçük birikimler yapmak isteyenlere hem de daha çok biriktirip avantajlı paketi seçmek isteyenlere uygun bir bireysel emeklilik planı!  

DijiBES planı ile tanışmak için hemen Garanti BBVA Mobil / İnternet’e gelin, ister küçük birikimli paketi seçin ister avantajlı paketi seçin. Sözleşmenizi kolayca oluşturun ve birikime zaman kaybetmeden hemen başlayın!

 

 • Özellikler ve Avantajlar

  Avantajlı katkı payı paketleri: İster “Küçük Birikimli BES” paketi ile ayda en az 240 TL ödeyerek bütçenize uygun bir şekilde birikim yapmaya başlayın; ister “Avantajlı BES” paketi ile BES hesabınıza ayda en az 1.000 TL yatırın ya da ara ödemeler yaparak bir yılda ödediğiniz toplam tutarı en az 12.000 TL’ye ulaştırın ve bu pakete özel yönetim gider kesintisi* ödemeden birikim yapma fırsatından yararlanın!

  *Küçük birikimli BES paketi ile ilerlemeniz durumunda, her sözleşme yılına karşılık gelen takvim yılında açıklanan Asgari Brüt Ücretin %8,5’i olarak belirlenen tutar,  yönetim gider kesintisi olarak birikiminizden düşecektir. İlgili sözleşme yılında birikimin yetersizliğinden dolayı tahsil edilemeyen kesinti tutarı sözleşme yürürlükte olduğu sürece alınabilecektir. Avantajlı BES paketi ile ilerlemeniz ve ilgili sözleşme yılı sonunda kesinti avantajından yararlanmanızı sağlayacak olan birikim tutarına ulaşmanız durumunda ilgili yılın yönetim gider kesintisi alınmayacaktır. Sözleşmede belirtilen yıllık ödeme tutarının altında kalmanız durumunda takip eden yılın başında yönetim gider kesintisi birikiminizden tahsil edilecektir. Sözleşmenizin 5. yılı dolduktan sonra Yönetim Gideri Kesintisi tahsilatı söz konusu olmayacaktır.

  100 sizden 30’u devletten: Bireysel emeklilikte her ay ödediğiniz katkı payına %30 devlet katkısı sağlanır. Örneğin, siz her ay 200 TL’lik bir ödeme gerçekleştiriyorsanız, devlet de bunun üzerine 60 TL katkı sağlar ve birikim hesabınıza 260 TL olarak yansır. Devlet katkısı** hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

  **Bir katılımcıya bir yılda ödenebilecek devlet katkısı, yıllık brüt asgari ücretin %25’i ile sınırlıdır.

  Kesintiler hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

  Fon dağılımı değişiklik hakkı: Yıl içinde 12 kez fon dağılımı değişikliği yapma hakkına sahipsiniz. Dilediğiniz fon dağılımını 14 ayrı emeklilik yatırım fonu arasından seçebilirsiniz. Fonlarla ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

  Başka plana geçme hakkı: Yıl içinde 4 kez plan değişikliği yapma hakkına sahipsiniz. Böylelikle kolayca başka bireysel emeklilik planlarına da geçiş yapabilirsiniz.
  Ödemeler sizin kontrolünüzde: Bireysel emeklilik planları esnek bir ödeme anlayışına sahiptir. Dilediğiniz zaman aylık katkı payı ödemelerinizi artırabilir, düşürebilir, hatta ara da verebilirsiniz.

 • Sıkça Sorulan Sorular

  BES’te ne kadar katkı payı ödeyebilirim?

  En düşük katkı payı emeklilik planına göre değişiklik gösterirken, en yüksek ödeme tutarını kendiniz belirleyebilirsiniz. Garanti BBVA Emeklilik planlarından birine dahil olmanız için ödemeniz gereken katkı payı en az 240 TL’dir. Emeklilik planlarıyla ilgili detaylı bilgiye Garanti BBVA Emeklilik Bireysel Emeklilik Planlarımız sayfasından ulaşabilirsiniz.

   

  Ödemelerime ara verebiliyor muyum?

  Dilediğiniz zaman ödemelerinize ara verebilir, dilediğinizde kaldığınız yerden tekrar devam edebilirsiniz. Ancak bu durumda, eğer planınızda tanımlı ise, ara verme hizmet bedeli uygulanabilir. Ödemeye ara verme işlemini Garanti BBVA Emeklilik İnternet/Mobil’den gerçekleştirebilirsiniz.

   

  Emekli olduğumda ödemem nasıl yapılıyor?

  Emekliliğe hak kazandıktan sonra tercihinize göre birikimlerinizi ister toplu para, ister aylık maaş ya da bir kısmını toplu para, bir kısmını maaş olarak alabilirsiniz.

   

  BES birikimime ne gibi kesintiler uygulanıyor?

  Bireysel Emeklilik Sistemi’nde, yönetim gider kesintisi, ara verme kesintisi ve fon işletim gider kesintisi bulunmaktadır. Yönetim gider kesintisi ve ara verme kesintisi plan özelliklerinize göre değişkenlik gösterirken, fon işletim kesintisi ise seçilen fona göre değişkenlik gösterir. Ayrıca sistemden 5 yılı doldurmadan çıkış veya başka bir emeklilik şirketine birikiminizi aktarmanız durumunda, çıkışa ertelenmiş giriş aidatı alınır. Emeklilik hakkının kullanılması, vefat, maluliyet veya şirketin tasfiyesi gibi zorunlu nedenlerle ayrılma durumlarında ertelenmiş giriş aidatı alınmaz.

   

  Birikimlerimi nereden takip edebilirim?

  Birikimlerinizi Garanti BBVA Emeklilik İnternet / Mobil ile anlık olarak takip edebilirsiniz.

   

  İhtiyaçlarıma en uygun fonu nasıl belirlerim?

  Bireysel emeklilik fonlarınızı ihtiyacınıza en uygun şekilde belirleyebilmeniz için yatırım tercihiniz ve getiri beklentilerinize göre size farklı seçenekler sunuyoruz.
  Detaylı bilgi için tıklayınız. 

   

  Birikimimin değerlendiği fonların performansını nasıl takip edebilirim?

  Tüm fonlarımızın performansını takip edebilir, dilerseniz belirli bir zaman aralığı seçerek fonları birbirleriyle karşılaştırabilirsiniz.
  Detaylı bilgi için tıklayınız. 

   

  Plan değişikliği yapabilir miyim?

  Bireysel emeklilik planınızı yılda 4 kez değiştirebilir, birikiminizi sizin için daha uygun olduğunu düşündüğünüz bir planda değerlendirebilirsiniz.

   

  Emekliliğe hak kazanmadan sistemden ayrılabilir miyim?

  Bireysel Emeklilik Sistemi'nden istediğiniz zaman çıkabilirsiniz ancak düzenli birikim yapmanın insan hayatı için çok önemli olduğuna ve Bireysel Emeklilik Sistemi’nin yatırım konusunda işinizi kolaylaştıracak pek çok avantaja da sahip olduğuna inanıyoruz. Ayrılma dışında da seçenekleriniz olduğunu biliyor muydunuz? Dilerseniz Garanti BBVA Emeklilik İnternet/Mobil üzerinden yatırdığınız katkı paylarını azaltabilir ya da ödemelerinize bir süre ara verebilirsiniz. Umarız kararınızı tekrar değerlendirirsiniz. 
  Ayrılma kararınız devam ediyorsa, çıkış evraklarınızla ilgili bilgi almak ve işleminizi gerçekleştirmek için Müşteri İletişim Merkezimize ulaşabilirsiniz. 

   

   

İlginizi çekebilir...

Görünmez Kaza Sigortası

Görünmez kazalara karşı kendinizi güvence altına alın.

Görünmez kazalara karşı kendinizi güvence altına alın.
Garanti BBVA'lı Yarınlar Sigortası

Geleceğiniz güvence, içiniz rahat.

Geleceğiniz güvence, içiniz rahat.
Fon Biriktiren Hesap

Düzenli yatırım ödemelerinizi kredi kartınızla yapın.

Fon Biriktiren Hesap