Yardım ve Öneriler

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası (VIOP) nedir? Özellikleri nelerdir?

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası ( VİOP ) Borsa İstanbul bünyesinde ileriye dönük işlemlerin gerçekleştiği bir türev piyasadır.

Vadeli işlem sözleşmesi:
Borsa İstanbul (BIST) Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) işlem gören Vadeli İşlem Sözleşmeleri, sermaye piyasası araçları ile ekonomik ve finansal göstergeler üzerine düzenlenmiş, organize bir borsada işlem gören, kontrat büyüklükleri ve vadeleri standart olan sözleşmelerdir. VİOP, ileri bir tarihte, önceden belirlenen fiyat, miktar ve nitelikte ekonomik veya finansal göstergeyi, sermaye piyasası aracını, malı, kıymetli madeni veya dövizi alma veya satma işlemlerinin elektronik ortamda yapılabildiği bir piyasadır.

 • Türkiye’de Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası ve teminat sistemi ile Takasbank’ın garantisi altındadırlar.
 • İşlem yapmak isteyen yatırımcılar, sözleşme bazında belirlenen başlangıç teminatlarını yatırmakla yükümlüdürler.
 • Vade sonuna kadar alınıp satılabilirler, vade sonundan önce ters işlemle pozisyon kapatılır, teslimat zorunlu değildir.
 • Kar/ zarar günlük olarak hesaplanır ve ilgili hesaba yansıtılır.
 • Kaldıraç etkisi ile yatırımcıya sözleşmenin değeri kadar yatırım yapmadan, (sadece belirlenen oranda ödenen başlangıç teminatı ile) alım/satım hakkı tanır.

Sorularınız ve bilgi almak için 444 0 333 Garanti BBVA Müşteri İletişim Merkezi’ni arayabilirsiniz.

İlgili sorular

 1. VIOP'ta (Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası) işlem yapmanın avantajları nelerdir?

  Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası yatırımcıya açığa satış imkanı tanımaktadır. Etkin bir şekilde alternatif yatırım araçlarına dağıtma imkanı sunmaktadır.

 2. İnternetten VIOP işlemleri yaparken işlem saatleri, teminat gönderme, teminat tamamlama çağrısı (Margin Call) ve temerrüt esasları nelerdir?

  İnternet üzerinden yapacağınız VIOP İşlemlerini VIOP seans saatlerinde gerçekleştirebilirsiniz. Seans bitiminden itibaren ilk 10 dk içinde verdiğiniz emirler iptal edilecektir.

Diğer yardım kanallarıDiğer yardım kanalları

Yardım ve Öneriler Ana Sayfa

Telefonda yardım almak için ise:Müşteri İletişim Merkezi / 444 0 333