Yardım ve Öneriler

Neden kredi kartımdan yıllık kart aidatı alınıyor?

Kredi kartı, kart hamilinin bankadan birçok hizmet aldığı uzun süreli bir kredi ilişkisidir. Kredi kartı üyelik aidatları da, kartın talebi ile başlayıp kartın bulundurulduğu süre boyunca devam eden ve banka tarafından yürütülen operasyonel faaliyetler ve çeşitli hizmetlerin bedeli olarak kart hamilinden her yıl bir kere ve kanuna uygun olmak üzere talep edilmektedir.

Harcamalarınızı fonlayan kredi kartları, sadece plastikten ibaret olan bir ödeme aracı olmayıp, birçok maliyet ve yatırım kalemi ile desteklenen bir yüksek teknoloji ürünüdür. Sadece Türkiye’de değil tüm dünyada standart bir uygulama olan kredi kartı üyelik aidatı, hem yasalarımız hem de siz kart hamillerimizle imzalamış olduğumuz sözleşmeler uyarınca yasal dayanağa sahiptir.

Bankamızın Bonus Card, Miles&Smiles kredi kartı, Flexi, American Express olmak üzere müşterilerimizin farklı ihtiyaçlarına yanıt veren farklı kredi kartı programları bulunmakta ve sunulan hizmetlere göre yıllık kart üyelik aidatları, farklı düzeylerde belirlenmektedir.

Türkiye’nin ilk çipli ve çok markalı kredi kartı Bonus Card aynı zamanda Türkiye’nin en çok kazandıran kredi kartıdır. Alışveriş kartının özelliklerini kredi kartıyla birleştirerek puan yerine "bonus" kazanma, program ortağı mağazalarda bedava ve taksitli alışveriş yapabilme faydalarını sunan Bonus Card kullanıcılarına bugüne kadar 800 milyon TL değerinde bedava alışveriş fırsatı sunmuştur. Uçakla sık seyahat eden müşterilerimiz için geliştirdiğimiz Miles&Smiles kredi kartı ise alışverişlerde uçuş mili kazandıran özelliği ile bugüne kadar yaklaşık 30 milyar mil kazandırmış ve yüz binlerce müşterimize bedava uçuş imkanı sağlamıştır. Müşterilerimizin ihtiyaçlarını en iyi kendilerinin bileceği düşüncesiyle geliştirdiğimiz Flexi Card ise, yıllık kart aidatı, kazanılan bonus oranı gibi tüm finansal özelliklerin kart sahibince belirlenmesine imkan tanımaktadır. Tamamen kişisel tercihleri yansıtan Flexi Card ile dileyen müşterilerimiz yıllık üyelik ücretlerini "0" TL’ye indirebilmekte veya kart ücretlerini kazandıkları bonus ile ödeyebilmektedirler. Ürünlerimizin bir kaçını bir arada kullanmayı tercih eden müşterilerimizin de ikinci kartları için indirimli üyelik ücreti yansıtılmaktadır.

Tüm bunların yanında Garanti BBVA kredi kartı sahipleri, Garanti BBVA Asistan, Garanti BBVA Uçuş Hattı, Şehir Yaşam, Araç Kiralama, Port Vale, Alışveriş Sigortası, Yurt Dışı Acil Durum gibi ayrıcalıklı hizmetlerinizden faydalanabilmektedirler.

Garanti BBVA olarak her zaman en kaliteli hizmeti ve en kazançlı alışveriş fırsatını sunmaya çalışmaktayız. Kredi kartı üyelik aidatlarını, siz değerli müşterilerimizin ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde karşılayabilmek için sunduğumuz bu ayrıcalıklı hizmetlerin bedeli olarak görmenizi rica ederiz.

Türkiye Bankalar Birliği’nin 26 Haziran 2009 tarihli duyurusu

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda 24 Haziran 2009 tarihinde kabul edilip Sayın Cumhurbaşkanı’nın onayına sunulan Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ile ilgili olarak kamuoyunda yapılan değerlendirmeler nedeniyle aşağıdaki hususların açıklanması gerekli görülmüştür:

1. Kanun Tasarısı’nda yer alan; uygulanacak yıllık kart kullanım bedelinin tutarının belirlenmesine ilişkin düzenlemenin tasarıdan çıkarılması nedeniyle bundan sonra yıllık kart kullanım bedeli alınamayacağı hususunda kamuoyunda bazı değerlendirmeler yapıldığı gözlenmektedir. Oysa, Tasarıdan çıkarılan söz konusu düzenleme ile yıllık kart kullanım bedelinin alınıp alınmaması değil, sadece alınacak tutarın belirlenmesi amaçlandığından, yapılan bu değerlendirmeler gerçeği yansıtmamaktadır. Yıllık kart kullanım bedeli, halen yürürlükteki Borçlar Kanunu, Türk Ticaret Kanunu, Bankacılık Kanunu, 16 Ekim 2006 tarih ve 2006/11188 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı, 2006/1 Sayılı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Tebliği, Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu ve ilgili yönetmelikte yer alan düzenlemelerin yanı sıra, kart hamilleri ile kart çıkaran kuruluşlar arasındaki sözleşmeler çerçevesinde alınmaktadır. Bu uygulama, ayrıntıları Türkiye Bankalar Birliği tarafından yayımlanan 5 Şubat 2007 ve 22 Temmuz 2008 tarihli Kamuoyu Duyurularında da belirtildiği üzere, hukuka uygun şekilde devam ettirilmektedir.

İlgili sorular

  1. Faiz oranı, bonus oranı ve kart ücreti birbirini nasıl etkiler, kart ücretleri diğer kartlardan daha mı yüksek?

    Faiz oranı, bonus oranı ve kart ücretleri finansal olarak birbirlerine bağlı değişkenler olarak belirlenmiştir.

  2. Faiz nasıl hesaplanır ve limit aşım faizi nedir?

    Son ödeme tarihine kadar minimum ödeme tutarı ya da daha fazla ödeme yapılması halinde kalan borca sonraki ödeme tarihine ya da ödeme yoksa sonraki hesap kesim tarihine kadar faiz işletilmektedir.

Diğer yardım kanallarıDiğer yardım kanalları

Yardım ve Öneriler Ana Sayfa

Telefonda yardım almak için ise:Müşteri İletişim Merkezi / 444 0 333