Yardım ve Öneriler

Bireysel Emeklilikte sistem nasıl işliyor?

Bireysel Emeklilik Sistemi’ne giriş için dilediğiniz bir emeklilik şirketi ile emeklilik sözleşmesi yapabilirsiniz. Bunun için risk getiri tercihiniz doğrultusunda şirketin önerdiği ya da kendi tercihinizle emeklilik planları arasından size uygun bir plan ve yatırım stratejisi seçmeniz gerekmektedir. Emeklilik planları farklı risk kategorisinde yatırım fonları içermektedir. Yatırabileceğiniz tutara göre emekliliğinizde elde edeceğiniz tahmini birikim tutarını görebilirsiniz. Kabul ettiğiniz takdirde emeklilik sözleşmeniz düzenlenir. Dilerseniz emeklilik planınızı veya ödediğiniz paranın fonlara dağılımını yılda 6 defa olmak kaydıyla değiştirebilirsiniz. Ayrıca birikimlerinizi, haklarınızı kaybetmeden başka şirkete aktarabilirsiniz. E-meklilik Planı’nda, giriş aidatı alınmamaktadır. Yalnızca şirketimizden 5 yıl içerisinde ayrılırsanız giriş aidatının çıkışta alınan tutarı tahsil edilir.

İlgili sorular

  1. Emeklilik planı nedir, nasıl seçiliyor?

    Risk getiri tercihlerinize uygun olarak emeklilik yatırım fonlarının bir araya getirildiği belirli bir yatırım stratejisi içeren bireysel emeklilik ürünüdür.

  2. Bireysel emeklilik ürünlerinin mevcut sosyal güvenlik sistemlerinden farkı nedir?

    Bireysel Emeklilik Sistemi, çok basamaklı emeklilik sistemine geçiş aşamasıdır. SGK sistemini ikame etmez, alternatif bir sistem değildir, tamamlayıcı bir sistemdir.

Diğer yardım kanallarıDiğer yardım kanalları

Yardım ve Öneriler Ana Sayfa

Telefonda yardım almak için ise:Müşteri İletişim Merkezi / 444 0 333