Yardım ve Öneriler

Bireysel Emeklilik Sistemi nedir?

Bireysel Emeklilik Sistemi, emekliliğiniz için güvenli bir şekilde tasarruf yapmanızı sağlayan ve bu tasarruflarınızı yatırıma çeviren özel bir emeklilik sistemidir. Yatırımlarınızla elde ettiğiniz birikimi emekliliğinizde ister toplu para, ister emeklilik maaşı olarak almanız mümkündür.
Bireysel Emeklilik Sistemi, sosyal güvenlik sistemine ek olarak ikinci bir emeklilik geliri sağlayan, fonları, alanında uzman özel portföy yönetim şirketleri tarafından yönetilen bir sistemdir. Devlet tarafından vergi avantajları ile desteklenmektedir. Sosyal güvenlik sistemine bir alternatif değildir, aksine tamamlayıcı bir sistemdir. Bu sisteme katılım, sosyal güvenlik kuruluşlarından farklı olarak isteğe bağlıdır.
Bireysel Emeklilik Sistemi’ne giriş için dilediğiniz bir emeklilik şirketi ile emeklilik sözleşmesi yapabilirsiniz. Bunun için risk getiri tercihiniz doğrultusunda şirketin önerdiği ya da kendi tercihinizle emeklilik planları arasından size uygun bir plan ve yatırım stratejisi seçmeniz gerekmektedir. Emeklilik planları farklı risk kategorisinde yatırım fonları içermektedir.

Yatırabileceğiniz tutara göre emekliliğinizde elde edeceğiniz tahmini birikim tutarını görebilirsiniz. Kabul ettiğiniz takdirde emeklilik sözleşmeniz düzenlenir. Dilerseniz emeklilik planınızı veya ödediğiniz paranın fonlara dağılımını yılda 6 defa olmak kaydıyla değiştirebilirsiniz. Ayrıca birikimlerinizi, haklarınızı kaybetmeden başka şirkete aktarabilirsiniz.

İlgili sorular

  1. Emeklilik planı nedir, nasıl seçiliyor?

    Risk getiri tercihlerinize uygun olarak emeklilik yatırım fonlarının bir araya getirildiği belirli bir yatırım stratejisi içeren bireysel emeklilik ürünüdür.

  2. Bireysel Emeklilikte sistem nasıl işliyor?

    Risk getiri tercihiniz doğrultusunda şirketin önerdiği ya da kendi tercihinizle emeklilik planları arasından size uygun planı ve yatırım stratejisi seçmeniz gerekmektedir.

Diğer yardım kanallarıDiğer yardım kanalları

Yardım ve Öneriler Ana Sayfa

Telefonda yardım almak için ise:Müşteri İletişim Merkezi / 444 0 333