Yardım ve Öneriler

Yatırım fonlarından B Tipi fonların işlem saatlerini öğrenebilir miyim?

FON ALIŞ
B Tipi Likit Fon;
Garanti BBVA Müşteri İletişim Merkezi, Garanti BBVA İnternet Bankacılığı ve Garanti BBVA ATM' lerden alış işleminizi 09:00 - 16:00 ile 18:00-24:00 saatleri arasında gerçekleştirebilirsiniz.

Saat 18:00’dan sonra alış işlemleriniz bir sonraki günün fiyatı ile gerçekleşecektir.
TGB B Tahvil Bono ve TGB B Değişken Fonları için alış emrini saat 13:30’dan önce girmeniz durumunda (T günü), emir gerçekleşme tarihi, emir girdiğiniz tarihin bir sonraki iş günü (T+1) olacaktır. Saat 13:30’dan sonra girmeniz durumunda emir gerçekleşme tarihi, emir girdiğiniz tarihin iki iş günü (T+2) sonrası olacaktır.
Garbo-Genel ve Garbo-Uzun Fonlar 2 gün valörlüdür.
Yatırımcıların BIST Tahvil ve Bono Piyasası’nın açık olduğu günlerde saat 13:30’a kadar verdikleri katılma belgesi alım/satım talimatları talimatın verilmesini takip eden ikinci hesaplamada bulunacak pay fiyatı üzerinden yerine getirilmektedir. BIST Tahvil ve Bono Piyasası’nın açık olduğu günlerde saat 13.30’dan sonra iletilen talimatlar ikinci pay fiyatı hesaplamasından sonra verilmiş olarak kabul edilir ve izleyen hesaplamada bulunan pay fiyatı üzerinden yerine getirilmektedir. BIST Tahvil ve Bono Piyasası’nın kapalı olduğu günlerde iletilen talimatlar ikinci hesaplamada bulunacak pay fiyatı üzerinden gerçekleştirilir.
Garbo-Genel ve Garbo-Uzun fonlarının ilk alım işleminde en az 250 milyon pay alınmalıdır.
TGB B Tahvil Bono, TGB B Değişken, Garbo-Genel ve Garbo-Uzun Fonları için alış emirlerinizin gerçekleşeceği tarihe kadar, hesabınızdan tahsil edilmiş olan tutar ile TGB B  Likit fon alımı yapılacaktır. TGB B likit fon alışları her gün 10:00, 11:00 ve 13:30 saatlerinde gerçekleştirilecektir. Buna göre, gün içinde saat 13:30’dan önce emir verilmişse TGB B likit fon alışı aynı gün, sabah saat 10:00, 11:00 veya 13:30’da, 13:30’dan sonra emir verilmişse TGB B  likit fon alışı ertesi iş günü saat 10:00’da yapılacaktır. TGB B likit fon alışının ertesi iş gününe sarktığı durumlarda emrin gerçekleşebilmesi için hesabınızda yeterli bakiyenin bulunması önemlidir. TGB B likit fon alınacağı esnada, vadesiz hesabınızda TGB B likit fon alışını gerçekleştirecek miktar bulunmaması durumunda, mevcut TGB B likit fonlarınız alış emri verdiğiniz fonun alışı için kullanılabilecektir. Emir gerçekleşme tarihinde, TGB B Likit fon bozularak o günkü fiyattan emir verdiğiniz fonun alımı gerçekleştirilecektir. Emir gerçekleşme tarihine kadar oluşan TGB B likit fon getirisi de emir verdiğiniz fonun alınışında kullanılacaktır. Bu getiri emir verdiğiniz fon alış değerinden az ise getiri miktarı vadesiz hesabınıza aktarılır. Eğer emir miktarınız kadar satılabilecek TGB B  likit fon bulunmuyorsa, hesabınızdan tahsil edilmiş olan tutar emir gerçekleşme tarihine kadar vadesiz hesapta tutulacaktır.
Emir gerçekleşme tarihinde alış emri verdiğiniz fonun yeterli miktarda bulunmadığı durumda emriniz gerçekleşmeyebilir.
Bir sonraki günün fon fiyatları o gün içerisinde saat 18:00’da belirlenmektedir.
Fon alış işleminizin gerçekleştirileceği gün, almak istediğiniz fonun toplam tutarı vadesiz hesabınızdaki bakiyeden ve veya likit fon toplamından yüksekse işleminiz gerçekleşmeyecektir.
FON SATIŞ
TGB B  Likit Fon satış işlemleri 00:00 – 24:00 saatleri arasında aynı gün fiyatıyla gerçekleşir.
TGB B  Tahvil Bono ve TGB B  Değişken Fonları için satış emrini saat 13:30’dan önce girmeniz durumunda (T günü) emir gerçekleşme tarihi, emir girdiğiniz tarihin bir sonraki iş günü (T+1) olacaktır. Saat 13:30’dan sonra girmeniz durumunda emir gerçekleşme tarihi, emir girdiğiniz tarihin iki iş günü sonrası (T+2) olacaktır.
TGB B Tipi Yabancı Menkul Kıymetler Fon satış emrini saat 13:30’dan önce girmeniz durumunda emir gerçekleşme tarihi, emir girdiğiniz tarihin üç sonraki iş günü (T+3) olacaktır. Saat 13:30’dan sonra girmeniz durumunda emir gerçekleşme tarihi, emir girdiğiniz tarihin dört iş günü sonrası (T+4) olacaktır.
Bir sonraki günün fon fiyatları o gün içerisinde saat 18:00’da belirlenmektedir.
TGB Altın Fonu satış emrini saat 12:30’dan önce girmeniz durumunda emir gerçekleşme tarihi, emir girdiğiniz tarihin bir sonraki iş günü (T+1) fiyatı ile olacaktır. Saat 12:30’dan sonra girmeniz durumunda emir gerçekleşme tarihi, emir girdiğiniz tarihin iki iş günü sonrası (T+2) fiyatı ile olacaktır.

İlgili sorular

  1. Yatırım fonlarından B tipi fonların özelliklerini öğrenebilir miyim?

    Açık vadelidir. Hazine Bonosu, Devlet Tahvili, Finansman Bonosu, Hisse Senedi ve Repo içerebilir. Hisse Senedi oranı genelde %25'den azdır ve beş çeşidi vardır.

  2. A ve B tipi fonlarda fon emir iptallerini ne zaman yapabilirim?

    TGB B Tahvil Bono ve TGB B Değişken Fonlarının alış ve satış emri iptallerini emir gerçekleşme tarihinin bir iş günü öncesi saat 13:30'a kadar yapabilirsiniz.

Diğer yardım kanallarıDiğer yardım kanalları

Yardım ve Öneriler Ana Sayfa

Telefonda yardım almak için ise:Müşteri İletişim Merkezi / 444 0 333