Yardım ve Öneriler

İnternetten VIOP işlemleri yaparken işlem saatleri, teminat gönderme, teminat tamamlama çağrısı (Margin Call) ve temerrüt esasları nelerdir?

İnternet üzerinden yapacağınız VİOP İşlemlerini VİOP seans saatlerinde gerçekleştirebilirsiniz.

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası seans saatleri*:

  • Pay Vadeli İşlem ve Opsiyon Sözleşmeleri 09:30-18.10
  • Diğer Sözleşmeler 09.30-18.15

*Aksi Borsa İstanbul tarafından duyurulmadığı sürece geçerlidir.

İnternet üzerinden yapacağınız VIOP işlemlerinde emir iletebilmek için teminat gönderme son saatiniz 16.55; Serbest teminatınızı çekmek için talimat verme son saatiniz ise 15.30 olarak belirlenmiştir.
Teminat Tamamlama Çağrısı (Margin Call): VİOP‘ta fiyat değişimleri sebebi ile teminat miktarı azalabilir veya artabilir. Gün sonunda toplam teminatın bulundurulması gereken teminattan(yatırımcının toplam başlangıç teminatından) az olması durumunda “Teminat Tamamlama Çağrısı” (Margin Call) yapılmaktadır ve ertesi gün 14.30’ a kadar teminatın tamamlanması veya pozisyon azaltılması gerekmektedir. Bankamızda kayıtlı cep telefonunuza yatırmanız gereken teminatı belirten bir uyarı SMS’i gönderilmektedir.

İlgili sorular

  1. VIOP'ta (Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası) işlem yapmanın avantajları nelerdir?

    Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası yatırımcıya açığa satış imkanı tanımaktadır. Etkin bir şekilde alternatif yatırım araçlarına dağıtma imkanı sunmaktadır.

  2. Almış/Satmış olduğum sözleşmelerde yatırmış olduğum teminatın sürdürme teminatının altına indiğinden nasıl haberim olacak?

    Temerrüt durumuna düşmemek için ertesi iş günü saat 13.30 'a kadar internet üzerinden belirtilen teminat tutarını yatırmanız gerekmektedir.

Diğer yardım kanallarıDiğer yardım kanalları

Yardım ve Öneriler Ana Sayfa

Telefonda yardım almak için ise:Müşteri İletişim Merkezi / 444 0 333