Yardım ve Öneriler

Repo nedir? Özellikleri nelerdir?

Repo sabit getirili herhangi bir menkul kıymetin, belli bir süre sonunda önceden tespit edilmiş şartlarla geri alma taahhüdünde bulunarak satımıdır. Menkul kıymeti geri satmak üzere alan taraf da reverse (ters) repo yapmış olur.
Esas itibariyle Repo, bankaların kısa vadeli fon toplamak, gerçek kişilerin nakit fazlalıklarını değerlendirmek, tüzel kişilerin de sermaye maliyetini minimize etmek amacıyla kullandıkları bir yatırım aracıdır. Ters Repo, işlemi borç veren açısından tanımlamaktadır.

Emir tarihindeki Banka repo oranının, gireceğiniz minimum repo oranından büyük olması durumunda emriniz Banka repo oranından gerçekleşecek, aksi takdirde emriniz gerçekleşmeyecektir. Minimum oran için 0 (Sıfır) değeri girmeniz durumunda emriniz, emir tarihindeki Banka repo oranına göre gerçekleşecektir.

 • Yatırımınızı kaç gün, kaç hafta ya da kaç ay vadeyle değerlendireceğinize siz karar verir, nakit akışınızı kolayca düzenleyebilirsiniz.
 • Repo yapmak için vadesiz hesabınızın olması yeterlidir.
 • Repodan elde ettiğiniz kazanç nettir.
 • Repo taleplerinizi hafta içi 10:00 - 14:00 saatleri arasında yapabilirsiniz.
 • Şubeden yapacağınız Repo işlemlerinde alt limit 5.000 TL’dir. Bu alt limit günün koşullarına göre değişmektedir.
 • Garanti BBVA ATM, Garanti BBVA İnternet Bankacılığı ve 444 0 333 Garanti BBVA Müşteri İletişim Merkezi’nde Repo alt limiti 250 TL’dir.

İlgili sorular

 1. Reponun bana sağlayacağı yararları ve diğer ürünlerden farkları nelerdir?

  Getirisi baştan belirlenmiştir, getiri riski yoktur. Yatırımın kaç gün, kaç hafta ya da kaç ay vadeyle değerlendirileceğini siz belirlersiniz.

 2. İnternet üzerinden hangi VIOP sözleşmelerini alıp satabilirim? Pozisyon limitlerim nelerdir?

  İnternet üzerinden yapacağınız VIOP işlemlerinde alım/satım yapabileceğiniz sözleşmeler ve vade ayları VIOP'ta en likit olan sözleşme ve vade ayları üzerinden belirlenmiştir.

Diğer yardım kanallarıDiğer yardım kanalları

Yardım ve Öneriler Ana Sayfa

Telefonda yardım almak için ise:Müşteri İletişim Merkezi / 444 0 333