Yardım ve Öneriler

Garanti BBVA İnternet Bankacılığı'nda güvenlik nasıl sağlanır? Kullanırken nelere dikkat etmeliyim? "Güvenli kanal desteğinde bir hata oluştu'' mesajını alıyorum. Ne yapmalıyım?

Güvenliğiniz için dikkat edilecek hususlar hakkında bilgi almak için lütfen tıklayın.
İnternette güvenlik temelde iki başlık altında incelenebilir:
Birincisi, bu hizmeti vermekte kullandığımız donanımın, yazılımın ve network altyapısının güvenliğidir. Bu amaçla, güvenilirliği pek çok ortamda test edilmiş network ürünleri kullanmaktayız.
İkincisi ise siz servisimizden yararlanırken oluşan veri trafiğinin güvenliğidir. Veri trafiğinin güvenliği dört temel bileşenden oluşur:

  • Authentication: Tanıma
  • Authorization: Yetki Kontrolü
  • Non-Repudiation: Sorumluluk
  • Data Protection: Bilginin bütünlüğü ve gizliliği

Bu dört bileşenden ilk ikisi sadece yetkisi olan müşterilerimizin işlem yapabilmelerini sağlamak için önemlidir. Bu amaçla Garanti BBVA İnternet Bankacılığı kullanıcılarının şubeye girmeden önce çeşitli güvenlik adımlarından geçmeleri gerekir:
Müşteri No: Garanti BBVA müşterilerinin sahip oldukları kişiye özel numaradır.
Parola: 6- 8 rakam ve karakterden oluşmaktadır.
Kullanıcı Kodu: Tüzel müşteri olan kullanıcıların bir güvenlik adımından daha geçmeleri gerekmektedir. Kullanıcı kodu, banka tarafından kullanıcıya verilen bireysel müşteri numarasıdır.
Müşterilerimizin Garanti BBVA İnternet Bankacılığı’nda işlem yapabilmesi için bu güvenlik adımlarını geçmesi gerekmektedir.
Üçüncü madde olan sorumluluk ise müşteri ile banka arasında başvuru sırasında imzalanan sözleşme ile sağlanmaktadır.
Dördüncü madde olan bilginin bütünlüğü ve gizliliği için, internet üzerinde iki taraf arasında oluşan trafiğin şifrelenerek, gizliliğinin ve bütünlüğünün korunmasını sağlayan SSL protokolü kullanılmaktadır. SSL protokolü bütün yaygın internet sunucuları ve tarayıcıları tarafından desteklenen bir protokoldür. SSL, gönderilen bilginin kesinlikle ve sadece doğru adreste deşifre edilebilmesini sağlar. Bilgi gönderilmeden önce otomatik olarak şifrelenir ve sadece doğru alıcı tarafından deşifre edilebilir. Her iki tarafta da doğrulama yapılarak işlemin ve bilginin gizliliği ve bütünlüğü korunur. Veri akışında kullanılan şifreleme yönteminin gücü kullanılan anahtar uzunluğuna bağlıdır. Anahtar uzunluğu bilginin korunması için çok önemlidir. SSL protokolünde 40 bit ve 128 bit şifreleme kullanılmaktadır. 128 bit şifrelemede 2128 değişik anahtar vardır ve bu şifrenin çözülebilmesi çok büyük bir maliyet ve zaman gerektirir.
Garanti BBVA.com.tr üst alan menü, kullanım kolaylığı sağlaması açısından Adobe Flash ile hazırlanmıştır. Menüyü görüntüleyebilmek için bilgisayarınızda Adobe Flash Player’ın yüklü olması gerekmektedir. Flash Player’ı ücretsiz olarak buradan yükleyebilirsiniz.

İlgili sorular

  1. Şifrematik'im kaybolur ya da çalınırsa ne yapacağım? Kaybolan ya da çalınan Şifrematik başka biri tarafından kullanılabilir mi?

    Şifrematik'inizin kaybolduğunu ya da çalındığını düşünüyorsanız 444 0 333 Garanti BBVA Müşteri İletişim Merkezi'ni arayarak kullanıma kapatabilirsiniz.

  2. Şifrematik başvurusu yapabilmem için Garanti BBVA müşterisi ya da garantibbva.com.tr kullanıcısı olmam gerekli mi? Ücretli midir? Nasıl talep edebilirim ve teslim alabilirim?

    Evet. Şifrematik sahibi olabilmeniz için Garanti BBVA müşterisi olmanız ve İnternet Şubesi kullanıcısı olmanız gerekmektedir. Şifrematik aktivasyonunu sadece ve sadece mevcut parolanız / şifreniz ile giriş yaptığınız İnternet Şubesi'nden yapabilirsiniz. Bu nedenle öncelikle İnternet Şubesi kullanıcısı olmanız gerekmektedir. İnternet Şubesi'ne başvuru için tıklayın.Şifrematik talebi sırasında bir defalık 30 TL Şifrematik hizmet bedeli alınmaktadır.Şifrematik talebini yalnızca İnternet Şubesi'nde bulunan Şifrematik menüsünden yapabilirsiniz. Şirketler ise Şifrematik talebi için şubelerine başvurabilirler.Şifrematik'iniz 7 iş günü içerisinde talep sırasında belirttiğiniz adresinize kurye ile ulaştırılacaktır.Şirketler ise Şifrematik'lerini şubelerinden alabilirler.

Diğer yardım kanallarıDiğer yardım kanalları

Yardım ve Öneriler Ana Sayfa

Telefonda yardım almak için ise:Müşteri İletişim Merkezi / 444 0 333