Yardım ve Öneriler

Mevcut sosyal güvenlik sistemindeki (SSK. Bağkur, Emekli Sandığı) statüm ve prim ödemelerim ne olacak?

Bireysel Emeklilik Sistemi’ne girmek, bağlı olduğunuz sosyal güvenlik kuruluşundaki statünüzü değiştirmeyecektir. Mevcut sosyal güvenlik sistemine yapılan ödemeler ile Bireysel Emeklilik Sistemi’ne ödenecek katkı payları birbirlerinden bağımsızdırlar. Bireysel Emeklilik Sistemi, mevcut sosyal güvenlik sistemini tamamlayıcı, özel sektörce yönetilen bir sistemdir. Sosyal güvenlik kapsamında olsanız da olmasanız da Bireysel Emeklilik Sistemi’ne girerek yapacağınız katkı payı ödemelerinizle, dönem sonunda ikinci bir emeklilik maaşı alırsınız. Bireysel Emeklilik Sistemi’nde yatırımlarınızı kendiniz yönlendirir, hem yaptığınız ödemeler üzerinden hem de birikimlerinizin size geri ödenmesi aşamasında vergi avantajından yararlanırsınız. Bireysel Emeklilik Sistemi’nde geçen süreniz, diğer sosyal güvenlik kurumlarında geçen sürelerle birleştirilememektedir.

İlgili sorular

  1. Emeklilik planı nedir, nasıl seçiliyor?

    Risk getiri tercihlerinize uygun olarak emeklilik yatırım fonlarının bir araya getirildiği belirli bir yatırım stratejisi içeren bireysel emeklilik ürünüdür.

  2. Bireysel emeklilik ürünlerinin mevcut sosyal güvenlik sistemlerinden farkı nedir?

    Bireysel Emeklilik Sistemi, çok basamaklı emeklilik sistemine geçiş aşamasıdır. SGK sistemini ikame etmez, alternatif bir sistem değildir, tamamlayıcı bir sistemdir.

Diğer yardım kanallarıDiğer yardım kanalları

Yardım ve Öneriler Ana Sayfa

Telefonda yardım almak için ise:Müşteri İletişim Merkezi / 444 0 333