Yardım ve Öneriler

Birikimlerim güvencede mi? Emeklilik Şirketi finansal sıkıntıya düşerse ne olur?

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde birikimleriniz tümüyle güvencededir. Ödediğiniz katkı paylarıyla alınan emeklilik yatırım fonu varlıkları Takasbank’ta saklanmaktadır. Emeklilik şirketi varlığı ile emeklilik yatırım fonu varlıkları ayrıdır. 4632 sayılı Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu 17. maddesi uyarınca "Fon malvarlıkları rehnedilemez, teminat gösterilemez, üçüncü şahıslar tarafından haczedilemez ve iflas masasına dahil edilemez."
Bireysel Emeklilik Sistemi’nin güvenliğini sağlayabilmek için gerekli yasal düzenlemeler yapılmıştır. Emeklilik Gözetim Merkezi emeklilik şirketlerinin faaliyetlerini günlük olarak denetlemektedir. Ayrıca tüm sistem Hazine Müsteşarlığı ve SPK tarafından da denetlenmektedir.
Bireysel Emeklilikle ilgili mevzuata www.bireyselemeklilik.gov.tr’den ulaşabilirsiniz.

İlgili sorular

  1. Emeklilik yatırım fonu nedir, çeşitleri nelerdir ve diğer yatırım fonlarından farkları nelerdir?

    Emeklilik yatırım fonu, emeklilik için ödenen katkı paylarının yatırıma yönlendirildiği bir yatırım fonudur. Emeklilik şirketleri tarafından kurulmaktadır.

  2. Bireysel Emeklilikte sistem nasıl işliyor?

    Risk getiri tercihiniz doğrultusunda şirketin önerdiği ya da kendi tercihinizle emeklilik planları arasından size uygun planı ve yatırım stratejisi seçmeniz gerekmektedir.

Diğer yardım kanallarıDiğer yardım kanalları

Yardım ve Öneriler Ana Sayfa

Telefonda yardım almak için ise:Müşteri İletişim Merkezi / 444 0 333