Yardım ve Öneriler

Katkı paylarının emeklilik planındaki fonlar arasında dağılımını ne sıklıkta değiştirebilirim?

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde ürün olarak emeklilik planları ve her bir emeklilik planına bağlı emeklilik yatırım fonları bulunmaktadır. Getiri tercihlerinize bağlı olarak seçtiğiniz planlarda, yatırdığınız katkı payları, içerdikleri emeklilik fonlarında sizin belirleyeceğiniz oranlarda değerlendirilmektedir. Yani emeklilik planına yatırdığınız katkı payınızın %30’u A fonunda %50’si B fonunda %20’si C fonunda değerlendirilebilmektedir.
Bir emeklilik planına dahil olduktan sonra ödediğiniz katkı paylarının fonlar arasındaki dağılımını ya da planınızı yılda 4 defa, şirketinizi yılda 1 defa değiştirme hakkınız vardır.
Garanti Emeklilik olarak sunduğumuz 7 fon, emeklilik planlarının içlerinde çeşitli kombinasyonlarda yer almaktadır. Her emeklilik planının içeriğinde, fonlarla ilgili üst ve alt sınırlar mevcuttur. Mevzuata göre bu sınırlar; herhangi bir emeklilik planına ödenen katkı payının en az %30’u devlet iç borçlanma senedi ağırlıklı emeklilik fonlarında, en fazla %15’i yabancı menkul kıymete endeksli fonlarda değerlendirilebilecek şekilde belirlenmiştir.
Garanti Emeklilik’in sunduğu yatırım stratejilerini, Ürünler menüsündeki Bireysel Emeklilik başlığı altında bulabilirsiniz.

İlgili sorular

  1. Katkı payları nasıl ödeniyor ve ne zaman yatırıma yönlendiriliyor?

    Katkı payı ödemeleri kredi kartı veya banka hesabınızdan otomatik çekilebileceği gibi EFT - havale yoluyla ya da bankadan nakit olarak da yapılabilmektedir.

  2. Emeklilik planı nedir, nasıl seçiliyor?

    Risk getiri tercihlerinize uygun olarak emeklilik yatırım fonlarının bir araya getirildiği belirli bir yatırım stratejisi içeren bireysel emeklilik ürünüdür.

Diğer yardım kanallarıDiğer yardım kanalları

Yardım ve Öneriler Ana Sayfa

Telefonda yardım almak için ise:Müşteri İletişim Merkezi / 444 0 333