Tekerlekli Sandalye Basketbolu

Tekerlekli Sandelye Basketboluna Tam DestekTekerlekli Sandelye Basketboluna Tam Destek

Tekerlekli Sandalye Basketbolu

Garanti BBVA, 2001’den beri süre gelen Türk Basketboluna desteğini bir adım daha ileri taşıyarak, 2013’te, kadın, erkek ve genç Tekerlekli Sandalye Basketbol Milli Takımlarına sponsor oldu.

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu (TBESF) ile imzaladığı anlaşmayla; bu alanda başarılı sporcuların yetiştirilmesine, uluslararası başarıların devam etmesine katkı sağlıyor. Tekerlekli sandalye basketbolcularımızın, ülkemize daha nice kupalar ve başarılar getireceği inancıyla, bilinirliği daha da artırmayı, toplumun ilgisini bu alana çekmeyi amaçlıyor. Bu kapsamda tıpkı 12 Dev Adam ve Potanın Perilerinde olduğu gibi Garanti BBVA tekerlekli sandalye kadın milli takımına “12 Sihirli Bilek”, erkek milli takımına ise “12 Cesur Yürek” ismini armağan etti.

12 Cesur Yürek, 2013’de Avrupa ikincisi olmasının ardından, Güney Kore’nin Incheon şehrinde yapılan 2014 Tekerlekli Sandalye Basketbol Dünya Şampiyonası’nda, dünya 3.sü oldu.Millilerimiz, 2016 Rio Paralimpik Oyunları’nda ülkemizi temsil etti ve Paralimpik Oyunları 4. Olarak tamamladı. 2017 yılına gelinde ise 12 Cesur Yürek Avrupa şampiyonu olarak süre gelen başarıları taçlandırdı.

12 Sihirli bilek 2018 yılında İtalya’da B Division Avrupa şampiyonu olarak göğsümüzü kabarttı.

U22 Erkek Milli takımımız ise 2017 ve 2018’de arka arkaya Avrupa Şampiyonluğuna ulaştı ve geleceğimizin ne kadar parlak olduğunu kanıtladı.