Bilgi Sistemleri Denetçi Yardımcısı

Bilgi Sistemleri Denetçi YardımcısıBaşarı hikayeni Garanti BBVA'da yaz. Fark yarat, fark at!

Garanti BBVA'nın bir parçası olmak ister misiniz?

Denetim, bilgi sistemleri ve bankacılık konusuna ilgi duyuyor ve kariyerinize bankacılığın temel değerlerini en iyi şekilde öğrenerek başlangıç yapmak istiyorsanız, "Bilgi Sistemleri Denetçi Yardımcısı" programına başvuruda bulunabilirsiniz.

Görev Tanımı

BDDK tarafından, düzenlemelerle bankalarda zorunlu hale getirilen Bilgi Sistemleri Denetimi, sektörde hızla gelişen bir iş alanı konumunu almıştır. Ülkemizde faaliyet gösteren bankaların büyük bir kısmında bilgi sistemleri denetim ekipleri bulunmakta ve bilgi sistemleri denetim faaliyetleri söz konusu ekiplerce yürütülmektedir.

Bankalar dışında GSM, otomotiv ve teknoloji şirketleri, finansal gruplar, bağımsız denetim ve danışmanlık şirketlerinin bünyesinde de çok sayıda Bilgi Sistemleri Denetçisi görev yapmaktadır.

Bilgi Sistemleri Denetimi, Bilgi Teknolojilerinde Yazılım, Veritabanı Yönetimi, Network Yönetimi, Güvenlik, İşletim Sistemleri ve benzeri alanlardan b,r veya bir kaçında uzmanlaşma yerine; bilgi teknolojileri alanlarının tamamına geniş bir bakış açısıyla hakim olma fırsatı sunmaktadır. Garanti BBVA genelinde teknolojinin var olduğu her alanda denetim mekanizmasının işletilmesi, Bilgi Sistemleri Denetçileri tarafından gerçekleştirilmektedir.

Garanti BBVA ve yurtiçi / yurtdışı iştiraklerinin genelinde Bankacılık Uygulamaları, Yazılımlar, Veritabanları, Güvenlik Altyapıları, İşletim Sistemleri, Ağ Sistemleri, Mantıksal Erişimler vb teknoloji unsurlarının işlerliği, uyumluluğu ve yeterliliği, Bilgi Sistemleri Denetçileri tarafından uluslararası standartlara uygun olarak denetlenmektedir.

 

Nasıl Başvurulur?

"Bilgi Sistemleri Denetçi Yardımcısı" programına dahil olmak için Garanti BBVA Kariyer’de özgeçmişinizi oluşturarak, ilanımıza başvurmanız gerekmektedir.

Adaylarda Aranan Özellikler:

 • Analitik düşünen,
 • Öğrenmeye ve gelişime açık,
 • İletişimde başarılı,
 • Ekip çalışmasına yatkın,
 • Farklı koşullara kolay uyum sağlayabilen,
 • 4 yıllık eğitim veren üniversitelerin,

Bilgisayar Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, Yönetim Bilişim Sistemleri (MIS) bölümleri ya da (lisans diploması ayrımı olmaksızın) aynı bölümlerde yüksek lisans programları ile bunlara eşdeğer oldukları yetkili makamlarca onaylanmış, Türkiye ve yabancı ülkelerdeki okullardan mezun,

 • Çok iyi derecede İngilizce bilen,
 • 27 yaşını aşmamış,
 • Askerlik görevini tamamlamış ya da en az bir yıl erteletmiş (erkek adaylar için),
 • Geleceğine önem veren, başarılı bir kariyer için doğru başlangıç isteyen

Teftiş Kurulu Başkanlığı

Teftiş Kurulu Başkanlığı, Bankamızın günlük faaliyetlerini bağımsız bir şekilde; banka ilke ve mevzuatlarına uygun olup olmadığını inceleme, izleme ve raporlama yetkisine sahiptir. Teftiş Kurulu Başkanlığı’nın misyonu, Bankamızın ve iştiraklerimizin operasyonel risklerini minimuma indirmektir. Kurul, faaliyetlerini teftiş, soruşturma ve inceleme çalışmaları şeklinde ve risk odaklı denetim anlayışıyla gerçekleştirir.

Bilgi Sistemleri Denetçileri de dahil olmak üzere kurul üyelerinin ikamet yeri İstanbul’dur.

İşe Alım Süreci

 • Sınav Uygulaması

Bilgi Sistemleri Denetçi Yardımcısı sınavı İstanbul, Ankara ve İzmir’de yapılmakta ve 2 bölümden oluşmaktadır:

1. Genel Yetenek Sınavı
Genel yetenek sınavı çoktan seçmeli olarak yapılmakta ve aşağıdaki bölümlerden oluşmaktadır:

 • Sayısal kavrama testi
 • Sözel kavrama testi

2. Yabancı Dil Sınavı
Yabancı dil sınavında İngilizce testi uygulanmaktadır. Yabancı dil sınavından alınan sonuç, işe girişten sonra yapılacak sözlü sınavın sonucuyla birlikte, bankamızda verilen yabancı dil tazminatının derecesini belirleyecektir.

 • Mülakat Süreci

Sınav sürecinde başarılı olanlar, iki aşamadan oluşan mülakatlara davet edilir. Adaylar son aşama olarak, Bankamızın üst düzey yöneticilerinin yer alacağı bir mülakata daha katılır.

 • Görev Teklifi ve Eğitim

Sınav ve mülakat süreçlerinde başarılı olan adaylara görev teklifi yapılır.
Bilgi Sistemleri, Denetim iş koluna bağlı faaliyet gösterdiğinden, denetçilerin bankacılık faaliyetlerine ve süreçlerine hakim olmaları gerekmektedir. Görev teklifini kabul eden adaylara,temel Müfettiş Yardımcılığı eğitimleri verilir.

Kariyer Yolları

Göreve Bilgi Sistemleri Denetçi Yardımcısı olarak başlayan çalışanlarımız, performansa bağlı olarak Bilgi Sistemleri Yetkili Denetçi Yardımcısı ve Bilgi Sistemleri Denetçisi unvanlarını elde eder. Denetçilere uluslararası kabul edilirlik unvanları kazandıran CISA (Certified Information Systems Auditor), CISM (Certified Information Security Manager), sertifikalarının alımı, Teftiş Kurulumuz tarafından yurtiçi / yurtdışı eğitimlerle desteklenir. Bilgi Sistemleri Denetimi alanında görev yapan denetçiler, kariyerlerine Garanti BBVA, Garanti Teknoloji ve diğer iştiraklerimizde, yurtiçi / yurtdışı lokasyonlarda çeşitli teknik pozisyonlarda görev yaparak devam etme şansına sahiptir.

Ücret ve Yan Haklar

Bilgi Sistemleri Denetçi Yardımcıları, Bankamızdaki diğer çalışanlar gibi, aylık maaşın yanı sıra her ay maaşın 1/3’ü oranında ikramiye ve yılda 2 defa performansa bağlı prim alırlar. Ayrıca, yılda iki defa ülkemizin ekonomik koşulları ve kişisel performans doğrultusunda belirlenen maaş artışları yapılmaktadır.

Yardım ve ÖnerilerYardım ve Öneriler

 • Mülakatlarda adaylardan ne bekleniyor?

  Değişime açık olmak, müşteri odaklılık, iletişim, işbirliği ile çalışmak Garanti BBVA çalışma kültürünün olmazsa olmazları arasında. Detaylı bilgi

 • Mülakat aşamasında başarısız oldum. Tekrar aynı sürece katılabilir miyim?

  Mülakat sürecinde başarısız olan adayları tekrar aynı pozisyonlar için değerlendirmiyoruz. Detaylı bilgi

 • Kimler başvurabiliyor?

  İlanlarımızda belirtilen kriterlere uygun olan tüm adaylarımız başvuruda bulunarak süreçlerimize dahil olabilir. Detaylı bilgi

 • Ağırlıklı olarak hangi pozisyonlar için alım yapılıyor?

  Alımlarımızın yaklaşık %80’ini yeni mezunlar oluşturuyor. Müşteri Danışmanı, Telefon Bankacılığı Müşteri Temsilcisi, Operasyon Asistanı alımlarımız yıl boyu; Müşteri Hizmetleri Temsilcisi/Müşteri İlişkileri Yetkilisi ve Genel Müdürlük birimlerimiz için Müfettiş Yardımcısı ve Genel Müdürlük Yetkili alımlarımız ise her yıl 1 kez gerçekleştiriliyor. Bunun dışında Genel Müdürlük ve şube müdürlüklerimiz için gerçekleştirdiğimiz bankacılık alanında deneyimli adaylarımız için alımlarımız da yıl boyu sürmektedir. Detaylı bilgi