Güvenlik ile İlgili Genel Bilgiler

Güvenliğinize önem veriyoruz!Sizin için hazırladığımız güvenlikle ilgili genel bilgiler sayesinde güvenlik sertifikaları, dikkat edilmesi gereken kurallar, internette güvenlik, güvenli kart kullanımı için yapılması gerekenler ve altyapıyla ilgili detaylara ulaşabilirsiniz.

 • SIM Kart Bloke Kaldırma
 • Güvenlik Sertifikası
 • 6 Altın Kural
 • Güvenli Kart Kullanımı
 • Güvenlik Altyapısı
 • Parola Oluşturma/Yenileme

   Müşterilerimizden aldığımız önerileri dikkate alarak parola yapısını yeniledik.

   Yalnızca rakamlardan oluşacak yeni parola yapısı ile, Garanti BBVA İnternet/Mobil ve BonusFlaş’a giriş sırasında parolanızı daha hızlı tuşlayabilir ve aklınızda kolay kalabilecek bir parola oluşturabilirsiniz. Üstelik Garanti BBVA Mobil uygulamasına giriş yaparken parolanızı doğru yazdığınızda “giriş” butonuna basmadan giriş yapabilirsiniz.

   Parolanızın geçerli ve güvenli olması için aşağıdaki kurallara dikkat etmelisiniz.

   Parolanız;

   • Sadece rakamlardan oluşmalıdır.
   • 6 karakter içermelidir.
   • T.C. kimlik, müşteri veya telefon numarası ya da doğum tarihi gibi kolay tahmin edilebilir bilgiler içermemelidir.
   • Son 3 parolanızdan farklı olmalıdır.
 • 4.5G SIM Kart Değişikliği/SIM Kart Bloke Kaldırma

   Numara taşıma, 4.5G veya başka nedenlerle yapılan SIM kart değişikliklerinden sonra, Garanti BBVA İnternet Bankacılığı ve Garanti BBVA Mobil’e girişte kullanılan tek kullanımlık şifreler güvenliğiniz için bloke edilmektedir.

   Blokenizi kaldırmak için Garanti BBVA ATM’lerinden Sim Kart Değişiklik Bildirimi işlemini yapabilir, 444 0 333 no’lu Garanti BBVA Müşteri İletişim Merkezi’ni arayabilir veya şubelerimizi ziyaret edebilirsiniz.

   Güvenliğiniz için yukarıda belirtilen iletişim kanalları haricinde; e-posta, SMS veya telefonla yapılan aramalarla sizden bilgi talep eden kişilere itibar etmeyin.

 • 6 Altın Kural

   Size önerdiğimiz 6 Altın Kural’la güvenliğinizi arttırın.

   İnternetteki güvenliğinize en az sizin kadar önem veriyoruz. Bizim aldığımız önlemlerin yanında sizin de dikkat etmeniz gereken önemli noktalar, bankacılık işlemlerinizde ekstra güvenlik sağlar.

   E-Posta ve Telefonlara Dikkat

   • Garanti BBVA kişisel bilgilerinizi veya parolanızı asla mail yoluyla talep etmez. Aldığınız e-posta sizi kişisel bilgilerinizi veya parolanızı girmeniz için bir siteye yönlendiriyorsa, derhal 444 0 333 Garanti BBVA Müşteri İletişim Merkezi’ni arayarak Garanti BBVA İnternet Bankacılığı Destek Hattı’na bilgi vermelisiniz. 
   • Bazı virüsler e-posta yoluyla yayılabilmektedir. Göndericisini tanımadığınız veya şüpheli görünen e-postaları okumadan silmelisiniz.

   • Telefonla bankamız, çeşitli kurumlar veya yerler tarafından aradığını iddia ederek; ödül kazandınız veya başka çeşitli bahaneler öne sürerek kişisel ya da bankacılık bilgilerinizi isteyen kişilere karşı dikkatli olmalısınız.

   • Şüphe uyandıran aramalara itibar etmeyerek; para transferi, bilgi paylaşımı gibi taleplerine karşılık vermemeli ve konuyla ilgili hemen bankamızı bilgilendirmelisiniz.

   Tarayıcınıza garantibbva.com.tr yazmalısınız

   • Her Garanti BBVA İnternet Bankacılığı’nı kullanmak istediğiniz zaman tarayıcınızın adres bölümüne garantibbva.com.tr yazıp, bu sayfadaki Garanti BBVA İnternet Bankacılığı linkine tıklamalısınız. Bu, phishing (olta) saldırılarına karşı en etkili önlemdir.

   Özel Bilgilerinizi Gizli Tutmalısınız

   • Doğum tarihi, kimlik numarası gibi bilgilerinizi talep eden kişilere karşı şüpheci olmalısınız. Bu tür bilgiler yalnızca 444 0 333 Garanti BBVA Müşteri İletişim Merkezi’ni arayarak parola işlemleri yapmak istediğinizde sorulur.
   • Garanti BBVA hiç bir zaman anne kızlık soyadınızın tamamını istemez. Anne kızlık soyadınızın tamamı istenirse 444 0 333 Garanti BBVA Müşteri İletişim Merkezi, Garanti BBVA İnternet Bankacılığı Destek Hattı’na bilgi verin.
   • Yakından tanıdığınız kişilerden gelse bile, e-postalarda, sohbet odaları ya da mesajlaşma servislerinde sizden gizli bilgileriniz istendiğinde dikkatli olmalısınız.

   Karmaşık Parolalar Kullanmalısınız

   • Doğum tarihi, telefon numarası, TCKN ve tuttuğunuz takımın kuruluş yılı gibi kolay tahmin edilebilecek parolalardan kaçınmanız parola güvenliğinizi arttıracaktır.
   • Maksimum güvenlik için "Tek Kullanımlık Şifre" üretme cihazı Şifrematik kullanabilirsiniz.

   Bilgisayarınızı Korumalı ve Güvendiğiniz Bilgisayarları Kullanmalısınız.

   • Faydalı linkler sayfasındaki programları düzenli bir biçimde kullanmanız bilgisayarınızı virüs ve benzeri zararlı programlardan koruyacaktır.
   • İnternet cafe gibi halka açık veya güncel anti-virüs yazılımları bulunmayan bilgisayarlardan hiç bir şekilde işlem yapmamalısınız.
   • İnternet üzerinden başka bir ağa bağlanmayı sağlayan Sanal Özel Ağ bağlantıları (Virtual Private Network, VPN) uygulamalarının kullanıldığı bilgisayar ve cihazlar üzerinden, güvenlik gerektiren işlemler yapmamanızı öneriyoruz.

   Site ismini mutlaka kontrol etmelisiniz!

   Parola ve işlem sayfalarının sağ alt köşesinde; Internet Explorer için (ssl_ie), Netscape için (ssl_ns) olduğundan emin olmalısınız. Bu işaret sayfanın SSL ile şifrelendiğini ve sitenin gerçekten Garanti BBVA’ya ait olduğunu gösterir, üzerine iki kez tıkladığınızda; "Issued to: assets.garantibbva.com.tr" ve "Issued by: www.verisign.com/CPS Incorp.by Ref.LIABILITY LTD.(c) 97 VeriSign" bilgilerinin çıktığını kontrol etmelisiniz.

   Güvenle kullanabileceğiniz diğer siteleri aşağıda görebilirsiniz:

   www.garantibbva.com.tr

   www.paragaranti.com

   www.cepbank.com

   www.garantiyatirim.com

   www.garantiyatirim.com.tr

   www.garantiemeklilik.com.tr

   www.bonus.com.tr

   www.americanexpress.com.tr

   www.money.com.tr

   www.flexicard.com.tr

 • İnternet Bankacılığı (SSL) Güvenlik Sertifikası

   SSL Sertifikası nedir?

   SSL gönderilen bilginin kesinlikle ve sadece doğru adreste deşifre edilebilmesini sağlar. Bilgi gönderilmeden önce otomatik olarak şifrelenir ve sadece doğru alıcı tarafından deşifre edilebilir. Her iki tarafta da doğrulama yapılarak işlemin ve bilginin gizliliği ve bütünlüğü korunur.

   Garanti BBVA İnternet Bankacılığı sunucusu sertifikaları, kullanıcıların sahtecilik amaçlı siteleri güvenli sitelerden daha kolay ayırt etmelerini sağlamak için kullanılmaktadır.

   Güncel bir tarayıcı kullanıyorsanız, ® Extended Validation(EV) SSL Sertifikası sayesinde, Garanti BBVA İnternet Bankacılığı’na girişinizde tarayıcınızın adres satırı yeşil renkte görünecek ve garantibbva.com.tr’nin güvenilir bir site olduğuna ilişkin sertifika detaylarına adres satırına tıklayarak ulaşabilirsiniz.

   Eğer sitenin sahte bir site olduğu daha önceden tespit edilmişse, adres satırı kırmızıya dönüşür.

   Bazı tarayıcılar bu sertifikayı tanır fakat sunduğu özelliklerden faydalanamazlar, yani bu tarayıcılarda yeşil adres satırı özelliği bulunmaz.

   Kullandığınız sürüm bilgisine tarayıcınızın "Yardım" menüsündeki "Hakkında" seçeneğinden ulaşabilirsiniz.

   Tarayıcınızın güncel olmasını tavsiye ediyoruz. Firmaların resmi sitelerinden, tarayıcınızı güncelleyebilirsiniz.

 • Güvenli Kart Kullanımı

   Size önerdiğimiz kart kullanım yöntemleriyle güvenliğinizi arttırın.

   Kartlarınızı kullanırken, dikkat edeceğiniz küçük detaylarla güvenliğinizi arttırabilirsiniz. Tüm bankacılık süreçlerinizde güvenli deneyimler yaşamanız bizim önceliğimiz, ancak sizin de belirli konulara dikkat etmenizle birlikte ekstra güvenlik sağlacaktır.

   Kartınızın kaybolduğunu veya çalındığını fark ettiğinizde 444 0 333 Garanti BBVA Müşteri İletişim Merkezi’ni arayarak kartınızın kapatılıp yenilenmesini talep edin.

   • Adınıza yapılabilecek sahte başvuruların önüne geçebilmek için kredi kartlarınızla beraber nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport gibi belgeleriniz de çalındıysa ya da kaybolduysa mutlaka durumu polis ve savcılığa bildirip tutanak tutturmanız gerekiyor.

   Kartınızın ATM’de alıkonulması veya sıkışması durumunda şifrenizi kimseyle paylaşmayın ve hemen 444 0 333 Garanti BBVA Müşteri İletişim Merkezi’ni arayın.

   • Kartınız mesai saatleri içinde şubelerimizden herhangi birinin ATM’sinde alıkonulduysa ilgili şubeden kartınızı hemen teslim almanız gerekiyor. Kartınızın alıkonulduğu ATM şubelerimizden birinin ATM’si değilse veya şube ATM’sinde mesai saatleri dışında alıkonulduysa, hemen 444 0 333 Garanti BBVA Müşteri İletişim Merkezi’ni arayarak kartınızın kapatılıp yenilenmesini talep etmelisiniz.
   • Garanti BBVA’yı ararken kendi telefonunuzu veya en yakındaki güvenli bir telefonu kullanın. Böyle bir durumda telefon numarasını mutlaka kendiniz çevirin.
   • ATM ekranında özellikle şifre girişi istenen ekranın belirmediği durumlarda şifrenizi tuşlamayın. Şüpheli bir durumla karşılaşmanız halinde derhal 444 0 333 Garanti BBVA Müşteri İletişim Merkezi’ni arayın.
   • Yardım bahanesiyle yanınıza gelerek tavsiyelerde bulunan kişilere karşı dikkatli olmalı, şifrenizin bu kişilerce öğrenilmesini engellemelisiniz. (Bu kişilerin, ATM’ye tekrar şifrenizi girmeniz durumunda kartınızın geri verileceği ya da iptal edileceği gibi tavsiyelerini kesinlikle dikkate almayın)

   Şifre bilgilerinizi korumanızı sağlayacak detaylara dikkat edin.

   • Şifrenizi, doğum tarihiniz, nüfus cüzdanı numaranız,1234 gibi ardışık sayılar ya da desteklediğiniz takımın kuruluş yılı gibi kolay tahmin edilebilir bilgilerden seçmeyin.
   • Şifre, kişiye özel bir bilgi olduğu için banka çalışanları dahil hiç kimseyle paylaşmayın.
   • Şifrenizi kartın üzerinde veya cüzdanınızda yazılı olarak bulundurmayın ya da cep telefonunuza kaydetmeyin.
   • Şifrenizi unutmanız halinde 444 0 333 Garanti BBVA Müşteri İletişim Merkezi’ni arayarak yeni şifre alın.
   • POS ya da ATM’lerden şifre girişi yaparken şifrenizi kimseye göstermeyin.

   Güvenli kart kullanımı için dikkat edilmesi gerekenleri uygulayın.

   • Kartınızın arkasındaki 3 haneli güvenlik kodunu, American Express kartlar için ayrıca kartın ön yüzündeki 4 haneli kodu, kartınızın son kullanma tarihini ve şifre bilgilerinizi kimseyle paylaşmayın. Şifrenizi kartın üzerinde veya cüzdanınızda yazılı olarak bulundurmayın ya da cep telefonunuza kaydetmeyin.
   • Kartınızı sizin dışınızda kimsenin kullanmasına izin vermeyin.
   • Kartınızı kullanırken satıcıların yaptığı işleme dikkat edin. Kartınızı işlem yapılmak üzere satıcıya verdiğinizde kart numaranızın not edilmediğinden ya da POS cihazı dışında bir cihazdan geçirilmediğinden emin olun.
   • Kredi/banka kartınızla POS makinelerinde ödeme yaptıktan sonra kartınızı geri aldığınızdan emin olun.
   • Kredi kartı ile yapılan alışverişlerde işyerinin düzenlediği satış belgesini inceleyerek üzerinde yer alan bilgilerin (alışveriş tarihi - kart sahibi - alışveriş tutarı) doğruluğunu mutlaka kontrol edin.
   • Dağıtım firmaları ile teslim edilen kartın ardından kendisini kurye görevlisi olarak tanıtan kişiye her ne gerekçeyle olursa olsun aldığınız kartı geri vermeyin.
   • İnternet kafe gibi halka açık ve kalabalık yerlerde bulunan bilgisayarlarda, internet aracılığıyla alışveriş yapmanız durumunda kredi kartı bilgilerinizin güvenliği açısından çok dikkatli olun.
   • Kredi kartı numaranızın başkalarının eline geçmesini önlemek için  kart numaranızın bulunabileceği ekstre, ATM fişi, satış belgesi (slip) gibi belgeleri güvenli bir yerde muhafaza edin. Bu belgelere ihtiyacınız kalmadığında belgeleri mutlaka üzerindeki numaraları okunamayacak hale gelecek şekilde imha edin. Sadece buruşturup çöpe atacağınız bir belge kötü niyetli kişilerce elde edilerek kullanılabilir.

   Telefonla aranılarak kartınızın son kullanma tarihi, arka yüzündeki güvenlik numarası ve şifreniz gibi bilgiler isteniyorsa, kesinlikle paylaşmayın.

   • Bankalar, müşterilerini telefon ile arayarak ya da başka kanallardan ulaşarak kartın son kullanma tarihi, arka yüzündeki güvenlik numarası, şifre gibi müşterilerin kişiye özel bilgilerini talep etmezler. Bankadan aradığını söyleyerek bilgi talebinde bulunan kişilere güvenmeyin ve bilgilerinizi bu kişilerle paylaşmayın.
   • İnternet üzerinden yapılan işlemlerin güvenliğini sağlamak üzere telefonunuza gönderilen 3D Secure işlem doğrulama şifrenizi kimse ile paylaşmayın. 3D Secure işlem şifresinin girişini sadece işlem anında ekranda açılan 3D Secure işlem penceresine  yapın.
   • 3D Secure işlem doğrulama mesajı, kartınızın kullanıldığı işyeri bilgisi ve tutar bilgisini de içerir. Bu bilgileri kontrol etmeyi unutmayın.
 • Güvenlik Altyapısı

   Garanti BBVA’da güvenlik; altyapı güvenliği ve veri trafiğinin güvenliği olmak üzere iki ana başlığa ayrılabilir.

   Altyapı  güvenliği

   Hizmet vermekte kullandığımız donanımın, yazılımın ve network altyapısının güvenliğini sağlamak amacıyla, güvenilirliği pek çok ortamda test edilmiş network ürünleri kullanıyoruz.

   Veri trafiğinin güvenliği

   Siz servisimizden yararlanırken oluşan veri trafiğinin güvenliği dört temel bileşenden oluşuyor:

   • Authentication: Tanıma
   • Authorization: Yetki Kontrolü
   • Non-Repudiation: Sorumluluk
   • Data Protection: Bilginin bütünlüğü ve gizliliği

   Bu dört bileşenden ilk ikisi sadece yetkisi olan müşterilerimizin işlem yapabilmelerini sağlar. Bu amaçla İnternet/Cep kullanıcısıysanız şubeye girmeden önce bir takım güvenlik adımlarından geçmeniz gerekir:

   Müşteri Numarası: Garanti BBVA’yla çalışmaya başladığınız anda sahip olduğunuz kişiye özel numaranızdır.

   Parola: Garanti BBVA İnternet Bankacılığı’na ilk girişinizde belirlediğiniz şifrenizdir. 6 rakamdan oluşur.

   Güvenlik Resmi: daha önce seçmiş olduğunuz ve parolanızı girdikten sonra ekranda karşınıza çıkan resimdir. Aynı ekranda Garanti BBVA İnternet/Mobil’i son kullanma tarih ve saatinizi de görüntülersiniz. Sahtecilik olaylarından korunmak için, öncelikle bu bilgileri kontrol ederek doğruluğundan emin olup, ondan sonra şifrenizi girmeniz gerekir.

   Kullanıcı Kodu: banka tarafından kullanıcıya verilen Bireysel Müşteri Numarası’dır. Garanti BBVA İnternet Bankacılığı’nda işlem yapabilmeniz için bu dört (tüzel kullanıcılar için beş) parametreyi doğru olarak girmeniz gerekir.

   Üçüncü bileşen sorumluluk (non-repudiation) ise sizin ile banka arasında başvuru sırasında imzalanan sözleşme ile sağlanır.  

   Dördüncü olarak bilginin bütünlüğü ve gizliliği (data protection) için, internet üzerinde iki taraf arasında oluşan trafiğin şifrelenerek, gizliliğinin ve bütünlüğünün korunmasını sağlayan SSL (Secure Sockets Layer) protokolü kullanılmaktadır.

   SSL protokolünün özellikleri:

   • SSL protokolü bütün yaygın web, wap sunucuları (server) ve tarayıcıları (browser) tarafından desteklenen bir protokoldür.
   • SSL gönderilen bilginin kesinlikle ve sadece doğru adreste deşifre edilebilmesini sağlar.
   • Bilgi gönderilmeden önce otomatik olarak şifrelenir ve sadece doğru alıcı tarafından deşifre edilebilir.
   • Her iki tarafta da doğrulama yapılarak işlemin ve bilginin gizliliği ve bütünlüğü korunur.
   • Veri akışında kullanılan şifreleme yönteminin gücü kullanılan anahtar uzunluğuna bağlıdır. Anahtar uzunluğu bilginin korunması için çok önemlidir. SSL protokolünde 40 bit ve 128 bit şifreleme kullanılmaktadır. 128 bit şifrelemede 2 128 değişik anahtar vardır ve bu şifrenin çözülebilmesi çok büyük bir maliyet ve zaman gerektirir.