bell-icon

İnternet sitemizde çerezlerden faydalanılmaktadır. Ayrıntılı bilgi için Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Detaylı Bilgi
Finansal Sağlık
Geçmiş Aramalar
   Önerilen Sonuçlar

    Döviz/Altın Dönüşümlü Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı

    Birikimlerinizi TL Mevduat olarak değerlendirin!

    ABD Doları, Euro, İngiliz Sterlini veya altın mevduatlarını TL Vadeli Mevduatta değerlendirirken kur/fiyat değişikliklerinden de etkilenmek istemeyen müşterilerimize özel: Döviz/Altın Dönüşümlü Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı

    Henüz Garanti BBVA’da hesabınız yoksa açtırmak için size en yakın Garanti BBVA şubesine uğramanız yeterli.

    • Özellikler

     • Ürün 3,6 ve 12 ay olarak yurt içi yerleşik gerçek/tüzel kişilere* Garanti BBVA yurt içi şubelerimizde ve Garanti BBVA Mobil’de açılır.
     • Resmi Gazete'de yayınlanan tebliğ çerçevesinde Tüzel Müşterilerimizin 31.12.2021 tarihinde hesaplarında olan ABD Doları, Euro, İngiliz Sterlini ve Altın mevduatları ürün açılışında kullanılabilir. İlgili tarihten sonra gelen yastık altı altınlar da ürün açılışında tarih kısıtlamasına takılmadan kullanılabilmektedir.
     • Minimum faiz oranı olarak, TCMB Politika Faiz Oranı uygulanacaktır.
     • Vade sonu tatil gününe denk gelmesi durumunda vade sonu ilk iş günü olarak belirlenecektir.
     • Döviz/Altın’dan Dönüşümlü Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı saat 10:00 ile 16:00 arasında açılabilecektir.
     • Hesaptan kısmı çekim işlemi yapılamayacaktır.
     • Hesap açılış alt limiti 10.000 TL’dir.
     • Bu ürün için gelir vergisi stopajı uygulanmayacaktır.
     • Hesap açılabilmesi için USD/EUR/GBP/Altın cinsinden mevduatların bozularak TL’ye geçiş yapılması gerekmektedir.
     • Söz konusu dövizin TL’ye dönüştürülmesi sırasında ilgili günde Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından saat 10:00, 11:00, 12.00, 13:00, 14:00 ve 15:00’te ilan edilen dönüşüm anındaki en güncel döviz alış kuru kullanılacaktır.
     • Söz konusu altının TL’ye dönüştürülmesi sırasında ilgili günde Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından saat 10:00, 11:00, 12.00, 13:00, 14:00 ve 15:00’te ilan edilen dönüşüm anındaki en güncel 1000/1000 saflıktaki gram altının Türk lirası karşılığı alış kuru kullanılacaktır.
     • Vade sonu geldiğinde, vade sonu ile hesap açılıştaki kur farkı alınır ve mevduat tutarı üzerinden kur getirisi hesaplanır.

     - Kur getirisi, faiz getirisinden az olur ise standart vadeli mevduat süreci işler ve hesap üzerindeki faiz üzerinden müşteri sadece faiz getirisi alır.

     - Kur getirisi, faiz getirisinden fazla olur ise faiz getirisine ek faiz getirisi-kur getirisi kadar ilave kur farkından müşteri yararlanır.

     • Getiri hesaplamasında;

     - Kur farkı hesaplamaları için hesabın açıldığı günü saat 11:00’da açıklanan TCMB (müşterinin hesap açılışta belirlemiş olduğu USD, EUR veya GBP) döviz alış kuru ile vade sonu günü saat 11:00’da açıklanan TCMB (müşterinin hesap açılışta belirlemiş olduğu USD, EUR veya GBP) döviz alış kuru kullanılır.

     • Hesap müşteri tarafından istenilen tarihte kapatılabilir. Vadesi gelmeden önce kapatılmak istendiğinde hesabın açıldığı tarihteki dönüşüm kuru ile hesabın kapatıldığı tarihte saat 11:00’de açıklanan TCMB (USD, EUR, GBP veya ALT) döviz alış kuru karşılaştırılır. Düşük olan kura göre hesap bakiyesi güncellenir. Hesabın kapatılması istenen tarihte kurun düşük olması durumunda, müşteri vade başlangıç tarihindeki anaparasından kayıp yaşayabilecektir.

     * Yurt içi yerleşik gerçek kişi: Yurt dışında işçi, serbest meslek müstakil iş sahibi Türk vatandaşları dahil Türkiye’de kanuni yerleşim yeri bulunan kişilerdir.

       Yurt içi yerleşik tüzel kişi: Bankalar ve Merkez Bankasınca belirlenen diğer mali kuruluşlar hariç olmak üzere Türkiye’de kanuni yerleşim yeri bulunan tüzel kişilerdir.