Finansal Sağlık
Engelsiz Bankacılık
Hesabını Bilen Kadınlar
Geçmiş Aramalar
   Önerilen Sonuçlar

    28. İstanbul Caz Festivali

    28.İSTANBUL CAZ FESTİVALİ BAŞLIYOR

    24 yıldır festival sponsoru olarak desteklediğimiz 28.İstanbul Caz Festivali, bu sene 1-24 Eylül tarihleri arasında gerçekleşiyor.

    Yerli ve yabancı birçok sanatçıyı ağırlayacak festival, İstanbul’un en sevilen açık hava mekânlarında müzikseverlerle buluşuyor.

    FESTİVAL PROGRAMI

    Parklarda Caz

    Müziği sahnelerden parklara taşıyan Parklarda Caz bu yıl beş etkinlikle karşımızda olacak.

    New York’ta garsonluk yaparken yolunun Atlantic Records’la kesişmesiyle kariyeri Celine Dion, Rod Stewart, Snarky Puppy, Barbra Streisand gibi isimlerin albüm kayıtlarına kadar uzanan caz, blues, bebop ve pop vokali Woodward Şişli ve Kadıköy’de festivalin açılış günlerini şenlendirecek ücretsiz sahnelerin yıldızı olacak.

    Festivalin kapanışına doğru, bu sefer Beylikdüzü Yaşam Vadisi ve Beşiktaş Sanatçılar Parkı’na uğrayacak Parklarda Caz’ların konukları arasında ise Gypsy swing, şanson, caz, pop ve punk müziğin renkli bir karışımını yapan Viyanalı topluluk Fainschmitz var. Müziğini Bursa ve İstanbul gazinolarından dünyaya açan, geçen sene de festivalin Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü alan Barbaros Erköse ve emektar klarneti ise yalnızca Beylikdüzü sahnesinin onur konuğu.

    Tanıdık tınıları caz standartlarıyla harmanlayan Udgang, popüler caz repertuvarına afrobeat katan Afroloji, Genç Caz finalistleri ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin pandemiden olumsuz etkilenen müzisyenlere destek ağı #İstanbulBirSahne ile Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (UNHCR) değerli işbirlikleriyle etkinliğe dahil olacak pek çok müzisyen de yeşillikler içinde keşfedilecek yetenekler arasında.

    Itamar Borochov // Eylül Ergül Quartet

    2 Eylül Perşembe 20.00

    Feriye

    Müziğe çocukken klarnetle başladı Nitai Hershkovits. Daha on iki yaşındayken Weber’in Klarnet Konçertosu’nu turnede çaldı. Herkes onu geleceğin klarnet virtüözleri arasında görüyordu, ta ki Nitai piyanoyla tanışana kadar. “Piyano müziğime daha fazla renk tonu katıyor” diyor Hershkovits. Eğitim almak için gittiği Tel Aviv’de yolu efsane caz basçısı Avishai Cohen ile kesişti. Cohen’in yanında parlayan Hershkovits’i müzik eleştirmenleri Hank Jones ve Brad Mehldau gibi efsanelerle karşılaştırıyor. Sahnede kazandığı deneyimleri kendi özgün ritimleriyle birleştirmek için yola kendi üçlüsüyle devam ediyor. Öncesinde sahnede, vokal yetenekleriyle dikkat çeken Eylül Ergül’ün, Türkiye cazının usta isimleri Serdar Barçın, Ozan Musluoğlu ve Ferit Odman eşliğindeki dörtlüsü olacak. 28. İstanbul Caz Festivali sakinlerini caz, folk ve progresif müziğin kesiştiği bir konser bekliyor.

    Angelique Kidjo “AN AFRICAN ODYSSEY”

    6 Eylül Pazartesi 21.30

    The Marmara Esma Sultan Yalısı

    Şarkıcı, oyuncu, yazar ve aktivist Angelique Kidjo 4 Grammy sahibi, UNICEF’in iyi niyet elçisi ve “Aslan Kral”, “Street Fighter” gibi on sekiz filmin soundtrack’lerinde imzası bulunuyor… Angelique Kidjo’nun yaptıklarını daha da sıralayabiliriz, ancak ona neden Afrika müziğinin kraliçesi denildiğini öğrenmek için bu konsere gelmelisiniz. Gösterişli kostümleri, yüksek enerjisi, etkileyici sesi ve müziğindeki zengin melodik yapılarla dinleyicileri adeta kendine çekiyor Kidjo. Afrika ezgileri, soul, funk, rap, samba, reggae, caz ve blues türlerini kucaklayan bu konserde yolculuk Afrika’dan başlayacak, Sahara ve Londra gibi farklı yerlere uğrayıp dinleyicileri Fransa’nın sakin kıyılarına bırakacak. Kidjo’nun şarkıları rehberliğindeki bu dünya seyahatini kaçırmayın.

    Melike Şahin

    8 Eylül Çarşamba 21.15

    Göztepe Özgürlük Parkı Sahnesi

    Müzisyen ve söz yazarı Melike Şahin, peşpeşe yayınladığı “Deli Kan”, “Sevmek Suçsa Suçluyum”, “Tutuşmuş Beraber”, “Geri Ver” gibi teklileriyle kısa zamanda yerli sahnede sağlam bir dinleyici kitlesine ulaştı. Solo kariyeri öncesinde uzun yıllar Baba Zula’nın solisti olarak dünyanın dört bir yanında turneler yaptı. 2017 senesinde dünyaca ünlü yönetmen Tony Gatlif’in Djam / Aman Doktor filminin soundtrack'i için şarkılar seslendirdi ve filmin dünya prömiyeri öncesinde Cannes Film Festivali’nde unutulmaz bir konser verdi. Sabırsızlıkla beklenen ilk albümü Merhem’i geçtiğimiz şubat ayında yayımlayan Melike Şahin, dinleyiciden ve müzik yazarlarından tam not alan albümünün prodüktörlüğünü de üstlendi. Dinamik ve özgün sound’uyla sanatçının daha önce bilmediğimiz yanlarını cesurca ortaya koyduğu bu albüm, ilhamını her şeye rağmen hayatta ve ayakta kalabilme niyetinden alıyor.

    Stefano Di Battista “More Morricone” // Ferit Odman Quintet

    14 Eylül Salı, 19.45

    Sultan Park - Swissotel The Bosphorus

    Bugün Avrupa cazının önde gelen alto saksofonistlerinden Stefano Di Battista, müziğe mahalle orkestrasıyla başladı. On üç yaşındayken, hayatı boyunca yoldaşı olacak enstrümanı saksofon ile tanıştı. Art Pepper ve Cannonball Adderley'nin müziğinden etkilenerek caza yöneldi. Kariyerinin dönüm noktasında yolu orkestra şefi ve trompetçi Ennio Morricone ile kesişti, bu bahar çıkardığı on iki parçalık Morricone Stories albümünü de ona adadı. Battista ve ekibi 28. İstanbul Caz Festivali sahnesinde, 2020 Temmuz’unda kaybettiğimiz Morricone’yi, bestelediği film müziklerinden bir repertuvarla anıyor. Etkinliğin açılışı ise Türkiye caz sahnesinin önde gelen isimlerinden Ferit Odman öncülüğündeki beşliye emanet. Ekip, eleştirmenler ve Downbeat gibi saygın müzik dergilerinden yüksek notlar alan Dameronia With Strings, Autumn In New York ve Nommo albümlerinden sevilen parçalarla hard bop dünyasının derinlerine inecek.

    Kenan Doğulu “İhtimaller”

    15 Eylül Çarşamba, 21.00

    Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu

    28 yıllık müzik hayatında unutulmaz başarılara imza atan Kenan Doğulu, kariyerindeki ilk caz projesi olan ve 2016’da dinleyiciyle buluşan “İhtimaller” ile, uzun ve mecburi bir aradan sonra yepyeni bir konserle karşınızda. İlk albümünü 1993’de çıkaran Doğulu, yıllar boyunca “Yaparım Bilirsin”, “Kurşun Adres Sormaz Ki”, “Sımsıkı”, “Baş Harfi Ben”, “Gelinim” gibi sayısız hite imza attı, Türk popüler müziğinin ayrılmaz bir parçası oldu. “İhtimaller” albümü ise sanatçının yıllar içerisinde müzikseverlere sunduğu birçok hit parçanın Ercüment Orkut, Can Çankaya ve Bulut Gülen tarafından caz formlarında yeniden düzenlemelerini içeriyor. Prodüktörlüğünü Doğulu ile birlikte Ozan Musluoğlu’nun üstlendiği proje, ülkemizde ve dünyada başarılarıyla tanınan birbirinden değerli caz müzisyenlerinin eşliğinde tamamen canlı olarak kaydedildi.

    Altın Gün

    16 & 17 Eylül Perşembe, 19.45

    Turkcell Vadi Sahnesi

    Altın Gün’ün hikâyesi Jasper Verhulst’un bir İstanbul seyahatinde 70’lerin Anadolu rock müziğiyle tanışmasıyla başladı. Verhulst Hollanda’ya dönünce, bir kısmını en yakın arkadaşlarından bir kısmını da sosyal medya ilanıyla bulduğu müzisyenlerle Altın Gün’ü kurdu. Klasikleşmiş Anadolu rock şarkıları ve türkülerini saykedelik ve funk tınılarla birleştiren Altın Gün, dünyayı dolaşıp cümle âleme göbek attırıyor. Türkiye gündemine ise Alicia Keys’e “Halkalı Şeker” şarkısıyla gerdan kırdırınca düştüler. Ekip birçok festivalde sahneye çıktı, Amerika’yı Tame Impala’nın ön grubu olarak turladı. 2020’de Grammy Ödülleri’nde aday gösterildi. Şimdi de dans etmeden duramayacağınız şarkılarla 28. İstanbul Caz Festivali'nin konuğu olacaklar. Öncesinde sahnede yerli bağımsız sahnenin sevilenlerinden Evdeki Saat var.

    Gece Gezmesi

    18 Eylül Cumartesi, 19.00

    Beykoz Kundura

    Festival misafirleri ile daha önce Kadıköy’ün birbirinden güzel mekânlarında buluşan Gece Gezmesi ruhunu, bu sefer Beykoz Kundura’da yaşayacağız. Etkinlik bu yıla has olarak tek mekânda, Beykoz Kundura’da gerçekleştirilecek. Endişeye mahal yok, tek mekânda olsa da aynı günde birden fazla sahnede farklı konserler arasında gezinebileceğiz. Gece Gezmesi bu yıl da her biri kendi alanında özgün üretimler yapan müzisyenleri ağırlayacak. Bu denize karşı türler arası gezintide rehberleriniz Alp Ersönmez “Cereyanlı”, Çağrı Sertel “Multiverse”, Dilan Balkay ve Kâzım beşlisi olacak. Unutmadan, Beykoz Kundura’da aynı günün erken saatlerinde de Vitrin “Türkiye Güncel Müzik Buluşması” panelleri gerçekleştirilecek.

    Karsu Plays Atlantic Records

    20 Eylül Pazartesi, 21.00

    Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu

    Piyano öğrenmeye başladığında henüz yedi, babasının yardım etmeye gittiği restoranında dayanamayıp piyano başına oturup keşfedildiğindeyse on altı yaşındaydı. Karsu’nun yolculuğu Hatay’ın Karsu Köyü’nden New York’a uzanan müzikal bir yolculuk… Yolculuğunun şimdiki durağında, kendisine ilham kaynağı olan, söz yazarı ve plak şirketleri tarihinin en önemli figürlerinden Ahmet Ertegün’ün kurduğu Atlantic Records’ın efsane eserlerine yoğunlaşıyor. Karsu, vokal ve piyano başındaki yeteneklerini enerjik ve tempolu orkestrası eşliğinde sergiliyor, çeşitli müzik türlerinde çalan farklı kuşaklardan müzisyenleri sahnesinde bir araya getiriyor. Gecede caz ve blues dünyasının efsaneleri Ray Charles, The Rolling Stones, Aretha Franklin, Bee Gees, Led Zeppelin, Eric Clapton gibi isimlerin şarkılarını Karsu yorumuyla dinleyeceksiniz.

    Mabel Matiz Feat. Niels Broo

    24 Eylül Cuma, 21.00

    Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu

    Cazdan elektronik müziğe son zamanların en yaratıcı klavyecilerinden Hollandalı müzisyen Niels Broos ve Türkiye’de pop müziğin son yıllardaki dönüşümünde önemli rol oynayan isimlerin başında gelen Mabel Matiz festivale özel bir projede bir araya geliyor. Türkçe pop müziğinde söz yazarı kimliği ve vokal yetenekleriyle öne çıkan Mabel Matiz, hit parçalarını Broos’un enerji dolu synth-pop aranjmanlarına emanet edecek. Büyük sahne performansları ile müzikal kariyerinde yükselen Mabel Matiz, pop müziğin her türünü başarıyla icra ediyor ancak bu sefer bir başka olacak! Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’ndaki bu renkli geceye sürpriz bir orkestra da eşlik edecek. 28. İstanbul Caz Festivali’ndeki bu özel buluşmada yerinizi şimdiden ayırın.