Finansal Sağlık
Engelsiz Bankacılık
Hesabını Bilen Kadınlar
Geçmiş Aramalar
   Önerilen Sonuçlar

    CDP İklim Değişikliği Programı

    Garanti BBVA bir kez daha CDP İklim Değişikliği Programı A Listesi’nde

    Garanti BBVA, iklim krizi ve kapsayıcı büyümeyi önceliklendirdiği sürdürülebilirlik çalışmalarıyla dünyanın en önemli raporlama platformlarından biri olan CDP’nin İklim Değişikliği Programı’nda 2022 sonuçlarına göre bir kez daha global seviyede A Listesi’nde yer aldı. 2009 yılından bu yana CDP İklim Değişikliği Programı’na, 2015 yılından beri de CDP Su Programı’na şeffaf ve topluma açık raporlama yapan Garanti BBVA, CDP Türkiye’nin de ana destekçisi olmayı sürdürüyor.

    Konuyla ilgili bilgi veren Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Işıl Akdemir Evlioğlu, “Garanti BBVA olarak, iklim kriziyle mücadele, düşük karbonlu ekonomiye geçiş ve kapsayıcı büyüme konusundaki öncü çalışmalarımızla 16 yılı aşkın süredir sürdürülebilir kalkınmaya katkı sağlıyoruz. Sürdürülebilirliği cinsiyet eşitliğinden enerji verimliliğine, finansal okuryazarlığın artmasından döngüsel ekonomiye kadar tüm yönleriyle ele alıyor, iş yapış şekillerimize entegre ediyoruz. Bireysel’den KOBİ’ye, Ticari’den Kurumsal’a, her müşteri segmentine özel sürdürülebilirlik odağında ürün ve hizmetler geliştiriyor, müşterilerimizin daha sürdürülebilir iş modelleri benimsemelerine destek veriyoruz. Kendi faaliyetlerimizden kaynaklanan çevresel etkilerimizi en aza indirecek uygulamaları hayata geçiriyoruz. Bununla birlikte Türkiye’de kömürün finansmanından çıkış taahhüdü veren ilk banka olduk. Ayrıca Birleşmiş Milletler Net Sıfır Bankacılık Birliği’ne Türkiye’den imzacı olan ilk bankayız. İklim kriziyle mücadeleye yönelik çalışmalarımızla bir kez daha CDP İklim Değişikliği Programı Global A Listesi’nde yer aldığımız için mutlu ve gururluyuz. Şeffaf ve sürdürülebilir iş yapış anlayışımızın uluslararası arenanın en saygın endeksleri arasında yer alan CDP tarafından takdir görmesi, paydaşlarımızla kurduğumuz güçlü ilişki adına bizim için büyük önem teşkil ediyor. Sürdürülebilir faaliyetlerin finansmanı için geliştirdiğimiz ürün ve hizmetlerimizle müşterilerimize destek olmayı sürdüreceğiz. Ayrıca kendimize koyduğumuz iddialı hedefleri de daha ileri taşıyarak sürdürülebilirliğe her yönden katkı sağlamaya devam edeceğiz.” dedi.

    CDP Hakkında

    Kâr amacı gütmeyen Londra merkezli uluslararası bir kuruluş olan CDP, halka açık şirketlerin doğal kaynakları ve doğal sermayeyi nasıl kullanıldıklarını, faaliyetleriyle sınırlı kaynakların yeniden üretimini nasıl etkilediklerini ve bu alandaki risklerini nasıl yönettiklerini yatırımcılara raporlamalarına aracılık ediyor. CDP, şirket raporlarını karşılaştırılabilir hale getiriyor ve ilgi alanındaki uluslararası raporlama standartlarını geliştirmeyi hedefliyor. Harvard Business Review tarafından dünyanın en güçlü yeşil sivil toplum kuruluşu olarak tanınan CDP, iklim değişikliği konusunda özel sektörün sorumluluk alması gerekliliğine inanıyor ve bu sorumluluğu yerine getirmelerini teşvik etmek amacıyla özel sektörün iklim değişikliği politikaları ve suya yönelik stratejilerini şeffaf bir şekilde açıklayabilecekleri bir platform sunuyor. CDP, İklim Değişikliği Programı doğrultusunda firmaları iklim değişikliği konusundaki yönetişim yapıları, risk ve fırsat tanımlamaları, iş stratejileri, hedefleri, sera gazı emisyon verileri, farklı paydaşlar ile etkileşimleri konularında değerlendirip puanlama metodolojisine göre derecelendiriyor.

     

    CDP İklim Değişikliği Programı’nın sonuçları hakkında bilgiye ulaşmak için: https://www.cdp.net/en/scores