VİOP

VİOP işlemleri Garanti BBVA’da.

.

VİOP işlemlerinizi Garanti BBVA’da yapmak çok kolay! Garanti BBVA sizin için, Garanti Yatırım Şubeleri, Garanti BBVA İnternet Bankacılığı, zengin içerik desteğiyle sunduğumuz tüm platformlarımızda ve 444 0 333 Garanti BBVA Müşteri İletişim Merkezi ile BIST’te Vadeli İşlem ve Opsiyon işlemlerinize aracılık ediyor.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

 • Özellikler

  • VİOP sözleşmelerinde alım-satıma dayanak varlığın niteliği, miktarı ve vadesi standart olarak belirlenmiştir. 
  • Organize bir borsada işlem görürler. Türkiye’de BIST Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası ve teminat sistemi ile Takasbank garantisi altındadırlar. İşlem yapmak isterseniz, sözleşme bazında belirlenen teminatları yatırmakla yükümlü olursunuz.
  • Vade sonuna kadar alınıp satılabilirler. Vade sonunda pozisyon kapatılır. Pay vadeli işlem ve pay opsiyon sözleşmelerinin vade sonu uzlaşma yöntemi fiziki teslimat iken, bunlar dışındaki vadeli işlem sözleşmelerinde vade sonunda nakdi uzlaşma söz konusudur.
  • Kar ve zarar günlük olarak hesaplanır, ilgili hesabınıza yansıtılır.
  • Vadeli işlem piyasaları ise, ileri bir tarihte, önceden belirlenen fiyat, miktar ve nitelikte ekonomik veya finansal göstergeyi, sermaye piyasası aracını, malı, kıymetli madeni veya dövizi alma veya satma işlemlerinin elektronik ortamda yapılabildiği bir piyasadır.

  VİOP’ta işlem gören sözleşmeler

  VİOP’ta hisse senedi, hisse senedi endeksleri, döviz(DolarTL,EuroTL, EUR/USD,Ruble/TL, Yuan/TL), altın, emtia, elektrik vadeli işlem sözleşmeleri gibi enstrümanlarda işlem yapılabilmektedir.

  VİOP hakkında daha detaylı bilgi için tıklayınız.

 • Avantajlar

  • Kaldıraç Etkisi: VİOP’ta kaldıraçlı işlemler düşük teminat ile daha büyük pozisyon açma imkanı sağlar.
  • Çift Yönlü İşlem İmkanı: Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda yatırımcılar, fiyatlar yükselirken kazanç sağlayabildikleri gibi fiyatlar düşerken de kazanç elde etme imkanına sahip olmaktadırlar.
  • Vergi Avantajı: Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda işlem gören Endeks Sözleşmeleri ve Tek Hisseye Dayalı Sözleşmeler için stopaj uygulanmaz. Pay ve Pay Endeksine dayalı sözleşmeler haricindeki sözleşmelerden elde edilen kazançlar için %10’dur. Kurumsal yatırımcıların elde ettikleri kazançların vergilendirmesi %0’dır. Vadeli işlemler vergilendirmesi için tıklayın.
  • Portföy Çeşitliliği: VİOP’ta bulunan sözleşmeler portföy yöneticilerine, portföylerini çeşitlendirme ve risklerini etkin bir şekilde alternatif yatırım araçlarına dağıtma imkanı sunar.
  • Korunma (Hedging): Vadeli işlemler sözleşmeleri üretici, ithalatçı, ihracatçı, yatırımcı ve tüm reel sektöre; faiz, kur ve fiyat riskine karşı korunma imkanı sağlar.
  • Teminatların nemalandırılması: VİOP sözleşmesi almak için TL olarak gönderdiğiniz teminat tutarları Takasbank tarafından nemalandırılır.
 • Sıkça Sorulan Sorular

  "Yardım ve Öneriler" bölümümüzden aşağıdaki soruların sizin için faydalı olabileceğini düşündük...

  VIOP'ta (Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası) işlem yapmanın avantajları nelerdir?

  Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası yatırımcıya açığa satış imkanı tanımaktadır. Etkin bir şekilde alternatif yatırım araçlarına dağıtma imkanı sunmaktadır.

  Detaylı bilgiİnternetten VIOP işlemleri yaparken işlem saatleri, teminat gönderme, teminat tamamlama çağrısı (Margin Call) ve temerrüt esasları nelerdir?

  İnternet üzerinden yapacağınız VIOP İşlemlerini VIOP seans saatlerinde gerçekleştirebilirsiniz. Seans bitiminden itibaren ilk 10 dk içinde verdiğiniz emirler iptal edilecektir.

  Detaylı bilgiİnternetten yapacağım VİOP işlemleri için teminatlarım ne olmalıdır?

  İnternet üzerinden yapacağınız VİOP İşlemlerinde Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası'nın belirlemiş olduğu teminatları yatırmanız gerekmektedir.

  Detaylı bilgiGaranti BBVA'lı VIOP işlemlerini nasıl yapabilirim?

  VIOP işlemlerinizi Garanti BBVA üzerinden 2 şekilde yapabilirsiniz: Yatırım Merkezlerimiz aracılığıyla ya da Garanti BBVA İnternet Bankacılığı üzerinden...

  Detaylı bilgi

İlginizi çekebilir...

Hisse Senedi

Yatırımlarınızı devlet garantisiyle değerlendirin, güvenli getiri elde edin.

Hisse Senedi
Yatirim Uzmani Garanti BBVA

Yatirim Uzmani Garanti BBVA, size en uygun yatırım seçeneklerini önerir.

Yatirim Uzmani Garanti BBVA
Garanti BBVA İnternet/Mobil

Parolamı nasıl alabilirim?

Parolamı nasıl alabilirim?