IBAN

.

Garanti BBVA İnternet Bankacılığı'ndan Havale/EFT ve SWIFT işlemlerinizi IBAN ile kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

IBAN numaranızı öğrenmek için hemen tıklayabilir, Garanti BBVA İnternet Bankacılığı, Hesaplar ve Ürünler menüsü, Hesaplarım adımında yer alan "Hesap” bölümünden görüntüleyebilirsiniz. Dilerseniz  444 0 333 Garanti BBVA Müşteri İletişim Merkezi veya size en yakın Garanti BBVA şubesi’nden de IBAN numaranızı öğrenebilirsiniz.

Para Göndereceğiniz kişinin IBAN’ınını nasıl öğrenebilirsiniz?

Para transferi yapacağınız kişilerin IBAN’larını doğrudan kendilerinden öğrenmeniz en sağlıklı yöntemdir. Pek çok bankanın web sitesinde hesap numarası girilerek IBAN karşılığını öğrenebileceğiniz çeviriciler sunulmaktadır.

Bankaların sundukları bu tip çeviricilerde, girilen hesap numaralarının doğruluğu kontrol edilmeden IBAN karşılığı gösterilmektedir. Bu sebeple çeviricilerin kullanımı sırasında hesap numarasınının mutlaka doğru olarak girilmesi gereklidir. Lütfen sadece bankaların resmi sitelerindeki çeviricileri kullanın.

IBAN nedir ?

Avrupa Birliği düzenlemeleri çerçevesinde, ülkeler arasında gerçekleştirilen para transferlerinin hızı ile kalitesini artırmak amacıyla International Bank Account Number (IBAN) adı verilen uluslararası banka hesap numarası standardı geliştirilmiştir. IBAN bugün 33 Avrupa ülkesinde kullanılmaktadır. IBAN’ın amacı Avrupa ülkelerindeki banka ve diğer finansal kurumlar aracılığı ile gerçekleştirilen para transferlerindeki hataları ve bundan doğan gecikmeleri engellemektir. IBAN sayesinde transfer edilen para daha hızlı ve hatasız bir biçimde göndericinin hesabından alıcının hesabına geçmekte; böylece, işlemlerde oluşan hatalardan kaynaklanan bekleme süreleri ortadan kalkmaktadır.

Havalelerde, yani banka içi para transferinde IBAN ile işlem yapılabilmekte ancak bir zorunluluk bulunmamaktadır. EFT’lerde, yani Garanti BBVA’dan başka bir bankaya ya da başka bir bankadan Garanti BBVA’ya para transferlerinde ve Avrupa ülkelerine* yapılan transferlerde ise IBAN kullanımı zorunludur. Ancak, aynı gün içinde verilen para transferi emrilerinde işlem anında IBAN bilinmeyen durumlarda "IBAN’ın bilinmediğine dair" kutucuk işaretlenerek IBAN kullanılmadan işlem gerçekleştirilebilmektedir. EFT saatleri dışında ya da tatil günlerinde verilen emirlerinizde ise her zaman IBAN kullanmanız gerekmektedir.

Bir süre sonra aynı gün için uygulanan istisna da sona erecek, yurt içindeki tüm EFT işlemlerinde ve Avrupa ülkelerine yapılacak transferlerde IBAN kullanılması yasal olarak zorunlu hale gelecektir. Bu nedenle size para transferi yapacak kişilerle IBAN’ınızı paylaşmanız ve para transferi yapacağınız kişilerin IBAN’ını öğrenmeniz gerekmektedir.

IBAN’ın sağladığı kolaylıklar

Günümüzde her ülkenin ve bankanın hesap numaralarının biçimi ve uzunluğu farklıdır. Bir başka ülkeye veya bankaya para transferi yapacak olan müşteriler, hesap numaralarında belirli bir standart olmadığından, para transferi yapacakları kişiden aldıkları hesap numarasının doğruluğundan emin olamamaktadırlar.

Bir mal veya hizmet alımı söz konusu ise birçok farklı satıcı tarafından gelen faturaların üzerinde değişik yapıda hesap numaraları yer almakta; bu da para gönderecek ithalatçı firmaların/kişilerin hata yapmalarına neden olmaktadır. Sonuç olarak yanlış hesap numaraları ile yapılan para transferleri gerçekleşmemekte; karşı hesap numarasının hatalı olduğu, para karşı bankaya ulaştığında ortaya çıkmaktadır. Hatalı işlemin düzeltilmesi için birçok operasyon yapılmakta, işlemlerin süresi uzamakta ve maliyeti yükselmektedir.

IBAN uygulamasına geçen ülkelerde banka hesap numaralarının her biri için hesap sahiplerine bir IBAN verilir. Her ülke için belirli bir biçimi ve standardı bulunan IBAN’ın içinde özel bir şifreleme algoritması ile elde edilen iki basamaklı "kontrol rakamı" bulunmaktadır. Bir başka ülkeye ya da bankaya para transfer etmek isteyen bir müşteri, elindeki IBAN’ı gönderici bankaya verdiğinde, para, alıcı bankaya gitmeden önce alıcı hesabın IBAN’ı gönderici bankada kontrol edilir. IBAN yanlış ise para karşı bankaya gönderilmez ve yanlış işlem engellenmiş olur.

İlginizi çekebilir

İnternet Bankacılığıİnternet Bankacılığı