bell-icon

İnternet sitemizde çerezlerden faydalanılmaktadır. Ayrıntılı bilgi için Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Detaylı Bilgi
Finansal Sağlık
Geçmiş Aramalar
   Önerilen Sonuçlar

    Kurumlar Vergisi Avantajı

    Duyuru

    Kurumlar Vergisi Kanununda yeni yapılan düzenlemeye göre “portföyünde yabancı para cinsinden varlık ve altın ile diğer kıymetli madenler ve bunlara dayalı diğer sermaye piyasası araçları bulundurmayan” yatırım fonu katılma paylarından elde edilen kazançlar Kurumlar Vergisi’nden istisna edilmiştir.

    Bu kapsamda, unvanında “TL” ibaresi olan fonlar Kurumlar Vergisi istisnasından yararlanabilecek. Böylelikle bireysel yatırımcıların yanı sıra şirketler de sıfır vergi avantajıyla yatırım yapma fırsatı yakalayabilecek.

    3 yatırım fonumuz Kurumlar Vergisinden istisna olabilmesi için SPK’dan unvan değişikliği onayı almıştır. Fonların yatırım stratejileri de kanun ile uyumlu olarak “yabancı para cinsinden varlık ve altın ile diğer kıymetli madenler ve bunlara dayalı diğer sermaye piyasası araçlarına yatırım yapılmayacak” şekilde güncellenmiştir.

    Kurumlar Vergisinden istisna olacak Garanti Portföy Yatırım Fonlarımız:

    • GTL - Garanti Portföy Birinci Para Piyasası (TL) Fonu
    • GAL - Garanti Portföy İkinci Para Piyasası (TL) Fonu
    • GBN - Garanti Portföy Beşinci Serbest (TL) Fon

    Değişiklikler Birinci ve İkinci Para Piyasası Fonları (GTL & GAL) için 14 Haziran 2022, Beşinci Serbest Fon (GBN) için 30 Haziran 2022’de yürürlüğe girecektir.

    Hem Para Piyasası Fonları hem de Beşinci Serbest Fon düşük riskli para piyasası enstrümanlarına ve gecelik/vadeli mevduata yatırım yapan fonlardır. Para Piyasası Fonları aynı gün alım-satım yapılabilirken, Beşinci Serbest Fon bir gün valörlü olarak işlem görmektedir.

    Fonların portföyünde yabancı para birimi cinsinden varlık ve altın ile diğer kıymetli madenler ve bunlara dayalı sermaye piyasası araçlarına yer verilmeyecektir.

    Yatırım fonlarıyla ilgili detaylı bilgi edinmek için nihai şart ve koşulların belirtildiği izahname ve diğer dokümanlara KAP’tan (www.kap.org.tr) ve www.garantibbvaportfoy.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.