Yatırım Fonları

Yatırım Fonları

.

Garanti BBVA yatırım fonları, birikimlerinizin repo, tahvil ve hisse senedi gibi çeşitli sermaye piyasası araçlarından oluşan portföyde değerlendirilmesini sağlayan yatırım enstrümanlarıdır. Profesyonel fon yöneticilerimiz tarafından etkin şekilde yönetilen yatırım fonları, riski dağıtır ve maksimum getiriyi hedefler. Üstelik yatırım fonu işlemleriniz için ayrı bir hesap açmanıza gerek kalmaz, mevcut vadesiz hesaplarınız üzerinden fon işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Yatırım fonlarınızın performansını günlük olarak takip edebilir, Garanti BBVA , Paramatiklerde, 444 0 333 Garanti BBVA Müşteri İletişim Merkezi’nde ve Garanti BBVA şubelerinde işlemlerinizi kolayca gerçekleştirirsiniz.

Detaylı bilgi ve hızlı fon bilgileri için tıklayın.

*Garanti BBVA olarak; Garanti Portföy Yönetimi A.Ş.’nin kurucusu ve yöneticisi olduğu yatırım fonlarının alım satımına aracılık hizmeti verilmektedir

 • Özellikler

  • Profesyonel yönetim: Yatırım fonlarınız, Garanti Portföy Yönetimi A.Ş. tarafından uzmanlıkla ve tecrübeyle yönetilir. Vade, temettü, kupon ödemesi gibi işlemleri profesyonel fon yöneticilerimiz sizin için takip eder.
  • Risk Dağılımı: Yatrım fonları; repo, tahvil, hisse senedi gibi farklı yatırım araçlarına yatırım yaparak riski dağıtır ve getiriyi maksimize etmeye çalışır.
  • Likidite: İstediğiniz an yatırım fonlarınızın satışını yapabilirsiniz.Dilerseniz Fona Hemen Nakit hizmetimizi kullanarak ihbarlı fonlarda da fon bedellerinizi ihbar süresini beklemeden, anında nakde çevirirsiniz.
  • Şeffaflık: Yatırım fonunuzun günlük, haftalık ve aylık değer bilgilerine gazete ve dergilerden, İnternet Şubesi’nden, Garanti BBVA ATM’lerinden, 444 0 333 Garanti BBVA Müşteri İletişim Merkezi’nden ve şubelerimizden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Mal Varlığının Korunması: Yatırım fonları içerisindeki mal varlıkları pay sahiplerine aittir. Yatırım fonu nam ve hesabına Takasbank’ta saklanır. Fon, tüzel kişilik sahibi olmakla beraber fonun mal varlığı kurucudan ayrıdır. Ayrıca, Sermaye Piyasası Kanunu uyarınca fon mal varlığı rehnedilemez, teminat gösterilemez ve üçüncü şahıslar tarafından haczedilemez. Yatırım fonları SPK ve bağımsız denetim kuruluşları tarafından denetlenir.

  Yatırım fonuna yatırım yaparken nelere dikkat etmelisiniz?

  • Fonun karşılaştırma ölçütlerini dikkate alarak tercihlerinizi yapmalısınız ve fonun performans takiplerini bu ölçütlerle karşılaştırmalı olarak gerçekleştirmelisiniz.
  • Yatırım fonu tercihinde, piyasanın geleceğe ilişkin beklentilerini de dikkate almalısınız.
  • Getiri analizlerini yaparken geçmiş dönem getirilerinin, gelecek dönem getirisi için garanti teşkil etmediğini bilerek değerlendirme yapmalısınız.
 • Vergilendirme

  1 Ekim 2006 tarihinden bu yana yatırım fonlarından elde edilen gelirlerin vergilendirmesi Gelir Vergisi Kanunu’nun Geçici 67. maddesi hükümleri kapsamında değiştirilmektedir. Bu yeni bir vergilendirme ve hesaplama sistemi değil, tamamen hesaplanan verginin tahsil edilme şeklinde bir değişikliktir.

  2006 yılı başında uygulanmaya başlayan, yatırım ürünlerine yatırımcıların gelirleri üzerinden yapılan kesinti(stopaj) uygulaması, 1 Ekim 2006 tarihinden bu yana (GVK geçici 67. madde) yatırım fonlarını da kapsıyor.

  Bu uygulamada;

  • Yatırımcının fon katılma belgesini satması ile elde ettiği gelir üzerinden %10’luk vergi kesintisi (stopaj) yapılır. Yatırım fonlarının portföy değer artışı üzerinden günlük olarak yapılan vergi kesintisi, yatırım fonunun dışına çıkarılmıştır.

  Vergi kesintisi;

  • 22 Temmuz 2006 tarihine kadar: Fon portföy değer artışı üzerinden %15
  • 23 Temmuz 2006’dan 30 Eylül 2006 tarihine kadar fon portföy değer artışı üzerinden %10 iken, 1 Ekim 2006 tarihinden beri yatırımcının elde edeceği gelir üzerinden %10’dur.

  Vergi Sisteminin Getirdikleri 

  • Fon Performans Ölçümü: Stopaj, portföy kazancı üzerinden değil, yatırımcının elde edeceği gelir üzerinden yapılır. Vergi tahsil edilme şeklinin değiştirilmesi, fon gelirlerinde olumlu bir etkendir ve performans ölçümünde kolaylık sağlar.
  • Verginin Fon Bünyesinde Ödenmemesi: 1 Ekim 2006 tarihinden beri stopajın fon bünyesinde ödenmemesi, fon getirileri açısından önemli bir etkidir.
  • Belgelendirme & Hesaplama Kolaylığı: Ticari İşletmelerde stopaj mahsubunun belgelendirme ve hesaplanma şekli 1 Ekim 2006 öncesi vergi uygulamalarına göre netleşmiştir.
  • İstisna: 1 yıldan fazla süreyle elde tutulduktan sonra satılan, portföylerinde sürekli olarak en az %51 hisse senedi taşıyan yatırım fonlarına ait katılma belgelerinden sağlanan kazanç üzerinden stopaj yapılmaz.
  • Verginin Satış Sırasında Ödenmesi: Fon yatırımcısının, elindeki fon katılma belgeleri satılmadığı sürece vergi ödenmez.

İlginizi çekebilir...

e-Vadeli Hesap

İnternet Şubesi'ne özel faiz ile vadeli hesap açın, daha fazla getiri sağlayın.

e-Vadeli Hesap
Garanti BBVA Nakit Yönetimi

Size özel çözümler üretmeye devam ediyoruz

Size özel çözümler üretmeye devam ediyoruz.
Garanti BBVA İnternet/Mobil

Parolamı nasıl alabilirim?

Parolamı nasıl alabilirim?