Forward

.

Forward işlemleri sayesinde vadeli piyasalarda döviz alım-satım işlemlerinizi güvenle gerçekleştirebilirsiniz.

Forward, farklı döviz ve para birimlerinin ileri bir tarihte, bugünden belirlenen kurlar ve pariteler üzerinden alınıp satılmasını sağlayan bir türev sözleşmesidir. İhracat ya da ithalat yapan firmaların, döviz kurlarındaki dalgalanmalardan oluşabilecek risklerini azaltır. Forward ile döviz üzerinden alacak ve borçlarınızı değişken ve riskli piyasa ortamında güvenceye alır, kur riskinden korunursunuz.

Garanti BBVA Kurumsal Internet ile, minimum 3.000 USD ve muadili döviz tutarlarında, geniş yelpazedeki kur ve pariteler üzerinden işlem yapabilirsiniz.

Forward işlemi nedir?

Forward işlemleri, ileri bir tarihte para değişiminin gerçekleşmesi için bugünden kur cinsi, miktar, vade ve kur seviyesi (fiyat) belirlenerek sözleşmeye bağlanan işlemlerdir.

Güncel fiyattan yapılacak spot döviz alış/satış işlemlerinden farklı olarak forward işlemlerinde, döviz alım-satımı fiyatları vadelere göre bugünden belirlenmiştir ve ileri bir vadede gerçekleşmesi için yapılır.

Sözleşme yapıldığı anda taraflardan biri belirlenen tarihte, belirlenen kur üzerinden sözleşmede belirlenen miktarda dövizi almayı, diğer taraf ise belirlenen şartlarda ilgili miktarda dövizi satmayı taahhüt eder.

Müşteri tarafından sözleşmede yer alan taahhüt yerine getirilmez ise banka tarafından para takasının gerçekleşmesi amacıyla kredilendirme süreci başlatılacaktır. Forward sözleşme taahhüdünü yerine getirmeyen müşteri, güncel piyasa koşulları ile kullandırılacak olan krediyi ödemek ile yükümlü olacaktır.

Forward işlemlerini Kurumsal İnternet üzerinden yapabilmek için neler gereklidir?

KOBİ ve Ticari müşterilerimiz Kurumsal Internet üzerinden forward işlemi yapılabilmesi için aşağıdaki şartların sağlanması gerekmektedir. 

 • Şirketin yasal statüsünün Anonim Şirket, Limited Şirket ya da eshamlı komandit olması,
 • İlgili sözleşmelerin imzalanmış olması,
 • Türev Limit Kredi Paketi tanımlı olması,
 • İşlem yapmak isteyen kullanıcının şirket adına türev işlem yetki sahibi olması ve yetkilendirme formunun imzalanmış olması.

Kredi çalışması, sözleşme imzalanması, yetkilendirme formu ve detaylı bilgi almak için şubeniz ile iletişime geçebilirsiniz.

Forward işlemlerinde hesaplama nasıl yapılır?

Vadeli döviz kur fiyatları, güncel spot döviz fiyatına ve seçilen vadeye göre değişkenlik gösterir. Vadeli döviz kurunun hesaplanması, seçilen döviz cinsine ait güncel spot kur üzerine vade farkının eklenmesi ile bulunmaktadır. Forward fiyatları ileri vadeli bir kur tahmini değildir.

Forward işlemleri iptal edilebilir mi?

Forward işlemleri bir sözleşmeye bağlıdır ve sözleşme hükümlerince bir işlem meydana gelmektedir. Sözleşme gereğince, taraflar tarafından mutabık kalınan vadede, sözleşmede belirtilen tutar ve fiyata göre tarafların taahhütlerini yerine getirmesi gerekmektedir. Bu nedenle yapacağınız forward işleminin iptal edilmesi mümkün olmamaktadır.

Forward işlemleri erken kapatılabilir mi?

Forward işlemlerinizi sözleşmede belirtilen fiyat ile gerçekleşmesi suretiyle, sözleşmede yer alan tutarın tamamını veya bir kısmını vadeden önce kapamak mümkündür. İki tip erken kapama yöntemi mevcuttur. 

 • Normal Teslim Erken Kapama : Bu tip erken kapama işlemlerinde, sözleşmede belirtilen döviz cinsi, işlem yönü, tutar ve fiyata göre vadeden önce alım-satım takası gerçekleşir. Vade farkı tutarı, işlem yönüne göre müşterimize ödenir veya müşterimizden tahsil edilir.
 • Netleşmeli Teslim Erken Kapama : Bu tip erken kapama işlemlerinde, sözleşmede belirtilen döviz cinsi, işlem yönü, tutar ve fiyata göre vadeden önce alım-satım takası gerçekleşmez.

Erken kapama günündeki güncel spot kur göre maliyet hesaplaması yapılır, bu maliyet müşterimize ödenir veya müşterimizden tahsil edilir. Erken kapama işlemlerinizi, forward yaptığınız işlem günü veya forward işleminizin vade günü dışında kalan günlerde gerçekleştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için şubelerimizden destek alabilirsiniz.

İlginizi çekebilir

 • VİOP

  Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda türev araçlar alıp satın.

 • DCD

  Garanti BBVA'da Tam Teminatlı Opsiyon İşlemi yapın.

Siz sadece fonunuzun getirisini izleyinSiz sadece fonunuzun getirisini izleyin