Geçmiş Aramalar
   Önerilen Sonuçlar

    Teminat Mektubu

    Garanti BBVA Mobil ve İnternet’ten 7/24 teminat mektubu başvurusu yapabilir, detaylı bilgi için şubelerimizle iletişime geçebilirsiniz.

    Amacımız esnaf, KOBİ ve ticari müşterilerimize en mükemmel çözümü sunmak. Garanti BBVA işletmenize uygun çözümler ile her zaman yanınızda.

    Teminat mektubu nedir?

    Teminat mektubu, bir malın teslimi ya da bir işin yapılmasının belirlenen sürede ve öngörülen koşullar uyarınca yerine getirileceğini, aksi takdirde tazminat tutarının banka tarafından herhangi bir koşul ileri sürülmeksizin ödeneceğini taahhüt eden, yurt içi ve yurt dışında yerleşik gerçek veya tüzel kişiler lehine düzenlenen garanti mektubudur.

    Şubeye gitmeden, 7/24 teminat mektubu Garanti BBVA Mobil ve İnternet’te!

    Bankamızda limiti bulunan esnaf, KOBİ ve ticari müşterilerimiz, Garanti BBVA Mobil ve İnternet’ten mal alımı, kira, sigorta acentelik, mahkeme, icra ve KDV iade mektup türleri için başvurularını kolayca yapabilirler.

    Ticari firma yetkilisiyseniz ve yetki tanımlamanız yoksa; şubenizle iletişime geçebilir, tanımlamanız yapıldıktan sonra bankamızdaki limitleriniz dahilinde teminat mektubu başvuru ve kullanım işlemlerinizi Garanti BBVA Mobil ve İnternet’ten gerçekleştirebilirsiniz.

    Şahıs firmanız varsa; yetki tanımlamasına ihtiyaç duymadan, bankamızdaki limitleriniz dahilinde, şubeye gitmeden teminat mektubu başvurusunda bulunabilirsiniz.

    • Özellikler

     Teminat mektupları, bir malın teslimi ya da bir işin yapılmasının belirlenen sürede ve öngörülen koşullar uyarınca yerine getirileceğini, aksi takdirde tazminat tutarının banka tarafından herhangi bir koşul ileri sürülmeksizin ödeneceğini taahhüt eden, yurt içi ve yurt dışında yerleşik gerçek veya tüzel kişiler lehine düzenlenen garanti mektuplarıdır.

     Teminat mektupları vade bakımından vadeli ve vadesiz (süresiz) olmak üzere ikiye ayrılır:

     Vadeli Teminat Mektupları

     • Bankanın taşıdığı sorumluluğu belirtilen tarihle kısıtlayan ve bu tarih itibarıyla sorumluluğu sona erdiren mektuplar.
     • Üzerinde bir vade veya geçerlilik süresi bulunmayan, iade edilmediği sürece bankanın yükümlülüğünün, lehdar ile muhatap arasındaki sözleşme ilişkisi bittikten sonra 10 yıllık zaman aşımı süresi sonuna kadar sürdüğü mektuplardır.
     • Bankalar açısından oldukça riskli mektuplardır. Devlete hitaben düzenlenen teminat mektuplarının süresiz olarak düzenlenmesi gerekmektedir.

     Vadesiz/Süresiz Teminat Mektupları

     • Lehdar açısından, güvenilir bir bankanın ödeme taahhüdü desteğini almış olarak işe girmeyi sağlar.
     • Muhatap açısından, işin tamamlanmaması halinde tazminat alma güvencesini kazanmış olmayı sağlar.
     • Teminat mektubunun tarafları Banka ve Muhataptır. Lehdar (müşteri), teminat mektubunun tarafı değildir.
    • Avantajlar

     • Lehdar açısından, Ödeme taahhüdü desteğini almış olarak işe girmek.
     • Muhatap açısından, taahhüt veya edimin gerçekleşmemesi halinde tazminat alma güvencesini kazanmış olmak.

    Sıkça Sorulan Sorular

    Teminat mektubu başvurusunu nasıl yapabilirim? Teminat mektubu nasıl alınır?

    Dijital kanallardan teminat mektubu kullanımında bilmeniz gerekenler nelerdir?