Geçmiş Aramalar
   Önerilen Sonuçlar

    e-İmza

    Garanti BBVA’nın e-imza doğrulama sistemi sayesinde, e-imza sertifika sağlayıcı kurumlardan e-imza temin etmiş olan müşteriler, Garanti BBVA’na gönderecekleri talimatları e-imzalı olarak iletebiliyor.

    E-İmza, elektronik ortamlarda imza yerine kullanılabilen yasal kimlik doğrulama sistemidir. 15 Ocak 2004 tarihli ve 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu ile yürürlüğe girmiştir. E-İmza sertifikası yasal olarak belirlenmiş elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı firmalar tarafından verilmektedir. E-İmza,
    • Gerçek kişiye aittir, imza sahibinin kullanımına özgüdür.
    • Kimlik tespitinin elektronik ortamda teyit edilmesini sağlar.
    • İçerdiği elektronik veride yapılan değişikliğin tespitini mümkün kılarak veri güvenliğini sağlar.
    • Belirli işlemlerde yazılı talimat gerekliliğini ortadan kaldırır.
    • Kanunların resmi şekle veya özel bir merasime tabi tuttuğu hukuki işlemler ile teminat sözleşmeleri e-imza ile imzalanamaz.
    • Özellikler

     E-İmzalı Talimat Gönderimi:

     Garanti BBVA’nın e-imza doğrulama sistemi sayesinde e-imza sertifika sağlayıcı kurumlardan e-imza temin etmiş olan müşterilerimiz, Garanti BBVA’ya gönderecekleri talimatları da e-imzalı olarak iletebiliyor. E-imzalı talimatlar ve dokümanlar, müşterilerimizin e-imza tanımlarının yapılmasının ardından şubelerimize ilgili entegratörlerin sunduğu çözümler ile sFTP* aracılığı ile gönderilebiliyor. Garanti BBVA, kanunların elle atılan ıslak imzayı zorunlu tuttuğu ve prosedürleri gereği standart formun doldurulması gereken dokümanlar** dışındaki tüm talimat ve dokumanlar e-imzalı olarak kabul edebiliyor. E-imzalı olarak alınan talimatlar, şube ekranlarına düşerek işlem yetkilerinin kontrolü sonrasında şubeniz tarafından gerçekleştiriliyor.

     Talimatlarınızı e-imzalı olarak gönderebilmek için Şubenizle iletişime geçebilirsiniz.

     *sFTP üzerinden e-imzalı döküman gönderilmesi işlemi için hizmet alınan e-imza sertifika sağlayıcısı kurumların bankamız sistemine uyumlu şekilde doküman iletmeleri gerekmektedir. Detaylı bilgi için en yakın şubemize danışabilirsiniz.

     **Kanunların resmi şekle veya özel bir merasime tabi tuttuğu hukuki işlemler ile teminat sözleşmeleri ile matbu form olarak alınan dokümanlar