5 Soru ve Cevap ile Yatırım Fonları

Yatırımcı profilimiz ne olursa olsun; farklı yatırım fonları arasında ihtiyaçlarımız için en uygun ürünü bulmamız mümkün!

Temkinli bir yatırımcı isek düşük risk profilli ve sabit gelirli; piyasalardaki yüksek dalgalanmaları tolere edebilecek bir yatırımcı isek uzun vadede istikrarlı ve cazip getiri sunan fonları tercih edebiliriz. Fakat her koşulda; fon yatırımlarında bazı bilgi ve detaylara hâkim olmamız gerekir.

İşte, fon satın almadan önce mutlaka cevaplarını bilmemiz gereken 5 soru:

 

Yatırım fonu nedir?

Yatırım fonu; birikimleriyle yatırım yapmak isteyen kişilerin yatırımlarının, Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yetkilendirilen kurumların denetimi altında bir havuzda toplanmasıyla oluşturulan mal varlığı bütünüdür. Bu havuzda, altından hisse senedine kadar birçok yatırım çeşidi yer alır. Yatırım fonu sayesinde, bireysel yatırımcılar olarak bizler, varlıklarımızın daha kurumsal bir yapıda, uzman yönetiminde değerlendirilmesini sağlarız.

 

Diğer ürünlerden farkı nedir?

En temel fark, yalnızca nitelikli yatırımcıların yatırım yapabildiği serbest fonlar dışında kalan tüm yatırım fonlarına hemen herkesin katılım gösterebilmesidir. Ayrıca yatırım fonlarında; değer artış ve azalışları, portföy değerine aylık olarak değil de; günlük olarak yansır.

 

Yatırım fonlarının, yatırımcı için en önemli avantajı nedir?

Yatırım fonunun en önemli avantajı; finans dünyasına çok hâkim olmayan bireysel müşterilerin yatırımlarının, piyasaları sürekli olarak izleyen uzman yöneticiler tarafından yönetilmesidir. Böylece yatırımcıya, minimum risk altında, maksimum kazanç getirmek amaçlanır. Ayrıca yatırım fonları kolay ve hızlı bir şekilde nakde çevrilebilir.

Fon yatırımlarında dikkat edilmesi gereken başlıklar neler?

Öncelikle yatırımımızda risk ve vade tercihimizi belirlememiz ve bu doğrultuda uygun risk değerine ve uygun vade yapısındaki ürünlere sahip yatırım fonlarına yatırım yapmayı değerlendirmemiz gerekir.

Örneğin, kısa vadede parasını değerlendirmek ve bunu düşük bir risk alarak yapmak isteyen yatırımcı, para piyasası veya kısa vadeli borçlanma aracı fonlarına yönelmelidir. Günlük dalgalanmalardan ziyade, orta/uzun vadede yüksek getiri hedefleyen müşteriler, hisse senedi, döviz, altın, eurobond vb. ürünlere yatırım yapan fonları tercih edebilir. Farklı ürünlerden faydalanmak ve portföy çeşitlendirmesi yapmak isteyen yatırımcılar ise bu amaçla kurulmuş olan çoklu varlık fonlarını tercih edebilir.

Son olarak, yatırım fonu tercihimizde, piyasanın geleceğe ilişkin beklentilerini dikkate almalıyız. Ayrıca getiri analizleri esnasında; geçmiş dönem getirilerinin, gelecek dönem getirileri için garanti teşkil etmediğini de göz önünde bulundurmalıyız.

 

Yatırım fonu tercihi nasıl yapılır?

Bir yatırım fonu tercih ederken, fonun risk düzeyine, portföy yöneticisine ve portföyün stratejisine dikkat etmeliyiz. Ayrıca fon kurucusunun geçmiş performansına bakmalı ve tercih edeceğimiz fonun, kendi türündeki diğer fonlara göre başarısını karşılaştırmalıyız. Ek olarak, fonun yönetim ücretini ve gider oranını da dikkate almalıyız. Tüm bu bilgilere, fon kurucusunun sitesinden veya buradan ulaşabiliriz.

 

Yatırımcılar için sadece tek bir alana odaklanmak yerine farklı yatırım seçeneklerini değerlendirmek önemlidir. Döviz yatırımı da bu çeşitlendirme stratejisinin önemli bir parçasıdır. Çünkü döviz yatırımı, portföyünüze uluslararası piyasalara maruz kalma fırsatı sunar ve döviz hareketlerinin getireceği avantajlardan yararlanmanıza olanak tanır.

 

Yatırımcılar için farklı yatırım fonları arasında seçim yapmak önemlidir. Garanti BBVA olarak, çeşitli yatırımcı profillerine uygun fonlar sunuyoruz. İhtiyaçlarınıza en uygun yatırım ürününü bulmak için yatırım fonlarımıza göz atabilirsiniz. Detaylı bilgiler ve seçenekler için yatırım fonları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

______

Burada yer alan yazılar, finansal bilgiler, birikim ve tasarruf önerileri, genel yorum ve tavsiyelerden oluşmakta olup yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım, birikim ya da tasarruf kararı verilmesi ve hareket edilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Etiketler:
  • Finansal Sağlık

  • Ekonomi

  • Birikim

  • Tasarruf