Para ve Altın Transferleri Nasıl Yapılır, Aralarındaki Farklar Nelerdir?

Para transferleri, bireysel ve kurumsal bankacılık işlemleri arasında en yaygın işlemlerin başında geliyor.

Peki günlük hayatımızda sıklıkla adını duyduğunuz havale, EFT; SWIFT, Western Union gibi uluslararası para transferleri ve hayatımıza yeni giren bankalararası altın transferi nasıl yapılıyor, farkları ve özellikleri neler?

Bankacılık faaliyetlerinin gelişen teknolojiyle beraber konforlu ve hızlı altyapılarla buluşması şubeye gitmeye gerek kalmadan birçok işlemi dijital tabanlı hizmetlerle gerçekleştirmenizi sağlıyor.

Bu içerikte; hem havale, EFT, SWIFT ve Western Union ile para transferi hizmetlerini hem de bankalararası altın transferi işleminin detaylarını sizin için ele aldık.

Havale Nedir?

Banka hesabında bulunan bir paranın, yine aynı banka içerisindeki diğer hesaba veya başkasına ait bir hesaba gönderilmesi işlemine havale denir. Havale işlemi yurt içinde yapılan TL ve YP birimli işlemlerdir. Havale talimatları mesai saatlerine ihtiyaç duymaz.

Haftanın 7 günü 24 saat aynı banka içerisinde havale yapılabilir. İstenildiği takdirde yapılan işlemler kayıt edilerek veya düzenli havale talimatı verilerek bir sonraki havale işlemi çok daha kısa sürede gerçekleştirilebilir. Banka havaleleri; banka şubeleri, internet, mobil, telefon ve ATM üzerinden yürütülür.

Bir havale işlemi için alıcının ad/soyad bilgilerine, 26 haneli IBAN’ına (International Bank Account Number) ya da şube ve hesap numarasına ihtiyaç vardır. Havale işlemi için yapılmak istenen ödeme miktarı gönderenin hesabında bulunduğu takdirde havale talimatları saniyeler içinde onaylanır ve alıcının hesabına aktarılır.

EFT Nedir?

Kısaltması EFT olan Elektronik Fon Transferi bir banka hesabında bulunan paranın, başka bir bankadaki diğer ya da başkasına ait olan bir hesaba gönderilmesi işlemine EFT denir. EFT işlemi sadece yurt içinde yapılan TL birimli işlemlerdir.

 

Havale işlemleri gibi EFT işlemleri de banka şubeleri, internet, mobil, telefon ve ATM üzerinden yapılır.

EFT işlemleri, alıcı kişinin ya da kurumun adı, banka şubesi ve hesap numarası yazılarak, ya da alıcının adı soyadı ve IBAN numarası belirtilerek gerçekleştirilir.

İstenildiği takdirde yapılan işlemler kayıt edilerek veya düzenli EFT talimatı verilerek bir sonraki EFT işlemi çok daha kısa sürede gerçekleştirilebilir.

EFT işlem saatleri bankalara göre değişiklik gösterir. Resmî tatiller dışında, hafta içi mesai saatleri arasında gerçekleştirilen EFT işlemleri, Garanti BBVA'da 09.00-17.15 saatleri arasında gerçekleştirilir. EFT talimatlarını 16.00’a kadar gerçekleştiren bankalar 17.15’e kadar gelen talimatları Geç EFT olarak işleme alır ve bu işlemin komisyon bedeli mesai saatlerinde gelen EFT talimatlarının komisyon bedelinden daha fazladır. EFT saatleri dışındaki talimatlar, bir sonraki gün işlemi olarak beklemeye alınır.

Havale ve EFT Arasındaki Farklar Nelerdir?

SWIFT (Döviz Transferi) Nedir?

Açılımı, Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication (Dünya Bankalar Arası Finansal Telekomünikasyon Derneği) olan SWIFT; yurt içi ya da yurt dışı banka hesaplarına döviz olarak gerçekleştirilen para transferidir.

Tüm bankaların kendilerinin kullanımına özel bir SWIFT kodu bulunur. Bankaların döviz hesaplarına yapılan transferlerin gerçekleşmesi için sahip olduğu bu uluslararası kod, 11 haneden ve tamamen büyük harflerden oluşur. İlk 4 hane banka kodunu, devam eden iki hane ülke kodunu, sonraki 2 ya da 4 hane ya da bazı ülkelerde 3 hane yerel kodu, sonraki 3 hane ise şube kodunu tanımlar.

SWIFT kodu örneği:

SWIFT Kodu: TGBATRISXXX

Banka Kodu: TGBA “Garanti BBVA’ya” verilen banka kodu

Ülke Kodu: TR – Türkiye’ye verilen ülke kodu

Yerel Kod: IS

SWIFT işlemi yapabilmek için bir döviz hesabı ve işlem ücreti kesilebilecek bir TL hesabı gereklidir. SWIFT kodu bankadan öğrenilebilir veya transferin yapılacağı bankanın yer aldığı ülke bilgisi, bu ülkede yer alan bankanın ilk harfi, döviz transferinin yapılacağı bankanın veya şubenin bulunduğu şehrin ilk üç harfi kullanılarak bulunabilir ve SWIFT işlemi tamamlanır.

Bankalara göre değişiklik göstermekle beraber SWIFT işlemi girişleri 17.00'dan önce yapıldığında transfer 2 iş günü içinde, 17.00'dan sonra yapıldığında ise 3 iş günü içinde karşı bankadaki hesaba ulaşır. Aynı gün valörlü seçeneği ile saat 13.45’e kadar olan USD, EUR ve GBP döviz cinsi gönderimler ek ücret karşılığında aynı gün içerisinde yapılabilir. Gönderilen SWIFT transfer tutarı üzerinde karşı banka masraf/komisyon kesintisi yapabilir. BSMV dahildir.

SWIFT Takip Raporu Özelliği Garanti BBVA İnternet’te!

Garanti BBVA'nın SWIFT Takip Raporu ile talimatların ne zaman oluşturulduğu, hangi aracı bankada ne kadar süreyle beklediği ve alıcı bankaya ulaşıncaya kadar geçen süre gibi detaylar izlenebilir. Aynı zamanda, alınan ücret ve komisyonlara da detaylı şekilde ulaşmanızı sağlar. Ayrıca, bildirim özelliği sayesinde kullanıcılar, işlemin akıbetine dair anlık bilgilendirme de alabilirler. SWIFT işlemlerinizi Garanti BBVA ile gerçekleştirmek için daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Western Union ile Para Transferi Nedir?

Western Union, dünya çapında 200’den fazla ülke ve bölgede, 500 binden fazla noktada uluslararası para transferi hizmeti sunar.

Gönderilen para yalnızca birkaç dakika içerisinde alıcıya ödenir.

Bankamız müşterisi iseniz Western Union para gönderme ve alma işlemlerinizi;

  • Şubelerden,
  • İnternet Şubesi Para Transferi --> Western Union menüsünden,
  • ATM’lerden * Para Transferi --> Western Union menüsünden,

Para alım işlemi için;

Para Transferi Kontrol Numarası (MTCN**), gönderici adı, gönderici ülke ve ödeme tutarı bilgileri,Para gönderim işlemi için; Alıcı adı, alıcı ülke ve gönderilmek istenen tutar bilgilerini girerek gerçekleştirebilirsiniz.

*ATM’lerden sadece para alım işlemi yapılabilir.

Western Union ile online olarak ne kadar para gönderebilir ve alabilirim?

Müşteri bazında şubeden yapılan işlemlerde günlük üst limit 7500 USD ve muadili döviz cinsi, internet şubeden yapılan işlemlerde 3000USD ve muadili döviz cinsi, ATM’den yapılan işlemlerde 1000 USD ve muadili döviz cinsi para gönderim işlemi yapılabilir.

Para alım işlemleri için geçerli herhangi bir limit bulunmamaktadır.

Western Union ile para transferi hakkında daha fazla bilgiye buradan, para transferi ücret tablosuna buradan ulaşabilirsiniz.

SWIFT ve Western Union ile Para Transferi Arasındaki Farklar Nelerdir?

Cep Telefonu ile Para Transferi Nedir?

7 gün 24 saat hiçbir banka müşteri olmasa dahi herhangi bir alıcıya cep telefonu numarası, TCKN ve tutar bilgisi ile yapılan transferlerdir. Cep telefonuna para transferi işlemleri internet bankacılığı, ATM ve mobil uygulamalar üzerinden yapılır.

CepBank

Cebe Para Gönder (CepBank) adımı ile, Garanti BBVA Mobil veya İnternet Bankacılığı’nı kullanarak, herhangi bir alıcının cep telefonuna Garanti BBVA’da hesabı ya da kartı olmasa bile anında güvenli bir şekilde para gönderebilirsiniz. Para gönderilen kişi parayı Türkiye'nin her yerinde tüm Garanti BBVA ATM’lerinden çekebilir.

CepBank hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Bankalararası Altın Transferi

Bankamızdaki vadesiz altın hesaplarınıza, Altın Transfer Sistemi’ne* dahil diğer bankalardaki tüm hesaplardan gram altın transfer edebilir veya kendi hesaplarınızdan diğer bankalardaki hesaplara gram altın gönderebilirsiniz.

* Altın Transfer Sistemi’nin yazılım ve sistem geliştirmesi İstanbul Takas ve Saklama Bankası AŞ (Takasbank) tarafından yapılmıştır.  Sisteme dahil olan banka listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Altın Transfer İşlemi Özellikleri:

  • Altın transfer tutarı minimum 1 gr. (brüt) ve katları şeklinde olmalıdır.
  • Sadece şube kanalıyla diğer bankaya altın transferi yapılabilir.
  • Bankamızda, hesabınıza gelen altınlar, brüt gr. olarak karşı bankadan gönderilen tutarın net gr. karşılığı olarak hesabınıza iletilir.
  • Transferler aynı gün ve ileri gün valörlü olacak şekilde gerçekleşebilir.

 

Burada yer alan yazılar, finansal bilgiler, birikim ve tasarruf önerileri, genel yorum ve tavsiyelerden oluşmakta olup yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım, birikim ya da tasarruf kararı verilmesi ve hareket edilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.