Mobil Bankacılığın Hızını Yakalamak için 7 Güncel Özellik

Kategori:Teknoloji

Günümüzün teknolojik dinamikleriyle beraber geleneksel bankacılık yerini dijital bankacılık hizmetlerine bırakmaya başladı. Dijital bankacılığın en güçlü olduğu kanallardan biri de şüphesiz mobil bankacılık.

Türkiye Bankalar Birliği Dijital, İnternet ve Mobil Bankacılık İstatistiklerinde, Ocak-Mart 2018 dönemi içinde az bir kez giriş işlemi yapmış, aktif, bireysel, dijital bankacılık müşteri sayısının 35 milyon 673 bin kişi olduğu ve bu grafik içinde sadece mobil bankacılık işlemi yapan müşteri sayısının ise 23 milyon 441 bin kişi olduğu bilgisi yer alıyor. Bu oranlar üzerinden çıkarılan en belirgin sonuç ise mobil bankacılığın, internet ve ATM bankacılığına açık ara farkla tercih ediliyor oluşu.

Bankalar, Finansal Teknolojilere yaptığı yatırımların bir ayağını oluşturan mobil uygulamalarını her geçen gün geliştirmeyi sürdürürken mobil bankacılığın yükselişine devam edeceği de kolaylıkla öngörülebiliyor.

Mobil bankacılığın dilini ve hızını yakalamanızı sağlamanız için hazırladığımız bu içerik ile şimdi en güncel özelliklere hızla hâkim olabilirsiniz.

1. Şubeye Gitmeden Kredi Başvurusu

Mobil bankacılık uygulamalarında istediğiniz zaman istediğiniz yerde krediye başvurabilir; eğer krediniz onaylanırsa ve şartlar uygunsa hemen kredinizi kullanabilirsiniz.

Bazı bankaların Görüntülü Başvuru hizmeti de sunduğu mobil bankacılık kredilerindeki; Kredi Başvurusu, Kredi Başvuru Takibi ve Kredi Kullanımı gibi tüm adımları bankanızın mobil uygulaması üzerinden izleyebilirsiniz.

Şubelerden başvurulan kredilerin belirli bir üst limiti bulunmamakla beraber mobil bankacılık üzerinden temin edilen kredilerin, bankalara göre değişiklik gösteren üst limiti bulunur.

2. QR Kod ile Hızlı ve Pratik İşlemler

Gelişen teknoloji ve artan mobil bankacılık kullanımıyla birlikte bankaların mobil uygulamalarına, işlemleri hızlandıran birçok yenilik geliyor. Bu yenilikler arasında en önemlilerinden biri ise QR kod ile yapılabilen işlemler.

İngilizce Quick Response’ın kısaltılmışı olan QR; mobil cihazların kameralarından okutulabilen, siyah-beyaz, kare şeklindeki bir koddur. QR kodlar ile web site ve görsel yönlendirmeler gibi birçok hızlı işlem gerçekleşebilir.

QR kodun bankacılık işlemlerinde de kullanılmaya başlanması, müşterilerin bu işlemlerde hızlanmasını ve pratikleşmesini sağlamıştır.

QR kod ile bankaların mobil uygulamalarında 4 farklı işlem yapılabiliyor;

  • QR Kod ile Para Transferi
  • QR Kod ile Para Yatırma
  • QR Kod ile Para Çekme
  • QR Kod ile Ödeme Yapma

 

3. Görüntülü Kredi ile Canlı Görüşme

 

Her bankanın mobil uygulamasında mevcut olmayan görüntülü kredi özelliği, krediye başvurmak isteyen müşterilerin, mobil uygulama üzerinden bir uzmanla yüz yüze görüşerek gerçekleştirdiği bir başvuru kolaylığıdır.

Hafta içi 09.00-18.00 saatleri arasındaki hizmetten yararlanmak isteyen kişiler müşteri temsilcisiyle görüntülü konuşabildiği bu hizmet ile kredi başvurusu yapma, sonuç sorgulama ve ürünlerle ilgili bilgi alma imkânına ulaşıyor. Müşteriler, uygulamada bulunan Kredi Başvurusu adımından Görüntülü Başvuru butonuna tıklayarak Kredi Danışmanı ile görüntülü konuşma yapabiliyor. Üstelik onaylanan kredi tutarları müşterilerin hesaplarına anında yatırılıyor.

Farklı bankaların uygulama içeriklerine bağlı olmakla beraber görüntülü kredi hizmeti ile müşteriler canlı destek alabilir, başvuru sonucunu sorgulayabilir ve ürünlerle ilgili gerekli bilgiyi, görüştüğü uzmandan temin edebilir.

4. Sesli Mobil Asistan

Bankaların mobil uygulamalarında bulunan sesli mobil asistanlar, aynı akıllı telefonların yapay zekâ asistanları gibi gündelik konuşmaları anlama üzerine yapılandırılır. Yapay zekâ altyapısı sayesinde asistanlar, düzenli olarak öğrenebilir ve kendini geliştirebilirler. Sesli asistanlar sayesinde evde yemek yaparken, araba kullanırken, eller serbest modunda bankacılık işlemleri tamamlanabilir. Tüm talep ve ihtiyaçlar için etkin destek sağlamak adına geliştirilen yapay zekâlı mobil asistanlar aracılığıyla para transferinden kredi başvurusuna kadar her türlü işlem gerçekleştirilebilir.

Eğer biraz eğlenmek ve gülümsemek isterseniz Garanti BBVA’nın teknolojik karakteri UGI ile sohbet bile edebilirsiniz. UGI size hesap bakiyenizi, kart borcunuzu söyleyebilir, para transferlerinizi gerçekleştirebilir. Ya da canınız sıkıldığında sizinle sohbet ederek gününüzü güzelleştirebilir.

5. Biyometrik Tarama ile Giriş

Mobil bankacılık uygulamalarının biyometrik algoritmalardan yararlandığı güncel hizmetlerin başında Göz Tanıma ve Yüz Tanıma ile Giriş var.

Göz yapısını tanıyarak mobil bankacılık uygulamalarına; parolasız, güvenli ve hızlı giriş yapılmasını sağlayan bu hizmetin en büyük avantajı, parola unutma ya da hareket halindeyken mobil cihazları rahat kullanamama gibi sorunların ortadan kalkmasını sağlamasıdır.

6. Cepten Şube Randevusu

Cepten şube randevusu, mobil bankacılık uygulamalarının en konforlu özelliklerinden biri. Şubeye gitmesi gereken müşteriler mobil uygulamalar üzerinden randevu alarak, şubede sıra beklemeden ve zaman kaybetmeden işlemlerini gerçekleştirebilir.

Şubelerin bekleme süreleri ve yoğunluğu hakkında tahmini veriler sunan şube randevusu hizmetleri ayrıca yol haritası görüntüleme gibi avantajlar da barındırır.

7. Bildirim Merkezi

Mobil uygulamalardaki bildirim merkezi, sosyal medya hesaplarınızdaki bildirim sekmeleriyle aynı işlevde çalışır.

Ödenmesi gereken borçlara, hesabınıza yatan paraya ve size özel kampanyalara, mobil uygulamanızın bildirim merkezi bölümünden ulaşabilirsiniz. Üstelik hesabınıza para geldiğinde ya da faturalarınızın son ödeme tarihlerinde uygulamaya giriş yapmamış olsanız da gelen bildirimler sayesinde bilgi sahibi olabilirsiniz.

İşleminizi mobil bankacılık aracılığıyla gerçekleştirirken karşınıza çıkabilecek en önemli terimleri sizin için yazdık. Eğer öğrenmek istediğiniz başka mobil bankacılık terimi olursa, Garanti BBVA sosyal medya hesapları üzerinden bizimle iletişime geçebilir, dilediğiniz terimi sorabilirsiniz.

Mobil bankacılık ile yapabileceğiniz az bilinen işlemler hakkında bilgi almak için Az Bilinen Dijital Bankacılık Ödemeleri içeriğimize göz atabilirsiniz.