İşte minimalizme dair merak ettikleriniz!

Günümüzün modern dünyasında hemen hemen her zaman bir yerlere yetişmeye çalışıyor, sürekli oradan oraya koşturuyoruz. Hem iş hem de özel yaşamımızı yönetmek için ajandalar eskitiyor, yine de çoğu kez hiçbir şeye yetemediğimizi hissedebiliyoruz. Bu yoğunluğun içinde her gün “yeni” ihtiyaçlarımızın ortaya çıktığını düşünüyoruz. Başımızı çevirdiğimiz her yerde karşımıza çıkan tüketim odaklı mesajlarla, farkında bile olmadan alışverişin gereklilik olmaktan çıkıp bir alışkanlık halini aldığı yaşam tarzını çoktan benimsemiş oluyoruz bile… Sonra açıyoruz gardırobumuzu, “Bugün ne giysem?” diye dakikalarca düşünüyoruz. Neye elimizi atsak içimize sinmiyor; nasıl oluyor da dolabımız tıka basa doluyken giyecek tek bir kıyafetimiz bile olmuyor?

İşte tüm bu soruları soran, hayatındaki maddi ve duygusal kalabalığın farkına varanların son yıllarda giderek daha fazla benimsediği bir akımdan, minimalizmden bahsedeceğiz bu yazımızda sizlere. Hazırsanız, başlayalım!

 

Minimalizm nedir?

Minimalizm en genel anlamıyla, sadece gerçekten ihtiyaç duyduğumuz şeylerle yaşamayı bilinçli olarak tercih etmemiz anlamına geliyor. Bu sayede yaşam alanımızda çok daha az eşya bulunuyor ve bizler de enerjimizi, zamanımızı ve paramızı “gerçekten” yaşayabilmeye ayırabiliyoruz.

 

Minimalizmle gerçekten önemli olana odaklanın

Minimalizmin son yıllarda tüm dünyada her geçen gün daha da fazla takipçiye kavuşan bir yaşam biçimine dönüştüğünü görüyoruz.

Minimalist yaşam felsefesinin dünyadaki öncülerinden, The Minimalists web sitesinin kurucuları ve Minimalizm: Önemli Şeyler Hakkında Bir Belgesel filminin yaratıcıları Joshua Fields Millburn ile Ryan Nicodemus, minimalizmi şöyle tanımlıyor: “Minimalizm, özgürleşmenize yardımcı olabilir. Korkudan, kaygıdan, suçluluk duygusundan, depresyondan, tüketim kültürü üzerine inşa ettiğiniz hayatınızın tuzaklarından kurtularak gerçek anlamda özgür olabilmenizi sağlayabilir. Minimalizmle ‘önemli olana’ odaklanarak mutluluğu bulabilir ve tamamlanmış hissedebilirsiniz.”

Japonya’nın en ünlü minimalistlerinden, yazar ve editör Fumio Sasaki ise bir röportajında minimalizmle tanışmadan önce evinde sayamayacağı kadar çok eşyasının olduğunu, bu eşyaları düzene sokup evini dahi temizleyemediğini ve uzun yıllar boyunca bu şekilde yaşadığını anlatıyor. Daha önceleri kitap, DVD ve CD koleksiyonerliği yapan 41 yaşındaki Sasaki, tüketim ihtiyacına duyduğu yoğun isteğin farkına vardığında tüm koleksiyonunu satıyor ve arkadaşlarına dağıtıyor. Tokyo’da 20 metrekarelik bir evde yaşayan ve minimalizmle tanıştıktan sonra bu konuda bir de Goodbye, Things adlı bir kitap yazan Sasaki, minimalizm öncesi yaşam tarzıyla ilgili hiçbir şeyi özlemediğini söylüyor. Bu yaşam felsefesini benimsemesiyle birlikte zamanın ne kadar değerli olduğunu fark ettiğini vurgulayan Sasaki artık temizliğe veya alışverişe çok daha az vakit harcıyor; paraya ve materyalizme yüklediği anlamın da giderek azaldığını ifade ediyor.

 

Daha sürdürülebilir bir yaşam için: Minimalizm

İlk bakışta belki birebir ilişkisi yokmuş gibi görünse de minimalist yaşam aslında daha sürdürülebilir bir dünyayı da mümkün kılıyor. Nasıl mı? Hemen anlatalım!

Büyük bir hevesle satın aldığımız ürünlerin üretim aşamasında yoğun miktarda kaynak ve enerji kullanılıyor. 2016 yılında yapılan bir araştırmada, kullandığımız ürünlerin sera gazı salınımının yüzde 60'ından sorumlu olduğu görülüyor. Aynı araştırmada, tüketimin sürekli artması sebebiyle bu oranın giderek artmasının beklendiğinden de bahsediliyor. Elbette yaşamımızda ürünlere ihtiyaç duyuyoruz; buradaki kritik nokta, aşırı tüketimin önüne geçebilecek farkındalığı yaratabilmek… Daha az, daha öz ancak daha kaliteli ve uzun ömürlü ürünler satın alarak hem ihtiyaçlarınızı karşılayabilir hem de aşırı tüketimden kaçınarak sürdürülebilir bir dünyaya katkı sunabilirsiniz. Ayrıca alışveriş esnasında geri dönüştürülebilir ve çevre dostu ürünlere öncelik vererek “daha iyi” satın alımlar yapabilirsiniz.

 

Minimalist yaşama 5 adım

Aslında minimalist yaşamak, düşündüğünüz kadar zor değil… Yalnızca biraz kararlı ve kendi direncinize karşı sabırlı olmanız gerek. Düşünsenize; yıllardır alıştığınız yaşam tarzınızı elbette bir günde değiştirmeniz pek gerçekçi değil. Tabii sihirli değneğiniz yoksa! Biz sihirli değneğiniz olmadığını varsayıyor ve “minik” adımlarla minimalizm yolculuğuna çıkma rehberini sizinle paylaşıyoruz.

 

 

 

Burada yer alan yazılar, finansal bilgiler, birikim ve tasarruf önerileri, genel yorum ve tavsiyelerden oluşmakta olup yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım, birikim ya da tasarruf kararı verilmesi ve hareket edilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.