Sosyal İzolasyon Dönemini Evde Verimli Geçirin

Bugünlerde kendimizi ve çevremizdekileri Koronavirüs salgınının olası etkilerinden korumak için alabileceğimiz en büyük tedbir, sosyal izolasyon. İçinde bulunduğumuz dönem kolay olmadığından, herkes kendine uygun bir mücadele yöntemi geliştirmeye çalışıyor.

eKampüs’te hem kendinize hem de evde eğitim görmeye devam eden çocuklarınıza destek olabilmeniz için eğitim yazıları ile gündeme yönelik bilgilendirici blog yazıları bulunuyor.

eKampüs uzaktan eğitim platformu; eğitimcilerin, mesleki ve kişisel gelişimlerine katkı sunan kaliteli eğitim içeriklerine ulaşmasına ve meslektaşlar arası bilgi paylaşımına ortam sağlamak amacıyla 2009 yılında ÖRAV tarafından kuruldu. 2019 yılında yenilenen altyapısı ve zengin içeriğiyle herkese açılan platform; öğretmenler, eğitimciler ve ebeveynler için güvenilir bir bilgi/deneyim paylaşımı sağlıyor. 

Birbirinden farklı konularda zengin kaynaklarıyla herkese açık olan eKampüs’teki faydalı içeriklerden bazılarını sizin için derledik.

 

  • Yaratıcı Yazmayı Öğrenmeye Ne Dersiniz?

Yaratıcı yazma süreci, sözcükleri yaratıcı düşünme ölçeklerine göre sınıflama, kişisel çıkarımlardan yola çıkarak bilgi üniteleri ve değişkenler arasında ilişkiler kurma, parçaların birbirleriyle ilişkilerinden yararlanarak yeni bilgi parçaları oluşturma, sözcüklerin ortak anlamlarını resimle ifade etme, var olan bilgi parçalarını değiştirme-dönüştürme ve çıkarımlar yaparak bilgiyi zenginleştirme yöntemlerine ve tekniklerine dayanır. Bu eğitim, evde olduğumuz bugünlerde yazmaya başlamak için iyi bir başlangıç noktası olabilir.

 

 

  • Evde Çocuklarla Birlikte Yapılabilecek Basit Deneyler

Evde kaldığımız bu dönemde çocuklarınızı daha iyi tanıyabileceğiniz ve sorular yoluyla farklı yeteneklerini keşfedebileceğiniz deneyler, birlikte kaliteli vakit geçirmenizi de sağlayacak. Mutfaktaki sebzeleri kullanarak sihirli renkler oluşturabilir, 24 saat sirkede kalan yumurtaların nasıl zıpladığını keşfedebilir veya soda, kabartma tozu ve sirke kullanarak kendi yanardağınızı yaratabilirsiniz.

 

  • En Verimli Şekilde Evden Nasıl Çalışılır?

Evden çalışma, salgının yayılmasını önlemek için alınan en ciddi kararlardan biri olan sosyal izolasyonu destekliyor. Ama biliyoruz ki pek çok kurum ve çalışan bu duruma hazırlıklı değildi. eKampüs’te, evde çalışırken yapmanız ve yapmamanız gerekenlerle ilgili öneriler bulabilirsiniz.

 

  • Bilgi Okuryazarlığı Nedir?

İçinde bulunduğumuz bilgi çağında, insanların kaynağı ve doğruluğu belli olmayan her türlü bilgiyi internette paylaşması, doğru bilgiye erişimi zorlaştırıyor. İnternette yaptığımız aramalarda, karşımıza seçmemiz ve değerlendirmemiz gereken milyonlarca hatta milyarlarca bilgi çıkıyor. Bu değişimle baş etmek ve dijital dünyada yönünüzü bulabilmek için siz de bilgi okuryazarlığı eğitimi alabilirsiniz.

 

  • Çocuk Yetiştirmenin Püf Noktaları

Bu eğitim, çocuklarda olumlu davranışlar geliştirmede yararlı olan altın kurallar ve olumsuz davranışların görünürlüğünü azaltmak için uygulanabilecek teknikler hakkında anne-babaları bilgilendirmeyi hedefliyor. Yapılan yanlışlardan örnekleri ve çocuklarınızı olumlu davranışlara nasıl yönlendirebileceğinize dair ipuçlarını vakalar üzerinden keşfedebilirsiniz.

 

Daha fazlası için https://www.ekampus.orav.org.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.