Ramazan Ayında Ev Ekonomisi İçin İpuçları

Bir ay boyunca masaların daha farklı bir özenle kurulacağı, sofraların kalabalıklaşacağı, alışveriş listelerinin daha kabarık olacağı zamanlar. Bir yanda da nasıl sağlıklı oruç tutulur, yemeği fazla kaçırınca ne yapmalı gibi tavsiyelere daha fazla dikkat kesileceğimiz bir ay. Hemen ertesinde de nostaljiyi, kavuşmayı tadacağımız belki biraz da mola alıp dinleneceğimiz bayram gelecek. Bünyelerimiz bu aya hazır olabilir, peki ya bütçemiz? Siz planlarınızı yaparken gelir-gider dengeniz bozulmasın, harcamalarda ipin ucu kaçmasın diye birkaç önerimiz var. İşte ev ekonomisi yönetimini bir hayli kolaylaştıracak tasarruf ve harcama önerileri…

 

Bilinçli alışveriş etmek: Hem tüm ay boyunca hem de bayram öncesinde özellikle kredi kartı harcamaları artıyor. Harcama listesinin başında da gıda alışverişleri bulunuyor. Bu harcamalarda bütçeyi fazla zorlamamak için şunları yapabiliriz; Ürün fiyat karşılaştırması yapmak, kampanya ve indirimleri takip etmek, sadece kampanya var diye ihtiyaç dışı ürünleri almaktan kaçınmak, harcamalar için limit belirlemek ve bunun dışına çıkmamak.

 

Gıda israfından kaçınmak: Maalesef bu süreçte gıda israfı da artabiliyor. Bu israfa hem alışveriş aşamasında hem de sofrada tanık olabiliyoruz. Oysa küçük müdahalelerle bunu önlemek mümkün. Örneğin oruç tutuyorsak açken alışverişe çıkmamayı, özellikle çabuk bozulabilecek ürünlerde (meyve-sebze vb.) ihtiyacımız kadar almayı, alışveriş listesinin dışına çıkmamayı tercih edebiliriz. Yemek planlarını haftalık olarak yapabiliriz, misafir bekliyorsak abartıya kaçmayan bir menü hazırlayabiliriz. Bunların dışında mesela iftarda artan gıdaları sahurda veya bir sonraki gün farklı şekillerde yeniden değerlendirebiliriz. Üstelik israftan kaçınmak cebimize olduğu kadar doğaya da iyi gelir! Aslında gıda israfını önlemek hem finansal sağlığımız hem de sürdürülebilirlik açısından yılın her zamanı hedefimiz olmalı.

Bayram için önceden biriktirmek: Diyelim ki bayramda evde kalmayanlardanız… İster tatil olsun ister aile ziyareti, bunun için son dakikada para aktarmak yerine bütün bir ay boyunca düzenli olarak kenara bir miktar ayırabiliriz. Ayrıca mutlaka bir tatil bütçemiz olmalı. Bu bütçe yolculuk, yeme-içme, konaklama, eğlence gibi harcama kalemlerinin tümünü içermeli. Önceden planlanan ve bütçesi belirlenen tatiller çok daha ekonomiktir. “Tatil yapmak istiyorum ama bütçem dar” diyorsanız günübirlik turlara çıkmak, arkadaşlarla birlikte ev-araba kiralamak, kamp yapmak gibi seçenekleri de düşünebilirsiniz. 

Harcamaların artması bir yana planda olmayan, sürpriz masrafların da çıkabileceği bir zaman dilimindeyiz. Beklenmedik bir davet, yolculuk, verilecek harçlıklar... Bunun gibi harcamaların ev ekonomisi üzerindeki etkisini en aza indirmek için küçük de olsa kenara bir miktar para ayırabiliriz.

Sürprizlere hazır olmak: Harcamaların artması bir yana planda olmayan, sürpriz masrafların da çıkabileceği bir zaman dilimdeyiz. Beklenmedik bir davet, yolculuk, verilecek harçlıklar… Bunun gibi harcamaların ev ekonomisi üzerindeki etkisini en aza indirmek için küçük de olsa kenara bir miktar para ayırabiliriz. Bunun için ayrı bir bütçe oluşturabiliriz.

 

Bankaların ve kartların sunduğu olanaklardan yararlanmak: Bütçemizi rahatlatacak, harcamalarımızı kontrol edecek bir diğer yöntem ise bankamızın/kartlarımızın bize özel sunduğu kampanyaları incelemek. Mesela Garanti BBVA müşterisiyseniz Bonus ailesinin kredi kartlarıyla harcadıkça bonus kazanabilir, kazandığınız bonusları bedava alışveriş için kullanabilir, dilerseniz ödemelerinizi taksitlendirip erteleyebilirsiniz. Ya da Bonus Flaş ile size özel kampanyaları görebilir, dilediğiniz kampanyaya katılabilir ve harcamalarınız için bir tutar belirleyebilirsiniz.

 

“Ev ekonomisi önce gelir” diyenlerdenseniz siz de bu ipuçlarını takip edip ramazan boyunca fazla harcamalardan kaçınabilirsiniz. Böylece bayrama keyfiniz ve finansal sağlınız yerinde girebilirsiniz!

 

__________

Burada yer alan yazılar, finansal bilgiler, birikim ve tasarruf önerileri, genel yorum ve tavsiyelerden oluşmakta olup yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım, birikim ya da tasarruf kararı verilmesi ve hareket edilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Etiketler:
  • Finansal Sağlık

  • Alışveriş