Köprü ve Otoyol Geçiş Ücretleri 2024 Rehberi

Seyahat planlarının, bayram ziyaretlerinin, şehir içi ve şehirler arası ulaşımın olmazsa olmazı yolda ne kadar harcanacağını bilmek. Ancak zaman içinde değişen köprü ve otoyol geçiş ücretlerini takip edebilmek bazen zor olabiliyor. İşte biz de yola çıkmadan önce hesabınızı bilin, sürpriz masraflarla karşılaşmayın diye 2024 köprü geçiş ücretleri ve otoyol ücretlerini sizin için araştırdık.

Gelin rehberimize kısaca bir göz atalım.

 

Hangi araç sınıfına sahibim?

Köprü ve otoyolları kullanırken ödeyeceğiniz ücret kullandığınız aracın sınıfına göre değişiyor. Hangi araç sınıfı hangi araç tipini ifade ediyor öğrenmek için aşağıdaki tablodan yararlanabilirsiniz. 

1. sınıf araçlar kategorisinde otomobiller, 2. sınıf araç kategorisinde minibüsler, 3. sınıf araç kategorisinde yolcu otobüsleri, 4. sınıf araç kategorisinde kamyonlar, 5. sınıf araç kategorisinde ise tır ve treyler bulunuyor. Ancak araç sınıfları belirlenirken sahip olduğu aks adedinin belirleyici olduğunu hatırlatalım.

 

İstanbul’daki Köprülerin Geçiş Ücretleri 2024

Asya ile Avrupa arasında seyahat etmenin belki de en keyifli yolu İstanbul’un köprülerini kullanmak. Peki bu köprülerden geçmek için ödememiz gereken ücretler neler? Hangi araçların geçişine izin veriliyor? İşte İstanbul’daki köprü ve tünellerin tek yön geçiş ücretleri.

istanbul köprüleri köprü geçiş ücretleri 2024

İstanbul’daki köprülerden her aracın geçişine izin verilmediğini bilmenizde fayda var. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden yalnızca 1. sınıf araçlar, yolcu araçları, toplu taşıma araçları, N1 Sınıfı acil yardım ambulansı ve acil sağlık araçları geçebiliyor. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden ise ; 1. sınıf araçlar, 2. sınıf araçlar(kamyon ve otobüsler hariç), servisler, karavanlar, toplu taşıma araçları ve bazı resmi plakalı araçların geçişine izin veriliyor. Bunların dışında kalan 2. 3.4. ve 5. sınıf araçların zorunlu olarak Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü kullanması gerekiyor.

Avrasya Tüneli Geçiş Ücreti 2024

İstanbul trafiğinden kaçmak için tercih edilebilecek bir diğer alternatif Avrasya Tüneli. Ancak bilmelisiniz ki bu tünelden yalnızca 1. ve 2. sınıf araçlar ile 6. sınıf olarak tanımlanan motosikletler geçebiliyor. Tek yön olarak hesaplanan geçiş ücretleri 1. sınıf araçlar için 112 TL, 2. sınıf araçlar için 168 TL ve 6. sınıf araçlar için 43,70 TL olarak değişiyor. Gece tarifesi için ise bu ücretler 1. sınıf araçlarda 56 TL, 2. sınıf araçlarda 84 TL ve 6. sınıf araçlarda 21,85 TL oluyor. Gündüz tarifesi 05:00-23:59 saatleri arasında, gece tarifesi ise 00:00 – 04:59 saatleri arasında uygulanıyor.

 

Avrasya Tüneli’ni kullanırken nakit ödeme seçeneği bulunmuyor. Yalnızca HGS üzerinden yapabileceğiniz ödemeler hakkında daha fazla bilgi için Avrasya Tüneli ücretler sayfasına göz atabilirsiniz.

İstanbul trafiğinden kaçmak için tercih edilebilecek bir diğer alternatif Avrasya Tüneli. Ancak bilmelisiniz ki bu tünelden yalnızca 1. ve 2. sınıf araçlar geçebiliyor.

Kuzey Marmara Otoyolu Ücretleri 2024

İstanbul’daki yolculuğunuz sırasında Kuzey Marmara Otoyolu’nu kullanarak şehir merkezine hiç uğramadan seyahat etme imkânınız da var. Avrupa ve Anadolu Yakası boyunca devam eden otoyol, Kınalı mevkisinden başlayarak Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile Sakarya'nın Akyazı ilçesine kadar uzanıyor. Kuzey Marmara Otoyolu Ücreti ile ilgili güncel fiyat bilgisine aşağıdaki tablolardan ulaşabilirsiniz.

 

Kuzey Marmara Otoyolu Avrupa Ücretleri 2024

Kuzey Marmara Otoyolu Avrupa Geçiş Ücretleri 2024

Kuzey Marmara Otoyolu Anadolu Ücretleri 2024

Kuzey Marmara Otoyolu Anadolu Geçiş Ücretleri 2024

Kuzey Marmara Otoyolu’nun Anadolu Yakası üzerinde bulunan önemli çıkış noktalarının geçiş ücretlerini yukarıdaki tabloda bulabilirsiniz. Tüm çıkış noktalarının ücret bilgisi için KMO Anadolu Otoyolu web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

1915 Çanakkale Köprüsü Geçiş Ücretleri 2024

Yakın zamanda trafiğe açılan, çiçeği burnunda 1915 Çanakkale Köprüsü’nü rehberimize koymayı unutmadık tabii ki. Çanakkale Boğazı’na geçmek için deniz ulaşımı yerine, 1915 Çanakkale Köprüsü’nü kullanmak isterseniz ödemeniz gereken Çanakkale Köprüsü geçiş ücretini aşağıdaki tablodan öğrenebilirsiniz.

1915 Çanakkale Köprüsü Geçiş Ücretleri 2024

İstanbul – İzmir Otoyolu ve Osmangazi Köprüsü Geçiş Ücreti 2024

İstanbul – İzmir otoyolundaki ilk durağımız Osmangazi Köprüsü. Bu köprüyü kullanarak İzmit Körfezi’ni dakikalar içinde geçebilir, zamandan ve yoldan tasarruf edebilirsiniz. Peki bunun maliyeti ne? Osmangazi Köprüsü geçiş ücretini ve otoyol boyunca en çok kullanılan çıkış noktaları için ödeyeceğiniz ücret miktarını aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz. 

Osmangazi Köprü Ücreti 2024

İstanbul – Ankara (Anadolu) Otoyolu Geçiş Ücretleri 2024

Anadolu Otoyolu’nu kullanarak Kocaeli, Adapazarı, Düzce, Bolu ve nihayet Ankara’ya ulaşabilirsiniz. Ancak Anadolu gişelerinden giriş yapabileceğiniz bu yol üzerinde pek çok çıkış noktası bulunuyor. Biz de güzergâh boyunca en sık kullanılan çıkış noktalarını ve geçiş ücretlerini sizler için araştırdık. İşte Anadolu Otoyolu üzerinde ödemeniz gereken geçiş ücretlerinden bazıları… 

Anadolu Otoyolu Geçiş Ücretleri 2024

Kullanacağınız çıkış noktasına ve aracınızın sınıfına göre Türkiye'deki diğer köprü ve otoyol geçiş ücretlerini öğrenmek için Karayolları Genel Müdürlüğü KGM Otoyol ve Köprü Geçiş Ücretleri sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

 

Köprü ve otoyol geçiş ücretleri nasıl ödenir?

Ülkemizdeki köprü ve otobanların geçiş ücretlerinin neredeyse tamamı HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) üzerinden tahsil ediliyor. Anlaşmalı bankalar ile iletişime geçerek aracınızın plakasına kayıtlı bir HGS hesabı açmanız mümkün. Hesabınızda yeterli bakiye olması durumunda hiçbir ceza ödemeden Türkiye’deki köprü ve otoyolları rahatlıkla kullanabilirsiniz. Garanti BBVA Mobil/İnternet Bankacılığı aracılığıyla HGS başvuru ve HGS yükleme işlemlerini hemen gerçekleştirebilirsiniz. Henüz müşterimiz değilseniz Garanti BBVA Mobil'den online banka hesabı açma işlemini hızlıca gerçekleştirebilirsiniz. Eğer yeni bir araç satın almak istiyorsanız hayalini kurduğunuz sıfır ya da ikinci el araca, avantajlı taşıt kredisi seçenekleriyle sahip olabilmeniz için sizleri Garanti BBVA’ya bekliyoruz!

Yavuz Sultan Selim Köprüsü geçiş ücretini ve Osmangazi Köprüsü ücretini nakit ödeme gişelerini kullanarak ödeyebilirsiniz.

 

Geçiş ihlali nedir? Nasıl ödenir?

HGS ve OGS hesabınızda yeterli bakiye yoksa veya herhangi bir ücret ödemeden bu yolları kullandıysanız geçiş ihlali yapmış oluyorsunuz. 15 gün içinde HGS hesabınıza yeterli bakiyeyi yüklerseniz standart geçiş ücreti ödüyorsunuz. Ancak son ödeme tarihini geçirirseniz geçiş ücretiniz ile birlikte bu ücretin 4 katı kadar gecikme bedelini de ödemeniz gerekiyor. Geçiş ihlallerinizi öğrenmek için Karayolları Genel Müdürlüğü’nün geçiş ihlali sorgulama sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

 

__________

Burada yer alan yazılar, finansal bilgiler, birikim ve tasarruf önerileri, genel yorum ve tavsiyelerden oluşmakta olup yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım, birikim ya da tasarruf kararı verilmesi ve hareket edilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Etiketler:
  • Finansal Sağlık

  • Bütçeleme