Yardım ve Öneriler

VIOP'ta (Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası) işlem yapmanın avantajları nelerdir?

Riskten Korunma Amaçlı İşlemler:
Vadeli işlemler, sözleşmeye konu olan piyasalarda gelecekte ortaya çıkabilecek beklenmedik fiyat dalgalanmalarına karşı korunma imkânı sağlar. İleri vadeli döviz alacağı veya ödemesi olan bir yatırımcı, spot piyasadaki pozisyonunun tersi yönünde pozisyon alır. Bu işlem yatırımcıya oluşabilecek fiyat hareketlerine karşı riskten korunma imkanı vereceği gibi, kişi/şirkete ileriye yönelik finansal projeksiyon kurma avantajı da yaratır.

Yatırım Amaçlı İşlemler :
Yatırımcılar, piyasalardaki fiyat beklentileri doğrultusunda işlem yaparlar. Düşük fiyattan satın aldıkları varlığı, yüksek fiyattan satarak veya yüksek fiyattan sattıkları varlığı düşük fiyattan alarak kar elde etmek amacıyla yatırım yaparlar. Böylece piyasada likidite artışına katkı sağlamış olurlar.

Arbitraj Amaçlı Vadeli İşlemler:
Arbitraj amaçlı yapılan vadeli işlemlerle yatırımcılar, eş zamanlı olarak spot ile vadeli piyasa arasındaki fiyat farklılıklarını yakalamaya çalışarak, düşük fiyatlı piyasadan alıp yüksek fiyatlı piyasada satarak bu fiyat farklılıklarından risksiz kar elde etme amacı güderler.

Portföy Çeşitlendirme Vadeli işlemler:
Portföy çeşitlendirmesi ve dolayısıyla da riskin yayılması açısından çeşitli seçenekler sunar. Ayrıca yatırımcı tek tek hisse senedi almaktansa, tek bir enstrüman ile BIST-30 Endeksi’ne yönelik işlem yapabilir.

Kaldıraç Avantajı:
VİOP’ ta kaldıraçlı işlemler düşük teminat ile daha büyük pozisyon alma imkanı sağlar.

Çift Taraflı işlem İmkanı:
VİOP’ ta alış yapılarak kar elde edilebildiği gibi satış yapılarak da kar elde etme imkanı bulunmaktadır. Böylece yatırımcılar, fiyatlar yükselirken kazanç sağlayabildikleri gibi fiyatlar düşerken de kazanç elde etme imkanına sahip olmaktadırlar.

Karşı Taraf Riski:
VİOP’ ta teminatlar Takasbank garantisi altında tutulmaktadır.

Vergi Avantajı:
VİOP’ ta pay(hisse) senetleri ve endekslerine dayalı sözleşmelerden elde edilen kazançlar %0 stopaja tabidir. Pay ve Pay Endeksine dayalı sözleşmeler haricindeki sözleşmelerden elde edilen kazançlar için %10’dur. Kurumsal yatırımcıların elde ettikleri kazançların vergilendirmesi %0’dır.

İlgili sorular

  1. Almış/Satmış olduğum sözleşmelerde yatırmış olduğum teminatın sürdürme teminatının altına indiğinden nasıl haberim olacak?

    Temerrüt durumuna düşmemek için ertesi iş günü saat 13.30 'a kadar internet üzerinden belirtilen teminat tutarını yatırmanız gerekmektedir.

  2. Garanti BBVA'lı VIOP işlemlerini nasıl yapabilirim?

    VIOP işlemlerinizi Garanti BBVA üzerinden 2 şekilde yapabilirsiniz: Yatırım Merkezlerimiz aracılığıyla ya da Garanti BBVA İnternet Bankacılığı üzerinden...

Diğer yardım kanallarıDiğer yardım kanalları

Yardım ve Öneriler Ana Sayfa

Telefonda yardım almak için ise:Müşteri İletişim Merkezi / 444 0 333