Yardım ve Öneriler

Yeni Kanun kapsamındaki kredilerin faiz oranı ne olacak?

Kanun’da herhangi bir faiz oranı belirlenmediği gibi, kısa vadede faizlerin düşmesini sağlayacak bir sübvansiyon mekanizması da bulunmamaktadır. Dolayısıyla faizler, geçmişte olduğu gibi piyasa şartlarına göre değişim gösterecektir.
Diğer taraftan, Kanun’un tüketiciler için getirdiği en önemli değişikliklerden birisi, tüketicilerin değişken faizle de kredi kullanabilme olanağıdır. Kanun’un yürürlüğe girmesiyle beraber, tüketiciler;
Sabit
Değişken
Sabit + Değişken

faiz oranlarına sahip konut kredisi kullanabileceklerdir.
Değişken faiz oranlarının en büyük özelliği, piyasadaki faiz oranlarına paralel olarak, sözleşmelerde belirlenecek aylık, üç aylık gibi dönemlerde değişmesi, dolayısıyla tüketicilerin ödedikleri taksitlerin yukarıda belirtilen dönemlerde azalmasını veya (belirlenecek azami oranlar kapsamında) artmasını beraberinde getirmesidir.

İlgili sorular

  1. Konut Kredisine nasıl başvurabilirim?

    İnternet sitemizde yer alan linkteki başvuru formunu doldurarak, 444 EVİM (444 3846) hattını arayarak veya size en yakın Garanti BBVA şubesinden başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

  2. Konut bedelinin en fazla ne kadarı için kredi kullanabilirim?

    Satın alacağınız konut için bankamızla anlaşmalı olan SPK-BDDK lisanslı ekspertiz firmalarının belirleyeceği ekspertiz değerinin maksimum %80’ine kadar kredi kullanabilirsiniz.

Diğer yardım kanallarıDiğer yardım kanalları

Yardım ve Öneriler Ana Sayfa

Telefonda yardım almak için ise:Müşteri İletişim Merkezi / 444 0 333