Ekim-Kasım 2004
 


HELLA JONGERIUS

Rotterdam Kunsthal, Helsinki Sanat ve Tasarım Müzesi, New York Modern Sanatlar Müzesi ve Londra Tasarım Müzesi'nden sonra
GARANTİ GALERİ'de

 
 


İstanbul'un ilk tasarım galerisi olarak birinci yılını tamamlayan Garanti Galeri (GG), 2004-2005 sezonuna ürün tasarımına odaklanan bir projeyle başlıyor. Çağdaş tasarımın önde gelen isimlerinden Hollandalı tasarımcı
Hella Jongerius, son on yılı kapsayan işlerini 28 Eylül -13 Kasım 2004 tarihleri arasında GG'de sergileyecek.

Pek çok önemli galerinin yanısıra, Rotterdam Kunsthal, Helsinki Sanat ve Tasarım Müzesi, New York Modern Sanatlar Müzesi ve Londra Tasarım Müzesi gibi dünyanın önde gelen müzelerinde sergiler açan; Hermes (Paris), Maharam (New York), Swarowski (Londra), IKEA (İsveç) firmaları için birçok ürün tasarlayan sanatçı, geleneksel üretim ile endüstriyel üretimi birleştiren çalışmaları ve yeni malzeme arayışlarıyla tanınıyor.

1963'te doğan ve 1993'te Eindhoven'daki Endüstri Tasarımı Akademisi'ni bitiren Jongerius, adını Hollanda tasarımının ünlü ismi Droog Design grubuyla duyurdu. 1996 yılında tasarladığı "Esnek Lavabo" adlı çalışmasıyla ilk ödülünü kazandı. Sonraki yıllarda, "B-Set Yemek Takımı", "İşlemeli Masaörtüsü", "Uzun Boyunlu Oluklu Şişe" ve "Tekrar" adlı projeleriyle tasarım alanında dünyanın önde gelen ödüllerini aldı.

2000 yılından bu yana çalışmalarına Rotterdam'daki JongeriusLab adlı atölyesinde devam eden ve bunun yanısıra birçok tasarım okulunda ders veren Hella Jongerius, GG'deki sergisi kapsamında bir de konferans verecek.
28 Eylül 2004, saat 18.00 de, İTÜ Taşkışla Binası 109 numaralı salonda gerçekleşecek konferansta İngilizceden Türkçeye eşzamanlı çeviri yapılacak.


Hella Jongerius sergisi Hollanda İstanbul Başkonsolosluğı ve Mondriaan Vakfı, Amsterdam katkılarıyla gerçekleştirildi.