Hayallerinizdeki Eve Ulaşırken: Proje mi, Anahtar Teslim mi?

Kim istemez bir ev sahibi olmayı? Bazılarımız konfor, bazılarımız ise geleceğe yatırım için ev almayı düşünür. Diyelim ki zaman içinde yeterli miktarı biriktirdiniz, bu kez de aklınıza birçok soru gelir: Kredi kullanacak mıyım, nereden alacağım? Bir soru da bizden gelsin; Nasıl bir ev alacağım? Anahtar teslim bir ev almakla henüz proje aşamasındayken ev almak arasında ne gibi farklar var hiç düşündünüz mü? Gelin projeden konut almanın anahtar teslim bir konutu satın almaya göre avantaj sağlayıp sağlamadığına birlikte bakalım, aklınızda soru işareti kalmasın. 

Projeden konut almak, henüz inşaatı tamamlanmamış bir konut projesinden konut satın almak anlamına gelir. Halihazırda tamamlanmış bir binadan konut almak yerine projelerin tercih edilmesinin sebebi bunun bazı avantajlarının olmasıdır.


Maliyetler, sosyal olanaklar

Projeden konut almak denildiğinde akla ilk gelen avantaj, daha uygun fiyata yeni bir ev sahibi olma imkânıdır. Tamamlanmış anahtar teslim bir konutu satın almaya kıyasla, projenin henüz tamamlanmamış olması sebebiyle lansman fiyatları ve kampanyalar sayesinde çok daha uygun bir maliyeti vardır. Ayrıca inşaat halindeki eviniz tamamlandıktan sonra büyük ihtimalle değeri artacak diyebiliriz. Proje tamamlandığında oturulabilir hale gelen eviniz üzerinden değer artışı nedeniyle prim elde edebilirsiniz. Bu sebeple yatırım düşüncesi ile kısa zamanda prim yapmak için de projeden konut almak kârlı bir fırsat olabilir. 

Projelerdeki konutlar sosyal imkânlar ve yaşam alanları açısından ev sahibi olmak isteyenler için cezbedicidir. Ayrıca güncel inşaat yönetmeliklerine uygun oldukları için, depreme karşı daha dayanıklı olarak inşa edilirler.

Projeden konut almanın bir avantajı da satışların yeni başladığı dönemde istediğiniz kat ve cephede yer alan bir konutu seçebilme şansınızın daha yüksek olmasıdır. Ayrıca konut üzerinde değişiklikler yaptırıp kendi zevkinize göre tasarlayabilme imkânınız da bulunur. Bu da alıcılar için oldukça büyük bir artı.

Projedeki konutları peşin ya da kredili olarak satın alabilirsiniz. Konutun kredili olarak satın alınması durumunda yukarıda bahsedilen avantajlara ek olarak bazı ek avantajlar olduğunu söyleyebiliriz. Anlaşmalı bankalar üzerinden uygun faiz ve masraflarla konut kredisi kullanma fırsatı bulunduğu için daha uygun taksitlerle ev sahibi olabilirsiniz. Tamamlanmış konut alımında kredi kullanmak için yapılan ekspertiz raporunun ücreti karşısında projelerden alınan konut için alıcı ekspertiz ödemesi yapmaz. Ayrıca anlaşmalı bankalar inşaat süresince projenin ilerlemesini aktif olarak takip eder.

Projeden konut almak isteyen kişilere projeyi yapan inşaat firmasının geçmiş iş tecrübelerini incelemelerinin, firma hakkında araştırma yapmalarının önemli olduğunu hatırlatmak isteriz. Ev sahibi olmak isteyenler tüm bu bahsettiklerimizi göz önünde bulundurarak projeden veya anahtar teslim konut almak arasında kendisi için en uygun tercihi yapabilir.

Projeden konut almak isteyen kişilere projeyi yapan inşaat firmasının geçmiş iş tecrübelerini incelemelerinin, firma hakkında araştırma yapmalarının önemli olduğunu hatırlatmak isteriz.

Mustafa Aydın

Projeden konut alımı konusunda dikkat edilmesi gereken başlıca kriterler

  • Konut projesini geliştiren müteahhit veya inşaat firmasının önceki projelerini araştırmalısınız. Daha önce güvenilir ve başarılı projelere imza atmış firmalar yüksek ihtimalle bu projeyi de sorunsuz bir biçimde tamamlayacaktır.
  • İnşaatın yapılacağı arsanın üzerinde kısıtlayıcı bir şerh vb. var mı, bunu görebilmek için tapu kayıtlarını inceleyebilirsiniz.
  • Müteahhit ile sözleşme imzalarken dairenizin teslimiyle ilgili net bir tarih ve güvence almanız yararlı olabilir.
  • Sözleşmenizde nasıl bir daireye sahip olacağınız metrekaresiyle, kat sayısıyla, bulunduğu cepheyle, banyo sayısıyla vb. birlikte detaylı bir biçimde belirtilebilir. Bu sayede olası bir yanlış anlaşılmanın veya karışıklığın önüne geçilir.
  • Alacağınız konutun kat irtifaklı tapusunun olması önemlidir. Bu tapu sayesinde dairenizin hangi katta ve numarada olacağını anlayabilirsiniz.

 

Projelerden konut almak isteyen tüketicilerin mağduriyet yaşamaması adına 2013 yılında çıkan 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’a yönelik oluşturulan Ön Ödemeli Konut Satışları Hakkında Yönetmelik sayesinde konut satışlarındaki denetimin sağlamlaştırılması hedeflenmiştir. Projeden konut almadan önce bu yönetmeliği incelemeniz faydalı olabilir. Anlaşmalı bankalardan kredi kullanarak konut satın almanız durumunda sizin yapacağınız kontrollerin yanı sıra kredi veren bankanın kontrollerinin de devreye gireceğinisöyleyebiliriz.

Türkiye’nin önde gelen konut projeleri ile yaptığımız anlaşmalarla evinizi uygun koşullarla alabilirsiniz. Anlaşmalı olduğumuz tüm konut projelerini buradan inceleyebilirsiniz. Garanti BBVA Mortgage ürünlerini ve “Garanti konut kredisi hesaplama” detaylarını merak edenler, konuyla ilgili daha fazla bilgiye buradan veya 444 38 46 nolu Mortgage Uzman Hattımızdan ulaşabilir!

 

__________

Burada yer alan yazılar, finansal bilgiler, birikim ve tasarruf önerileri, genel yorum ve tavsiyelerden oluşmakta olup yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım, birikim ya da tasarruf kararı verilmesi ve hareket edilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Etiketler:
  • Birikim

  • Bütçeleme

  • Aile